• 10-08-2016
  • מאת arielhazan20

צמח הפשתן

אחד מן הצמחים החשובים ביותר אשר האדם למד לנצל לצרכיו, הוא צמח הפשתן. מהו בעצם הפשתן, ומדוע הוא כה שימושי? פשתן הוא למעשה פרח. הפשתן התחיל בתור גידול בר, ויש לנו עדויות על כך שכבר לפני אלפי שנים ידעו הקדמונים במצרים כיצד ניתן לביית אותו ולגדל אותו בכוחות עצמם ולזרוע את זרעיו. מאז ועד היום, השתמשו בפשתן לשורה ארוכה מאד של מטרות חיוניות, הנה כמה משימושיו השונים:


אז מהם השימושים השונים שיש לפשתן?

יצירת בד מהסיבים - לפרחים רבים יש כיום סיבים שהם מייצרים, אולם הפשתן הוא יוצא דופן מבחינה זו. סיבי הפשתן  נחשבים לסיבים חזקים במיוחד. מצד אחד הם עמידים מאד, ומהצד השני הם גמישים דיים. הדבר הוביל לכך שעוד בתקופות קודמות, כאשר רצו ליצור מצעים למיטה - עשו זאת מסיבי הפשתן. עד היום אגב משתמשים בפשתן לייצור של מצעים ווילונות שונים. כמו כן, כיום מבצעים עיבוד לפשתן והופכים אותו לחוט לסריגה, כך שניתן גם לסרוג צעיפים, כובעים, חולצות ואפילו שמלות – באמצעות חוטי סריגה שכולם עשויים מפשתן. המגע של הפשתן נחשב לנעים במיוחד, והבד שלו מחזיק מעמד שנים רבות.

שמן פשתן לצביעה - שימוש נוסף שנעשה בפשתן הוא השימוש בשמן שלו. שמן הפשתן, בניגוד לשמנים של צמחים אחרים לא משמש למאכל - כי אם דווקא לצביעה. לרוב, הציירים משתמשים בשמן הפשתן כאשר הם מעוניינים בציור אשר יתייבש באופן איטי חסית. הייבוש האטי הוא חיוני לציירים אשר רוצים לתקן את ציוריהם ולעבוד עליהם לאורך זמן.

זרעי פשתן - האדם אף למד לנצל את זרעי הפשתן לצרכיו. כיום משתמשים בזרעי הפשתן לתזונה אנושית. לא מעט נשים שמגיעות לגיל המעבר נוטלות אותו, משום שנראה שהוא מאט את תהליכי ההזדקנות אצלן. לאנשים עם לחץ דם גבוה ממליצים לאכול זרעי פשתן להקטנת הכולסטרול בדם.


הצמח שאנו חייבים לו הרבה

בקיצור, קשה להאמין שמצמח אחד קטן שהמראה שלו איננו בהכרח כה מרשים - אנחנו מפיקים כל כך הרבה תועלת. אין ספק שכעת, אנו מבינים את התרומה המצוינת של הפשתן לחיינו.


הוספת מאמר