• 11-08-2016
  • מאת globanr

סיבוכי לידה נפוצים

סיבוכי לידה נפוצים

ברוב הגדול של המקרים עוברת לידה ללא סיבוכים יוצאי דופן ומהלכה תקין לחלוטין. ואולם, עובדה ידועה היא שלעיתים לידות עלולות להסתבך ובמצבים אלו מתערבים הצוותים הרפואיים בדרכים שונות. מדובר בבעיות העלולות להופיע אצל האם והעובר כאחד, כאשר דוגמא לבעיות אצל האם יכולים להיות קרעים בנרתיק או בצוואר הרחם. לשם כך יידרשו אנשי הצוות לתפור את הקרע, בעוד היולדת תורדם בהרדמה כללית. דוגמא נוספת היא היתפסות של השלייה בחלקו העליון של הרחם, בעוד הצוותים הרפואיים מושכים בצורה חזקה את חבל הטבור, דבר המוביל למצב המכונה "היפוך רחם". זהו מצב שבהחלט מסכן את בריאות האם ולכן יש להשיב מהר ככל האפשר את הרחם אל המקום הנכון.

סיבוכים נוספים בלידה

כאמור, סיבוכי לידה עשויים לערב גם את העובר, למשל אם במקום הראש דווקא העכוז בולט לכיוון הנרתיק וצוואר הרחם. זהו מצב המכונה בעגה המקצועית מנח עכוז, ועל הצוות הרפואי להחליט אם לבצע ניתוח קיסרי או לנסות לשלוף את העובר עם הרגליים קדימה. יש לציין כי ההחלטה על ניתוח קיסרי עשויה להתקבל בעוד מגוון נסיבות עקב סיבוכים וקשיים שונים, כגון אי התקדמות של לידה, דלקת בדרכי השתן וברחם, דימום ועוד. למעשה, יש לא מעט נשים הבוחרות להזמין מבעוד מועד ניתוח קיסרי, כל אחת וסיבותיה האישיות או הרפואיות. מידע נוסף אודות סיבוכים בלידה והתמודדות עימם תוכלו לקרוא באתרי בריאות ייעודיים.

לידה נוחה ככל האפשר

לידה תובעת מהגוף מאמצים רבים והתמודדויות, ובעודה מתקרבת מתחילים להופיע שאלות וחששות. אם המצב מוכר לך תוכלי להפחית את המתח וההתרגשות שלקראת הלידה בעזרת היוועצות בחברות ובנות משפחה, או הרשמה לקורסי לידה באזור מגורייך. כמו כן, ברשת האינטרנט תוכלי למצוא לא מעט כתבות והמלצות מטעם מומחים, ביניהם רופאי נשים וגם "דולות", המוכרות בשם תומכות לידה. בין היתר, תוכלי לשמוע על ההבדלים בין קורסים טבעיים או רגילים להכנה ללידה, שימוש באפידורל במהלך הלידה והשפעותיו, תנוחות מומלצות שיכולות להקל עלייך, ועל חדרים טבעיים ומרווחים שמציעים כיום בתי החולים. אגב, את ההכנות כדאי שלא לדחות לרגע האחרון, אלא להתחיל לקרוא ולבצע את הבחירות שלך (כמו בית החולים בו תלדי) מספר חודשים לפני המועד המשוער.

הקלה בעזרת תנוחות שמתאימות לך

באתרי בריאות שונים תוכלי לקרוא המלצות על תנוחות לידה שיכולות להקל ולהתאים לך. לדוגמא, תנוחת השכיבה על הצד, עם הרגל מכופפת לכיוון הבטן, מסייעת בהקלה על הגב ובמניעת נזקים לו. דוגמא נוספת היא תנוחת הישיבה הזקופה שבה את עושה שימוש במשקלו של הגוף על מנת לקדם את היציאה של העובר. אגב, ניתן גם להשתמש בכדור גדול וגמיש המכונה כדור פיזיו, שנמצא בחדרים הטבעיים של בתי החולים. הישיבה עליו מאפשרת לך לסובב את האגן, ובכך לזרז את הלידה ולהקל על הכאב.


הוספת מאמר