• 14-04-2016
  • מאת kidumyashir

לתקן את המחשב הנייד או לקנות חדש?

לתקן את המחשב הנייד או לקנות חדש?

במעבדת לפטופ ישראל אנו מבצעים תיקון מחשבים ניידים מידי יום, כאשר מגיע מחשב הוא עובר סדרת בדיקות כלליות שכוללות: בדיקת זיכרונות, דיסק קשיח, טמפ' של המעבד ומעבד גרפי. מחשבים רבים מגיעים עם תקלות לוח או פלסטיקה לאחר שנפל לבעלי המחשב או נשפך נוזל על המקלדת, מחשבים אלו יכולים לקבל טיפול ראוי ותיקון שיחזיק לשנים הבאות אך לפעמים מחירי הרכיבים יקרים ועלות התיקון אינה כלכלית עבורנו, אז מה עושים? איך מחליטים אם לתקן או לקנות (מה) חדש שהרי כל מעבדה היא לא אובייקטיבית מספיק ותמיד תהיה עם דעה עדיפה לרווחיה הפרטיים.

תקלות במחשב נייד שחבל לא לתקן

תקלה במסך- לרוב מסכים במחשבים ניידים נוטים להישבר, בעקבות ההתקדמות הטכנולוגית ועם בואם של מסכי המגע כל מי שיש לו מחשב עם מסך רגיל ללא מגע יכול ליהנות ממחירי מסכים זולים להפליא וחבל לקנות מחשב כאשר אפשר להחליף מסך, מחירי המסכים למחשבים ניידים נעים במחירים של 350 – 800 שקלים, המחיר תלוי בגודל המסך, סוג המסך ( קיימים 40 פינים לחיבור מסך ו 30 פינים לחיבור מסך)

תקלה במקלדת- מקלדות למחשבים ניידים ניתן למצוא בקלות במעבדות ניידים, המקלדות מתקלקלות לרוב עקב שפיכת נוזל או בלאי טבעי, קיימים מקרים בהם כפתורי המקלדת נתלשים, לא פעם הגיעו לקוחות שהודיעו שהתינוק החליט להוציא את אותיות המקלדת להנאתו וברוב המקרים שואלים הלקוחות האם ניתן לרכוש רק מקשים למקלדת והתשובה היא "לא", למה? כי לא מוכרים אותיות בנפרד, רק מקלדות שלמות שגם ככה עולות מעט מאוד, מחירי החלפת מקלדת ינועו בין 200 – 450 שקלים וחבל להחליף מחשב בגלל מקלדת או להשתגע ולחפש בכל מדינת ישראל מקשים.

תקלה בטעינה- לא פעם מתקשרים לקוחות ומודיעים שיש להם בעיה בטעינה או שהמחשב לא נדלק. טעות ראשונה היא לחשוב ישר שמדובר בהחלפת המטען, אז זהו שלא כך הדברים תמיד. אם כך איך בודקים זאת ביסודיות? אז קודם מוציאים את הסוללה ומחברים את המטען לבדו, אם המחשב נדלק נפתרה הבעיה ואם לא הבעיה היא או במטען או בפלאג הטעינה, בודקים מטען חדש ואם המחשב לא נדלק יש צורך בהחלפת פלאג טעינה ואם אז המחשב לא נדלק יש צורך בבדיקת לוח האם. מחירי מטענים ופלגי טעינה נעים בין 200 שקלים ל 500 שקלים ולכן גם במקרה זה לא נרכוש מחשב חדש.

תקלה בדיסק קשיח- דיסק קשיח הוא החלק המכני הרגיש ביותר במחשב הנייד וכל נפילה או זעזוע של המחשב יכולה לפגום בו ועם זאת כדי לקחת בחשבון שהמידע שלנו נמצא בתוכו, כל נזק שיכול להיות יפריע לנו להוציא את המידע ובמקרים רבים אף לא יהיה אפשרי להוציא את המידע בדרכים רגילות ולכן פונים למעבדות מיוחדות המתמחות בגיבוי מידע מדיסקים קשיחים שניזוקו אך אם לא הגעתם למצב הזה שבו הדיסק הקשיח נהרס לגמרי וכבר בעבר שמעתם בעצתם של חכמים ושלפתם את המידע מתוך המחשב למדיה חיצונית אז תוכלו להחליף דיסק קשיח בכל מעבדה ולהתקין מערכת הפעלה במחירים שנעים בין 550 – 750 שקלים, גם במחיר כזה נשאיר את המחשב ולא נרכוש מחשב חדש.

תקלה בלוח האם- תקופת חיו של מחשב נייד בממוצע הוא 3 שנים, זה אומר שבממוצע כל 3 שנים בן אדם ממוצע מחליף או משדרג את המחשב שבידיו, אך עם זאת אנו רואים מחשבים ששורדים שנים רבות וזאת מכיוון שמטפלים בהם בדרך נכונה ומתייחסים אליהם בכבוד. כמו רכב שמקבל דלק כדי לנסוע ושמן כדי שהמנוע לא יהרס גם כך המחשב שלנו, הלוח אם במחשב הנייד מאוד רגיש כאשר המעבד מתחמם וכל זאת בגלל שלאחר כמה שנים מיום רכישת המחשב נסתם הגוף קירור והמעבד שלא מקבל קירור מהצלעות שמודבקות אליו מתחמם ופוגם בלוח האם. ההמלצה של לפטופ ישראל היא שאם אתם רוצים לשמור על המחשב אז תדאגו להכניס אותו לניקוי פנימי ויסודי לפחות פעם בשלוש שנים, כך ימנע התחממות יתרה והתקצרות של הלוח. החלפת לוח אם במחשב נייד נעה בין 800 ל 1500 שקלים ולכן אם מדובר במחשב נייד ישן מעל ל-3 שנים רק אם מדובר בדגם של מחשב שנרכש במחירים מעל 2500 ₪ שווה לתקן אותו מאידך אם המחשב עלה פחות עדיף לרכוש מחשב חדש. 


הוספת מאמר