• 11-01-2016
  • מאת samsh13980

מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: הפיכת דם ישן לחדש באמצעות תאי גז

מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: הפיכת דם ישן לחדש באמצעות תאי גזע

מדענים באוניברסיטת קליפורניה, ברקלי, זיהו מסלול מולקולרי חדש קריטי להזדקנות, ואישרו כי באמצעות התהליך ניתן להפוך דם ישן לחדש.

החוקרים מצאו כי היכולת של תאי גזע בדם לתקן את הנזק שנגרם לחלבונים במיטוכונדריה - תחנת האנרגיה של תא, הוא קריטי להישרדות שלהם וליכולת התחדשות.

נמסר לנו על ידי מיקי שחם כי לתגלית, שפורסמה בכתב העת Science יש השלכות על היפוך סימני הזדקנות, תהליך חשב שנגרם על ידי לחץ תאי גדול.

"תא מת כאשר הוא לא יכול להתמודד היטב עם לחץ," אומר חוקר בכיר במחקר דניקה חן, מהמחלקה למדעי התזונה וטוקסיקולוגיה. "מצאנו כי על ידי האטת הפעילות של המיטוכונדריה בדם של עכברים, הצלחנו לשפר את היכולת שלהם להתמודד עם לחץ ולהצעיר דם ישן."

במיטוכונדריה, מספר רב של חלבונים שצריכים להיות מקופלים כראוי על מנת תפקד כראוי. כאשר הקיפול משתבש, המיטוכונדריה הפרישה חלבון UPRmt.

מיקי שחם מסביר, כי מאז שנת 1988, דם טבוריהוא המקור המועדף לתאי גזע בטיפולים המטולוגיים ורפואת חידוש האיברים /רגנרטיבית. מחלות וטיפולים רבים באמצעות תאי גזע מדם טבורי ברפואה רגנרטיבית נחקרים ונוספים כל העת, דוגמת: אוטיזם, שיתוק מוחין, אלצהיימר, ראיה, לב, סוכרת, אורתופדיה ועוד.

החוקרים הבחינו כי רמות של סירטואינים מסוימים  SIRT7גדלות כדרך לסייע לתאים להתמודד עם לחץ מחלבונים שקופלו לא כהלכה במיטוכונדריה. יש לציין, שרמות SIRT7 יורדות עם הגיל. מחקר קודם בתולעים עגולות מצביע על כך שפעילותה עולה כאשר יש פרץ של צמיחה במיטוכונדריה.

חן ציין כי "תאי גזע בוגרים הם בדרך כלל במצב שקט, בהמתנה לפעילות המיטוכונדריה. הם מופעלים רק בעת צורך לחדש רקמות, שבו גדלה פעילות המיטוכונדריה ותאי גזע מתרבים ונבדלים. כאשר יש בעיות בקיפול, צמיחה מהירה זו יכול להוביל לנזק. אנחנו בודדנו תאי גזע מדם של עכברים ומצאנו שכאשר הגדלנו את הרמות של SIRT7 הצלחנו להפחית את הלחץ של החלבון במיטוכונדריה. לאחר מכן, אנו כשמושתלים תאי הגזע חזרה לעכברים, SIRT7  חל שיפור ביכולת ההתחדשות של תאי הגזע."

חן השווה זאת לתאונה רכב או תנועת שיבוש מכונית נתקעה על כביש מהיר. "אתה יכול להתמודד עם עומס זה על ידי הסרת כל המכוניות החסומות, אבל אתה יכול גם לעצור יותר מכוניות מלהיכנס לכביש המהיר. כאשר יש בעיית קיפול בחלבון המיטוכונדריה, יש פקק תנועה במיטוכונדריה. אם אתה תמנע מיותר חלבונים להיווצר, אתה עוזר להפחית את החסימה."

מיקי שחם – ימשיך לעדכן אתכם בחידושים ותגליות תאי הגזע ודם טבורי – בכלל, ורפואת חידוש האיברים /רפואה רגנרטיבית.

"זיהוי התפקיד של מסלול המיטוכונדריה הזה בתאי הגזע בדם, נותן יעד חדש לשליטה על תהליך ההזדקנות", אמר צ'ן.

מימיו הראשונים, הבעיה של התחום הפורץ ומציל חיים זה היא ביעילות הנמוכה של איסוף דם טבורי והמספר המוגבל של תאי גזע שנאספים ועל כן מתאים להשתלה המטולוגית לילדים בלבד.

מיקי שחם פיתח טכנולוגיות ומכשור, אשר לראשונה מאפשרים לאסוף מספר תאי גזע גבוה משמעותית (האחד ב- 33% והשני ב- 81%), שיכולים לשרת גם השתלות במבוגרים וסדרות השתלות של רפואה התחדשותית / רפואה רגנרטיבית למחלות שונות במהלך החיים.


הוספת מאמר