• 22-09-2019
  • מאת AL09

תכנון הגינה

עוד לפני העיצוב של הגינה, חשוב לתכנן אותה בצורה כזאת שתתאים הן מבחינת הסידור והן מבחינת העיצוב. ולכן במאמר זה נציג בפניכם דרכים לתכנון הגינה באופן הטוב ביותר.

כשיש לכם גינה חדשה היא יפה ומטופחת באופן מצוין, לעומת זאת, חשוב לקחת בחשבון את כמות הזמן וההתמדה שתוכלו להשקיע בגינה בעתיד, בשביל שתוכלו לשמר על מצבה של הגינה ולדעת האם כדאי להשקיע מלכתחילה בגינה עשירה.

אז השאלה הראשונה שתרצו לבחון היא האם אתם מתכוונים להשקיע בתחזוקת הגינה, הרי צמחים מסוימים דורשים השקעה והתמדה בכדי שיגדלו באופן ניכר, זה נכון שכיום יש פתרון לכך, ניתן להתקין מערכת השקיה אוטומטית שתעשה עבורכם את העבודה, אבל לא את כולה...
במקרה שיהיה לכם דשא טבעי, שכן הוא נראה טוב יותר מדשא סינטטי ואף מרגיש טוב יותר, יהיה עליכם לכסח אותו מדי פעם.

במידה ואתם לא מעוניינים בלהתקין מערכת השקיה או להשקות בעצמכם, מומלץ לשתול צמחים שיכולים להסתדר עם השקיה של פעם בשבוע או יותר, לא יהיה מצב שיש גינה שלא צורכת תחזוקה, אך ככל שיהיו פחות צמחים וככל שהם יסתדרו עם תדירות פחותה יותר של השקיה, יהיה לכם הרבה יותר לשמור על הגינה מטופחת וירוקה.

מה התקציב שלכם? זהו פרמטר חשוב שיש לקחת בחשבון בתהליך בחירת הגינה המתאימה עבורכם, ככה שלא יצא שחרגתם ממה שאתם יכולים להרשות לעצמכם. ללא זה, יהיה לכם קשה מאוד לתכנן גינה באופן פשוט.

אבל חשוב מאוד גם לשאול לא רק על התקציב הנוכחי שלכם, בעת הבחירה שלכם, אלא גם התקציב השנתי שאתם מוכנים להשקיע בתחזוקת הגינה. בשונה מריהוט מסוים – גינה מחייבת תחזוקה רצופה ולכן ההשקעה הראשונית לא משקפת בהכרח את העלות האמיתית שתדרוש הגינה שלכם בהמשך.

המיקום והגודל של הגינה

מיקום הגינה וחשיפותה לשמש משמעותיים מאוד במהלך תכנון הגינה. חשוב לרכוש צמחים בהתאם לאופי האקלים ולחשיפה של השטח. גם אם יש לכם צמחים עדיפים, יש צמחים שפשוט לא יתאימו לאקלים או למידת החשיפה לשמש וכך לא יוכלו לשרוד, ויתר על כן, ייחשב כהוצאה מיותרת. גם לגודל הגינה חשוב לשים לב, בין אם תהיה לכם גינה קטנה או גדולה, לכל גודל מתאימים צמחים שונים אשר חלקם עשויים לגדול באופן משמעותי וחלקם לא.

מה ייעוד הגינה

מעבר לתקציב ולגודל של הגינה, יש לדעת מראש למה הגינה תשמש, האם היא מיועדת לאירוח והאם לא. כמו כן, חשוב לחשב בערך את כמות האנשים לה היא מיועדת.

במקרה שהגינה מיועדת לכמות מכובדת של אנשים, מומלץ לרכוש משטח גדול יחסית של דשא (סינטטי או טבעי), אך אם היא מתכוננת אך ורק למטרות אירוח כפינת ישיבה מחוץ לבית, מומלץ לדאוג  לפרגולה ולהצללה לאורך מרבית ימות השנה.

ובנוסף לכך, אם הגינה מיועדת להיות גינת ירק, כדאי להקצות שטח גדול יותר לצמחים ולסדר את הגינה שתתאים לצרכים שלהם.

העיצוב

חשוב לדעת איזה עיצוב הכי יתאים וישתלם (מבחינה כספית) עבורכם, בהתחשב במיקום ובתנאי המקום. ישנן לא מעט אפשרויות לעיצוב הגינה, אך לא כולן מציעות אותו דבר.

יש לקחת בחשבון את הרהיטים המתאימים עבורכם (אם אתם מעוניינים ברכישת רהיטים) והאם הם יהיו מסוגלים לעמוד בתנאי מזג אוויר קשים.

מבחינת עיצוב הגינה עצמה, חשוב להקצות תקציב מותאם מראש ולעצב אותה בהתאם לייעודה.

ולבסוף, שלב תכנון מערכת התאורה; מומלץ לבצע לאחר התכנון המקיף של הגינה, בשל שתדעו איזו תאורה תתאים לצמחים בהם בחרתם, בהתאם לגובהם ולגודלם.

כמו כן, במקרה ואתם מעוניינים במערכת השקיה אוטומטית, חייב לבצע את התכנון שלה לפני תהליך תכנון הגינה עצמה.

מאמר זה נכתב והוגש בחסות לה גן


הוספת מאמר