• 26-04-2016
  • מאת master123456

איטום גגות

איטום הוא הדרך היחידה למנוע חדירת מים ונוזלים דרך הגג לתוך הבית. את האיטום מבצעים אחת לתקופה מסוימת ובעיקר לקראת החורף, על מנת להגן על הנכס ועל הציוד האישי. יחד עם זאת, יש הרבה שיטות איטום שכדאי להכיר כדי לחסוך בהוצאות ולהשיג את המטרות

איטום מונע שורה ארוכה של בעיות בבתים פרטיים ומבנים משותפים. ראשית, האיטום משפר את הבידוד התרמי וחוסך בהוצאות אנרגיה וחשמל. שנית, בעזרת איטום ניתן להגן על הבית מפני רטיבות בקירות וגגות דולפים. הדגש העיקרי הוא על ביצוע איטום אחת לתקופה מסוימת ובחירה של שיטת איטום מתאימה.

אלו השיטות העיקריות שמיועדות עבור איטום גגות:

א. יריעות ביטומניות - זו השיטה המומלצת לאיטום גגות שטוחים חשופים או גגות מרוצפים. השיטה מתאימה גם למרפסות ויש לה יתרונות רבים. התקנה נכונה תבטיח עמידות של היריעות לאורך זמן ומינימום הוצאות תחזוקה. מומלץ ליישם יריעות ביטומניות על גגות חדשים מבטון או בטקל, ועל גגות מצופים בזפת. לפני ביצוע על גבי גגות בטון יש להוסיף שכבת יסוד ביטומנית או שכבת זפת.

ב. זפת חם - זו שיטה בסיסית יותר שניתן לבצע איטום גגות גבי גגות חדשים, או על גבי גגות עם זפת ישן. היתרונות של זפת חם הם מחיר נוח ויישום יחסית פשוט ונוח. החסרונות הם עמידות מוגבלת ודרישה להגנה מפני נזקי מזג האוויר. מומלץ לבצע זפת חם על גבי גגות חדשים גם כשכבת יסוד לפני הלחמת יריעות ביטומניות.

ג. חומרי איטום אקריליים - אלו חומרים לבנים משחתיים שמיושמים על הגג באמצעות מריחה. החומרים ניתנים לביצוע גם על בסיס התזה, אך שיטת המריחה נפוצה יותר בקרב אנשי המקצוע המנוסים. היתרון של חומרים אקריליים הוא התאמה לתשתיות בטון, והחיסרון הוא עמידות מוגבלת בתנאי מים עומדים. חומרי איטום אקריליים מיוצרים על ידי חברות שונות וכדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע לפני שבוחרים אותם.

ד. חומרי איטום ביטומניים או פוליאוריטנים - חומרי איטום ביטומניים מיושמים במריחה והם לא מיועדים לאיטום גגות חשופים. ייעודם המקורי הוא לאטימת חדרים רטובים ומרפסות מרוצפות קטנות, אך ניתן להשתמש במשפחת החומרים הזו לטובת ביצוע תיקון מקומי על גבי גג אטום ביריעות ביטומניות או סביב אלמנטים ספציפיים בגג.

לעומת זאת, חומרי איטום פוליאוריטנים מיושמים במריחה לאחר יישום שכבת יסוד. הם חזקים יותר משאר החומרם והחיסרון שלהם הוא גמישות מוגבלת. הם מומלצים בעיקר לגגות קטנים או לחילופין למרפסות, אך בכל מקרה ניתן ליישם את החומר על תשתיות בטון ותשתית זפת ישנה.

טיפים להתאמת חומרי איטום גגות

כפי שניתן לראות, יש הרבה סוגים של חומרי איטום גגות ולא תמיד קל למצוא את הפתרון שמתאים לאופי המבנה או התשתית. הטיפ החשוב ביותר הוא לבצע אחיזה אופטימאלית בין חומרי גלם שמגיעים מאותה משפחת חומרים. זו הסיבה בגללה מומלץ לשלב יריעות ביטומניות עם תשתית זפת ולא עם חומרים אקריליים, ולהיפך. בטון ייאחז מצוין על גבי בטון בעוד תשתית פלסטיק לא תחזיק מעמד. שימוש באותו חומר גלם לטובת האיטום יוכיח את עצמו גם בתנאי מזג אוויר קיצוניים ואפילו ללא צורך בתחזוקה מסובכת.

טיפ נוסף ולא פחות חשוב הוא להשקיע בשכבת היסוד והבסיס. במידה ומחליטים להשתמש בחומרים ממשפחות שונות, יש לבצע את האיטום ישירות על תשתית הבטון שמהווה את הבסיס של הגג. כדאי להגדיר מראש את מסגרת התקציב, לברר על המפרט הטכני של פתרונות האיטום ולדרוש אחריות על העבודה.הוספת מאמר