• 26-05-2016
  • מאת zivdahan

ניסון בטון במרכז

מי שמסתובב היום באזור המרכז יכול לראות לא מעט מבנים אשר נמצאים בהליכי הריסה או כאלה אשר מיועדים להריסה. מבנים אלו אמורים להיהרס על מנת לאפשר בנייה של מבנים חדשים במקומם. הריסת המבנים הקיימים נעשית בשיטת ניסור בטון אשר מטרתם לאפשר הריסה מוחלטת של המבנה ופינוי ההריסות בצורה פשוטה.

שיטת ניסור בטון נחשבת לשיטה מרכזית בתהליך של הריסת מבנים והיא מושפעת לא מעט מעצם אופי הבנייה, לכן אנחנו יכולים לראות ששיטה זו מתבצעת באופן מסוים במרכז הארץ ובאופן אחר במקומות אחרים בהם הבנייה היא שונה. ההבדלים באים לידי ביטוי באופי הביצוע וכן באמצעי הניסור והקידוח בהם משתמשים בעת התהליך.

על מנת להגיע לכדי ביצוע, הרי שיש להכין תוכנית לניסור וקידוח, התוכנית אמורה להתבסס על אופי המבנה וגודלו, וכן להתייחס למבנים מסביב, המרחב שקיים בשטח והדרכים בהן אפשר לממש את התוכנית.

התוכנית צריכה לקבל את כל האישורים הנדרשים על מנת לצאת לפועל באופן מלא. בין היתר נתייחס בתוכנית לעובי הקירות, מספר הקומות במבנה, ועוד. מן הסתם, התוכנית צריכה להתאים לצרכי הלקוח וליכולות שקיימים הן בתנאי השטח והן באלמנטים אשר עומדים לזכות החברה אשר מבצעת את פעולת הניסור והקידוח.

מן הסתם, לפני שמתחילים בתהליך הקידוח, בזמן יצירת תוכנית העבודה, על הצוות שאחראי על הקידוח לדעת היכן ממוקמים צינורות החשמל, מים וגז. עליהם לדעת מהו רוחב התעלות שעוברות בקירות וכיצד אפשר לטפל בהן בצורה זהירה ונכונה. גם כאן, בדומה לעצם הבנייה כולה, ייתכנו שינויים לא רק בין מבנה למבנה אלא גם בין אזור לאזור ולכן קידוח או ניסור בטון במרכז יכול להיות שונה מזה שנערך במקומות אחרים בארץ. מכאן גם אפשר להבין מדוע חשוב להיעזר בגורמים מקצועיים שמכירים היטב את הבנייה באזור בו מתבצעת העבודה.

תהליך העבודה יהיה מבוסס על פינוי מוחלט של המבנה, הן מחפצים והן מאנשים, יתקיים וידוא מספר פעמים על מנת שנהיה בטוחים שאכן אפשר להתחיל בתהליך. התהליך עצמו יתבצע במספר כלים, מקדחות חשמליות מקדחות הידראוליות וכן מכונת קידוח יהלום. במכונה זו נשתמש בעיקר כשיהיה מדובר בקירות בעלי עובי של מטר וחצי, בדומה לאלו הקיימים בממ"דים.

לרוב נהוג לבצע את כל התהליך ביום אחד, אלא אם כן מדובר על מבנה גדול אשר לא ניתן לבצע אותו בפעם אחת ויש לבצע את העבודה במספר ימים. הצורך לבצע את זה ביום אחד נובע מהעובדה, שרק כך אפשר לסיים את זה בתהליך בהקדם ולהמשיך הלאה בתהליך הבנייה. בסיום תהליך הקידוח וההריסה נצטרך לפנות את כל ההריסות בצורה מסודרת ואז נוכל להתחיל כאמור בבניית המבנה החדש על חשבון זה הישן.


הוספת מאמר