• 05-03-2018
  • מאת dolevlevi

לא לריב על רכוש

חתימה על הסכם ממון היא חשובה מאוד לאור נתוני הגירושין בישראל. במקרים של זוגות המוגדרים כידועים בציבור החשיבות היא גדולה יותר

הסכמי ממון הם הסכמים סבוכים מאוד לביצוע, כמובן עבור הזוג המבצע, ואפילו עבור העורך דין המסייע. ההסכם הוא למעשה סוג של הבעת אי אמון בזוגיות. עצם העובדה שבן זוג אחד מציע הסכם כזה לבן הזוג השני היא אמיצה מאוד ויכולה לפרק את הקשר. אדם בעצם אומר לבן או בת זוגו: "אנחנו עומדים להתחתן, אך אני רוצה לדאוג לעצמי למקרה שניפרד". לא בכדי לא מעט קשרים הסתיימו בגין הצעה כזו.

הסטטיסטיקה בישראל מראה כי לא פחות כשליש מהזוגות מתגרשים בסופו של דבר ולכן ההסכם הזה רלוונטי ואקטואלי מתמיד. הצד החזק יותר כלכלית רוצה להגן על עצמו מפני שלאחר נישואין, כל הרכוש מתאחד. הסכם ממון למעשה קובע כי מרבית הרכוש שהיה לאותו צד לפני הנישואים, יחזור אליו במקרה של גירושין. חשוב לציין כי כמובן שיש שינויים במקרה שהשניים קנו רכוש משותף או עשו ילדים, ואז יש צורך לדון בעניין בצורה עניינית יותר.

לשמור על מה שיש

כאשר הזוג נשוי, הצורך של הצד החזק להגן על עצמו הוא ברור, אך מה קורה במקרה של ידועים בציבור? בשנים האחרונות מחליטים זוגות רבים בישראל שלא להתחתן וזה קורה בגלל הרבה מאוד סיבות. חלק מהאנשים אינם מאמינים במוסד הנישואין, חלקם רוצים ומחפשים איך להימנע מההתעסקות הלא נעימה ברבנות וחלקם פשוט לא יכולים להתחתן בארץ, כמו במקרה קהילת הלהט"ב.

לכן, במקרה כזה נחתם הסכם ממון ידועים בציבור בין בני הזוג. החשיבות של הסכם ממון ידועים בציבור היא אפילו גדולה יותר, בגלל שעל פי החוק, אין לידועים בציבור רכוש משותף. זוג ידועים בציבור מוגדרים כזוג אשר מנהל משק בית יחדיו, אך לבסוף, הרכוש הוא למעשה של מי שקנה אותו, ויחזור לקונה במקרה של פרידה. לכן, החשיבות של ההסכם הוא עצום ובעל השלכות מרחיקות לכת.


הוספת מאמר