• 08-02-2018
  • מאת kidumyashir

מהו ניהול פרויקטים בבנייה?

מהו ניהול פרויקטים בבנייה?

 

מיזם בניה הינו פרויקט שרמת הידע והמקצועיות בניהולו הינה קריטית להצלחתו גם לטובת הקבלן וגם לטובתם של הדיירים. הבקיאות המקצועית מתחילה משלב התכנון של המיזם, רישוי הפרויקט ועד להתחלת וסיום הבניה עצמה. בכל שלב יש צורך במומחיות, ידע והבנה בחוקים שונים ולכן, כל ניסיון לניהול של מיזם בניה  יפגע באיכותו  ולעכב את זמן הביצוע של השלבים השונים בו. השלב הראשון של מיזם הבניה הינו שלב התכנון שבו הארכיטקט משרטט תכנית בניה על פי דרישותיו של הלקוח. תוכניות הבניה, מהוות את הבסיס לכל פרויקט הבניה וכן הן אלה אשר קובעות כיצד ייראה הפרויקט. חברת ניהול פרויקטים בענף הבניה,  תוכל להבטיח, כי לעבודה מורכבת זו, ייבחר ארכיטקט אשר מכיר ויש לו ניסיון רב שנים במיזמים קודמים והוא זה שידאג לפרויקט שיהיה איכותי ורווחי.

 

ראשית כאשר נוגעים בנושא של ניהול פרויקטים בבניה,  יש לבצע תכנון קפדני ומתחשב בצרכיו של היזם כמו למשל ניצול מרבי של תנאי השטח כגון כווני האוויר, כיוני השמש והשתלבות המבנה בסביבה. הנתונים הללו, ישפרו את איכות הפרויקט וכן, אף יגדילו את הסיכויים לרשויות השונות שיאשרו את הפרויקט.

 

מהו PMO ? ומה הקשר שלו לניהול פרויקטים בבניה?

אם כבר בפרויקטים בבניה עסקינן, לבטח שמעתם את המושג "PMO" ראשי התיבות של מילה זו הינן :OFFICER MANAGEMENT  PROJECT  הכוונה היא אל האדם בארגון, בקבוצה או במחלקה אשר אחראי על יישום הפרויקט. קיימים תחומים שונים של פרויקטים אך מדובר באופן כללי על מעקב, בקרה והתקדמות בלוחות הזמנים של הפרויקטים, כפי שנקבעו מראש. גם כאשר מדובר על פרויקט בניה, החשיבות של התכנון הנכון על פי התכנית, היא זו שתגרום לפרויקט הבניה להצליח . יש לציין כי היכרות שטחית אפילו של היכולות והיתרונות של PMO, עשויה להוביל נכון ארגון שלם ובבניה הכוונה היא לכל הנוגעים בתחום זה במיזם הבניה.

 

האם פרויקטים  בבניה נכשלים? ואם כן מהן הסיבות?

 

יש לציין, כי סביבת העבודה בניהול פרויקט בניה הינה מלחיצה ולחוצה. גם הסביבה העסקית מהווה תחרות למיזם. ניהול פרויקטים שיהיה יעיל ומוצלח מתבטא בדרך כלל ביעדים שאנו מציבים והיכולת להשיגם בזמן על פי התכנית שהוכנה מראש. היעילות היא שם המשחק ויש לדעת, כי ההבדל בין פרויקט מוצלח לפרויקט נכשל הוא דק. כאשר אנו מפנים את המשאבים באופן נכון, נוכל לבצע כמה פרויקטים במקביל, תוך ניצול מאקסימלי וכלכלי של המשאבים העומדים לרשותנו .

 

היום קיימת תוכנה לניהול פרויקטים, מה שיקל את הביצוע הנכון והיעיל של הפרויקט. בחירה נכונה של אנשי מקצוע, כאלה שיש למנהל הפרויקט ומפקח הבניה היכרות עמם, אנשי מקצוע שיהיו מן השורה הראשונה, שימוש בחומרי בניה איכותיים כל אלה יגרמו להצלחה בפרויקט.ענף הבניה הינו בעייתי בישראל , במיוחד בקרב קבלנים פרטיים שמעוניינים לחסוך ובכך להרוויח יותר, כאשר הם לא מתייחסים לדיירים ולמיטב כספם, מה שחסכו כל חייהם להגיע לנכס משלהם. הרבה פרויקטים לא הצליחו בגלל שלא היה בהם פיקוח בנייה, או שהקבלן עבד לבד עם אנשי מקצוע שונים שהביא עמו ולא עמדו בפרויקט שכשל.

 

 


הוספת מאמר