• 15-02-2016
  • מאת samsh13980

מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: טיפול תאי גזע בגרורות

מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: טיפול תאי גזע בגרורות

חוקרי תאי גזע באוניברסיטת הרווארד במכון (HSCI) ובבית החולים הכללי במסצ'וסטס (MGH) , פיתחו מודל עכבר של סרטן שד גרורתי שהראה את הפוטנציאל של טיפול המבוסס על תאי גזע לחיסול גרורות במוח ולהאריך את ההישרדות.

נמסר לנו על ידי מיקי שחם כי המחקר, שפורסם בכתב העת THE BRAIN, גם מתאר אסטרטגיה למניעת ההשלכות השליליות האפשריות של טיפול בתאי גזע.

"גידולים גרורתיים במוח, לעתים קרובות מהריאות, השד, או סרטן העור, הם הגידולים הנפוצים ביותר במוח ומהווים כ- 30% מגרורות סרטן השד", אמר פרופ' חאלד שאה, שהוביל את המחקר. "התוצאות שלנו הן הראשונות לספק תובנה בדרכים למיקוד גרורות במוח עם מולקולות מכוונות של תאי גזע שגורמים למוות של תאים סרטניים, ולאחר מכן מבטלים את תאי גזע הטיפוליים."

בחיפוש שלהם לטיפול ספציפי שיכול לכוון גרורות במוח מבלי לפגוע ברקמות סמוכות, צוות המחקר פיתח לראשונה מודל עכבר שחיקה באופן הדוק יותר את מה שנראה בחולים. הם מצאו כי הזרקה לתוך תאי סרטן שד הביאה להיווצרות של גרורות רבות בכל רחבי המוח, המחקה את מה שנראה בחולות עם סרטן השד מתקדם. אפשרויות טיפוליות נוכחיים לחולים כאלה הן מוגבלות, במיוחד כאשר יש גרורות רבות.

מיקי שחם מסביר, כי מאז שנת 1988, דם טבורי הוא המקור המועדף לתאי גזע בטיפולים המטולוגיים ורפואת חידוש האיברים /רגנרטיבית. מחלות וטיפולים רבים באמצעות תאי גזע מדם טבורי ברפואה רגנרטיבית נחקרים ונוספים כל העת, דוגמת: אוטיזם, שיתוק מוחין, אלצהיימר, ראיה, לב, סוכרת, אורתופדיה ועוד.

מחקרים קודמים על ידי השאה ועמיתיו הראו כי שני סוגים של תאי גזע נמשכים לכיוון גידולים במוח באופן טבעי. לאחר האימות הראשונה שתאי הגזע שהוזרקו למוח נעו לאתרי גרורת מרובות ולא לאזורים ללא גידול, הצוות השתיל למוחם תאי גזע נושאי גרורות מעכברים, מהלך אשר הקטין את הצמיחה של גידולים. הזרקת תאי הגזע לעורק הראשי, אסטרטגיה סבירה ליישום קליני, הובילה לגידול איטי יותר באופן משמעותי והישרדות מוגברת, בהשוואה לבעלים חיים שקיבלו תאי גזע ללא שינוי.

כדי להקל על הסרת תאי הגזע מהמוח הטיפוליים בסיומו של הטיפול, החוקרים יצרו תאים בשם HSV-TK אשר הופכים אותם רגישים להשפעות של התרופה האנטי ויראלית ganciclovir . מבדיקות בתרבית עולה כי ganciclovir יגרום למוות של תאיHSV-TK .

מיקי שחם – ימשיך לעדכן אתכם בחידושים ותגליות תאי הגזע ודם טבורי – בכלל, ורפואת חידוש האיברים /רפואה רגנרטיבית.

שאה והצוות שלו פועלים כדי לשפר את ההבנה של היעילות הטיפולית עם מיקוד מולקולות גידול ספציפי מרובות על פני השטח של התאים הגרורתיים המוח וצופים כי הממצאים שלהם יתרמו תרומה משמעותית לפיתוח טיפולים חדשניים ממוקדים לגרורות במוח.

מימיו הראשונים, הבעיה של התחום הפורץ ומציל חיים זה היא ביעילות הנמוכה של איסוף דם טבורי והמספר המוגבל של תאי גזע שנאספים ועל כן מתאים להשתלה המטולוגית לילדים בלבד.

מיקי שחם פיתח טכנולוגיות ומכשור, אשר לראשונה מאפשרים לאסוף מספר תאי גזע גבוה משמעותית (האחד ב- 33% והשני ב- 81%), שיכולים לשרת גם השתלות במבוגרים וסדרות השתלות של רפואה התחדשותית / רפואה רגנרטיבית למחלות שונות במהלך החיים.


הוספת מאמר