• 04-03-2016
  • מאת samsh13980

מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי מהעולם: צוות חוקרים חושף מנגנון ש

מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי מהעולם: צוות חוקרים חושף מנגנון ששולט על ייצור נוירונים מתאי גזע

מחקר חדש הגיע החודש לשער הגיליון האחרון של כתב העת Developmental Cell לאור גילוי המנגנון המאפשר ייצור של גיוון תאי בהתפתחות מערכת העצבים. זה מחקר שנערך על ידי צוות חוקרים בראשות מישל קאיואט, פרופסור במכון המחקר של מרפאת מונטריאול ומנהל יחידת המחקר לנוירוביולוגיה תאית, בשיתוף עם צוות בניהולו של סטפאן אנגרס, פרופסור באוניברסיטת טורונטו.

עודכן על ידי מיקי שחם כי  על מנת להכפיל וליצור רקמות חדשות, תאי גזע מתחלקים לשני סוגים של תאי "בת", אשר אינן בהכרח זהים: לתאי בת יש את יכולת לייצר תאים מסוגים שונים החיוניים לתפקוד תקין של הרקמות. זה נקרא גיוון התא. עם זאת, הגורמים שמניעים תאי "בת" להיות זהים או שונים עדיין לא מובנים למדענים.

בכדי לחקור תופעה זו, צוות IRCM שיער שהנטייה של חלוקת תא הגזע משפיעה על הגיוון התאי. "בכדי להמחיש את הרעיון הזה, נניח כי יש לנו על השולחן תפוח אדום שחלקו העליון ירוק, וחלקו התחתון אדום", מסבירה קרין מונאט, דוקטורנטית במעבדתו של מישל קאיואט ושותפה ראשונה לכתיבת מחקר. "אם התפוח נחתך באופן אנכי, נקבל שני חלקים זהים עם חלקים אדומים וירוקים, אבל אם נחתוך אותו בצורה אופקית, החלקים יהיו שונים זה מזה, אחד ירוק ואחד אדום."

מיקי שחם מבהיר, כי מאז שנת 1988, דם טבורי הוא המקור המועדף ל תאי גזע לטיפולים המטולוגיים ורפואת חידוש-איברים /רפואה-רגנרטיבית. מחלות וטיפולים רבים באמצעות תאי גזע מדם טבורי ברפואה-רגנרטיבית נחקרים ונוספים כל העת, דוגמת: אוטיזם, שיתוק מוחין, אלצהיימר, ראיה, לב, סוכרת, פרקינסון, שמיעה, אורתופדיה ועוד.

החוקרים הדגימו שגן בשם SAPCD2 משפיע על הנטייה לחלוקת התא. יתר על כן, הם הוכיחו בזמן אמת שהנטייה של החלוקה משפיעה על גורלם של תאי ה"בת". לשם כך, הם חקרו תאי גזע של רשתית עכבר שהונדסו גנטית לבטא או לא לבטא את גן ה-SAPCD2. "בהעדרו של גן SAPCD2, שיעור גבוה של התחלקויות התאים שינו את נטייתם ותאי ה"בת" שנוצרו היו שונים", מסבירה קרין מונאט. "עם זאת, בנוכחות הגן, תאי ה"בת" שנוצרו היו זהים." לכן, הגן קובע את הנטייה של חלוקת התא, מה שבתורו משפיע על הגיוון.

מיקי שחם – ימשיך לעדכן את הקורא הישראלי בחידושים ותגליות תאי גזע ו דם טבורי– בכלל, ורפואת חידוש-איברים /רפואה-רגנרטיבית מהעולם.

תגלית זו תוכל לשפר את הפרוטוקולים "לתכנות" תאי הגזע ליצירת סוג תא מסוים, כמו תאי רשתית ספציפיים שמתנוונים במחלות הגורמת לעיוורון. תאים אלה יוכלו להיות מושתלים בעיניי החולה על מנת לחדש רקמות פגועות. יתר על כן, מחקר זה יעזור לעצב גישות ממוקדות להאטת התפתחות גידולים. ואכן, הפרעות בנטיות חלוקת התא נצפו במספר סוגי סרטן, וגן SAPCD2 נקשר בעבר להתפתחות גידולים.

מימיו הראשונים בשנת 1988, הבעיה של התחום מציל חיים זה היא ביעילות הנמוכה ביותר של איסוף דם טבורי והמספר המוגבל של תאי גזע שנאספים ועל כן מתאים להשתלה המטולוגית לילדים בלבד.

מיקי שחם פיתח טכנולוגיות ומכשור, אשר לראשונה מאפשרים לאסוף מספר תאי גזע גבוה משמעותית, אשר יכולים לשרת גם השתלות במבוגרים וסדרות השתלות של רפואה-התחדשותית /רפואה-רגנרטיבית למחלות שונות במהלך החיים.


הוספת מאמר