• 22-04-2016
  • מאת samsh13980

מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי מהעולם: תאי גזע עשויים לגדל עין א

מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי מהעולם: תאי גזע עשויים לגדל עין אנושית

מדענים גידלו חומר קרני חדש שהחזיר ראייה לארנבות עיוורות. פריצת הדרך בתאי גזע מקרבת אותנו ליישום בבני אדם.

ביולוגים ובראשם קוג'י נישידה מאוניברסיטת אוסאקה ביפן, גילו דרך חדשה לטפח ולגדל רקמות שמרכיבות את גלגל העין האנושית ונדרש לכך רק דוגמית עור בוגר קטנה.

מיקי שחם מבהיר, כי מאז שנת 1988, דם טבורי הוא המקור המועדף לתאי גזע לטיפולים המטולוגיים ורפואת חידוש-איברים /רפואה-רגנרטיבית. מחלות וטיפולים רבים באמצעות תאי גזע מדם טבורי ברפואה-רגנרטיבית נחקרים ונוספים כל העת, דוגמת: אוטיזם, שיתוק מוחין, אלצהיימר, ראיה, לב, סוכרת, פרקינסון, שמיעה, אורתופדיה ועוד.

עודכן על ידי מיקי שחם כי באמצעות השיטה החדשה שלהם, הקבוצה של נישידה יכולה לגדל רשתיות, קרניות, עדשות עין, ועוד.

בניסוי ראשוני, החוקרים תרבתו וגידלו קרנית ארנב - הכיסוי השקוף של העיניים והחזירו את הראייה בארנבונים עיוורים שנולדו ללא קרניות.

המחקר פורסם בכתב העת Nature.

ניסויים בבני אדם הם הצעד הבא. "אנו נמצאים כעת בעמדה ליזום ניסויים קליניים באדם של השתלת עין קדמית ולשקם את התפקוד הויזואלי," נישידה אמר. הוא סבור כי בתוך שלוש השנים הקרובות, נוכל להפעיל ניסויים לתקן קרניות אדם שניזוקו מפציעה.

מיקי שחם – ימשיך לעדכן את הקורא הישראלי בחידושים ותגליות תאי גזע ודם טבורי – בכלל, ורפואת חידוש-איברים /רפואה-רגנרטיבית מהעולם.

המחקר החדש של נישידה בונה על פריצת דרך אחרונה בטכנולוגיית תאי גזע. בשנת 2006, מדענים גילו שהם יכולים ליצור תאי גזע מתאי ילד או מבוגרים כמו דם או עור, עם כמה שינויי DNA פשוטים.

תגלית זו זיכתה שני חוקרים, שיניה יאמאנאקה וסר ג'ון גרדון, בפרס נובל 2012 לפיזיולוגיה ורפואה. התאים המהונדסים נקראים תאי גזע מושרים. צוות חדש זה גילה שהם יכולים לכפות על תאי iPS אלה לייצר פרוטו-עיניים פשוטות, שממנו הם יכולים לקצור שפע של רקמות עיניים שונות.

נישידה ועמיתיו מדווחים שמה מרגש במיוחד במחקר החדש שלהם הוא שבהקימת פרוטו-עיניים אלה, המדענים יכולים לדגום כמעט כל סוגי תאים הדרושים מהחולה עצמו כדי לתקן ולבנות מחדש בפציעות עיניים.

מימיו הראשונים בשנת 1988, הבעיה של התחום מציל חיים זה היא ביעילות הנמוכה ביותר של איסוף דם טבורי והמספר המוגבל של תאי גזע שנאספים ועל כן מתאים להשתלה המטולוגית לילדים בלבד.

מיקי שחם פיתח טכנולוגיות ומכשור, אשר לראשונה מאפשרים לאסוף מספר תאי גזע גבוה משמעותית, אשר יכולים לשרת גם השתלות במבוגרים וסדרות השתלות של רפואה-התחדשותית /רפואה-רגנרטיבית למחלות שונות במהלך החיים.


הוספת מאמר