• 13-06-2018
  • מאת dolevlevi

קדימה, לעבודה

אדריכלים הם לא רק בעלי מקצוע אשר עוסקים בתכנון פיזי של מבנים, דרכים וערים, אלא יש להם עוד הרבה מאוד אלמנטים בירוקרטיים כאלו ואחרים. זה לא תחום שעוסק אך ורק בנראות, אלא כזה שמתעסק לא מעט גם בחוקים ובתקנות אשר נועדו לשמור על הסדר ועל הבטיחות בתחום הבנייה. אחד השלבים הבירוקרטיים המשמעותיים ביותר הוא הוצאת של טופס תוכניות בניין עיר, או בשמו המקוצר – טופס תבע.

לפני כל התחלה של בנייה, יש להוציא טופס תבע מהרשות המקומית אשר מגדיר את הייעוד של המבנה – בין אם זהו מבנה למגורים, מבנה לעסקים, מבנה לספורט או מבנה המיועד לתרבות או חינוך.

טופס תבע הוא טופס שמגדיר את המטרה של המבנה עוד לפני הבנייה שלו באקט שנעשה כדי לייצר סדר בכל עניין התקנים. לכל עיר יש תכנון מיוחד ותקנים למבנים מסוגים שונים. יש חשיבות למיקום הבנייה, לאופן בה היא נעשית וכמובן שלכל סוג של מבנה יש את הדרישות שלו מבחינת בטיחות ותקנים. טופס תבע מסדיר את כל ההגדרות הללו ומאפשר לצאת לדרך מבחינת הבנייה.

שרטוט ומסמכים

כאשר אדריכל מתכנן את המבנה, או את כל השכונה לצורך הדוגמה, הוא צריך לעמוד בתקנים ובתקנות המקומיות והארציות כאחד. התקנות לפעמים מתנגשות אחת עם השנייה, וחשוב לדעת שמה שקובע בסוף זוהי התוכנית הארצית.

טופס של תכניות בניין עיר כולל את כל המסמכים הרלוונטיים הקשורים לתכנון המבנה והייעוד שלו וכן שרטוט מדויק של המבנה. חשוב לציין כי לעיתים יש צורך בטופס תבע נקודתית, אשר מצריך ישיבה של ועדה ייעודית המתכנסת לכבוד הנושאים הללו במיוחד. אדריכל טוב יידע לזרז את כל התהליך, להתנהל מול רשויות שהן אטומות בחלק מהמקרים ולהגיע למצב שהבנייה יוצאת לדרך בזמן.


הוספת מאמר