עיצוב הבית

  • 05-04-2016
  • מאת sharonkal80

קמין עץ – עובדות שכדאי לדעת

אח עץ, או בשמו המוכר הנוסף קמין עץ, זהו הקמין העתיק ביותר בעולם. בקמין זה, מסיקים עצים, ושתי מטרותיו העיקריות הן לצורכי חימום ובישול. מאחר ומטרתו העיקרית של קמין העץ הוא להבעיר עצים, קיימים מגוון קמיני עץ אשר מאפשרים לשלוט על פעולת ההסקה. בין קמינים אלו ניתן למצוא קמין יצוק, קמין בממדים קטנים מותאמים אישית, קמין עם דלת צדדית, קמינים צבעוניים ועוד. כיום יש קמיני עץ מודרניים עם דלת מזכוכית החסינה מחום ומאש, כאשר גוף הקמין עשוי ממתכת או מאבן והם בעלי ארובה הפולטת את העשן אל מחוץ למבנה.

לבעירת העצים בקמיני עץ יש שלושה שלבים. ניתן לתפעל את הקמין בצורה טובה, יעילה ונכונה יותר כאשר מבינים את שלושת השלבים הללו טוב יותר:

1. שלב הדלקת העצים. בזמן ההדלקה, פתח האוויר התחתון מלבה את האש מהבסיס, ולכן חשוב לפתוח את אחת מדלתות הקמין כדי לזרז את תהליך דליקת האש. בשלב ההדלקה, הקמין קר, ולכן כדאי להאיץ את ליבוי האש על מנת שיתחמם מהר.

2. שלב הבעירה. זהו השלב בו האש התחזקה והחלה לאחוז בעצים. בשלב זה מומלץ לפתוח את פתח האוויר במלואו, אשר יגרום לחום גבוה ולבעירה חזקה יותר שתוביל לשריפה מלאה של העץ ושל הגזים הנפלטים מתוכו. במידה ורוצים להאריך את זמן הבעירה, אפשר לצמצם מעט את אספקת האוויר. כאשר ממלאים עצים מחדש ומדליקים אותם, ארובת הקמין תפלוט עשן בהתחלה, אך בהמשך העשן אמור להיפלט בצורה כזו שהיא כמעט ואיננה מורגשת.

3. שלב הגחלים האדומים. בשלב זה, יש היחלשות משמעותית בלהבות האש, שנחלשו מאוד או פסקו לגמרי, וכעת העצים הפכו לגחלים אדומים. בשלב זה אפשר לצמצם את אספקת האוויר ועל ידי כך להאריך את זמן בעירת הגחלים, אשר מסוגלים לבעור במשך שעות.

ללא כל ספק, קמין הפועל על הסקת עצים ימלא את חלל החדר והבית בתחושה חמימה, נעימה ומרגיעה. קמין עץ מספק צלילים נעימים של גחלים לוהטות, והמראה של האש הבוערת מבעד לזכוכית של הקמין הוא נעים שאין כמותו.


הוספת מאמר