• 22-06-2016
  • מאת tamirpoly

בדיקת עובדים בתוך הארגון

מלאכת ניהול של ארגון בכל קנה מידה – בין אם מדובר בעסק פרטי וקטן ובין אם מדובר בתאגידי ענק של ממש – היא מלאכה לא פשוטה בכל מקרה. בראש ובראשונה, מדובר באחריות מקיפה ובלתי פוסקת, שנוגעת לכל פרט ופרט בחיי הארגון. כמנהלים, הצלחת הארגון היא הצלחה שלנו ושל כל שאר העובדים והמרכיבים בארגון, ואילו כישלון הארגון הוא בראש ובראשונה שלנו והאחריות עליו מוטלת עלינו. אם כך, ברור מדוע אנחנו רוצים להיות עם היד על הדופק ולוודא שהעובדים שלנו מבצעים את עבודתם בצורה הטובה ביותר, ומשום כך אנחנו גם רוצים אמצעי מעקב וניטור אחר העובדים – וחשוב לדעת מה מותר ומה אסור לנו לעשות מבחינה חוקית.

מה מותר ומה אסור לנו לעשות על פי חוק בכל מה שנוגע לבדיקה של עובדים בתוך הארגון

·         מצלמות מעקב – התקנה של מצלמות מעקב באזור העובדים שלנו ובעסק שלנו היא חוקית לחלוטין על פי חוק, בתנאי שהעובדים שלנו מודעים לקיומן של מצלמות אלה. ברגע שבו העובדים שלנו מודעים לקיומן של מצלמות אבטחה ומעקב, מותר לנו להתקין גם מצלמות נסתרות. סביר להניח כי התקנה של מצלמה על עובד מסוים, ממש מעל שולחן עבודתו, לא תותר על ידי בית הדין לעבודה.

·         מעקב אחרי מחשב, רכב וטלפון נייד – ברגע שבו מקום העבודה מספק לעובד מחשב, טלפון נייד או רכב, יש לו זכות לבצע בדיקה באמצעים אלה. בכל הנוגע לרכב, מערכות איכון שונות מספקות מידע לעסק בנוגע למיקומו של הרכב. במחשב ובטלפון הנייד אסור לעסק לבצע האזנה או בדיקה של הודעות בצורה מעמיקה, ובדיקה של הודעות שונות ושל מיילים תתאפשר במידה ויש חשד למעילה או לחוסר ביצוע של העבודה בשעות העבודה.

·         פוליגרף – אחד הכלים היעילים ביותר למעקב של מקום העבודה אחר עובדיו הוא בדיקת פוליגרף. לכל ארגון יש זכות לבצע בעובדיו בדיקת פוליגרף איכותית על נושאים עסקיים שונים, שמתבצעת על ידי חברה חיצונית ומקצועית של ביצוע בדיקות אלה. בדיקה תקופתית שכזו בנושאים שנוגעים לסודות עסקיים ולאיכות עבודה היא הכרחית עבור ארגונים רבים מאוד במציאות העסקית המודרנית.

ברגע שאתם יודעים מה מותר ומה אסור לכם, אתם יכולים לבחור באפשרויות הנכונות ביותר לארגון שלכם

במאמר זה ציינו כמה וכמה אמצעים בולטים למעקב אחרי עובדים, וחשוב להימנע מדברים שיכולים לחשוף אתכם לתביעות בבית הדין לעבודה על ידי העובדים שלכם. כשאתם יודעים מה מותר לכם לבצע – החל מבדיקות פוליגרף ועד מצלמות אבטחה – אתם יכולים לבצע את המעקב האיכותי והנכון אחר העובדים שלכם בצורה בטוחה וחוקית. בכל מה שנוגע להצלחת הניהול שלכם בעסק, מדובר באפשרות חשובה במיוחד עבורכם.


הוספת מאמר