• 24-03-2020
  • מאת davidshamir

כל מה שבעל עסק צריך לדעת על חתימה דיגיטלית באינטרנט

חתימה דיגיטלית און ליין נקראת גם חתימה אלקטרונית. החתימה הממוחשבת הינה למעשה קובץ מוצפן המצרפים למסמך אלקטרוני אותו רוצים לחתום דיגיטלית, המאפשרת למי שרוצה ומצויד בכלים המתאימים, לוודא שהתוכן של המסמך האלקטרוני נשאר ללא שינוי מרגע חתימתו.

בנוסף, החתימה הממוחשבת מאפשרת לזהות את חותם המסמך האלקטרוני. החתימה הדיגיטלית באינטרנט היא כלי הצפנה שקוף שאנחנו מוסיפים למסמכים אלקטרונים ולא ניתן לראות אותה כך סתם.

כאשר אנחנו חותמים מסמך אלקטרוני יש לזה שתי משמעויות מרכזיות:

חתימה על המסמך האלקטרוני – כמו החתימה שחותם אדם על חוזה / צ'ק / קבלה, כאן המטרה היא לזהות את החותם של המסמך הווירטואלי כדי לדעת שהוא אכן מאשר את תוכנו. החתימה האלקטרונית נותנת לנו את פרטי האדם וכך ניתן לשייך אותו אל המסמך הווירטואלי.

חיתום של המסמך ברשת – החיתום מונע שינויים במסמך ומוודא כי לאחר החתימה הדיגיטלית באינטרנט עליו לא ניתן יהיה לשנות אותו. תכונה זו מועילה מאוד במסמכים דיגיטליים המופקים באינטרנט בהם בצורה רגילה לא ניתן לעקוב אחרי שינויים במסמך המקור. דוגמא קלאסית לחיתום היא חשבונית דיגיטלית שלאחר שאנחנו יוצרים אותה איננו רוצים שניתן יהיה לשנות אותה עוד.

מה הוראות החוק בחתימה דיגיטלית און ליין?

בשנת 2001 חוקקה כנסת ישראל את חוק החתימה האלקטרונית. להלן דברי הסבר לחוק זה:

בעולם המשפט, מושג ה"חתימה" הוא מושג בעל משמעות מתחום דיני החוזים והראיות, אשר זכה לפרשנויות שונות. בעידן הטכנולוגי המתפתח, ניתן לבצע את החתימה בדרכים שונות מאשר בעבר, ולכן מתעורר צורך לעגן את האפשרויות הטכנולוגיות בחקיקה. החתימה על מסמך אלקטרוני נועדה להשיג כמה מטרות, אותן יש להבטיח גם כאשר חתימה דיגיטלית מתבצעת באמצעים אלקטרוניים. מטרה אחת היא מתן ביטוי לכוונתו של החותם ולגמירות דעתו, וזאת על ידי גילוי אובייקטיבי לכך שאכן התכוון לחתום על המסמך הנדון ולאשר את תוכנו. מטרה נוספת היא זיהוי החותם עצמו, על ידי שיוך חתימה ממוחשבת מסוימת לאדם מסוים.

בהתאם להוראות החוק, ביצירת מסמך אלקטרוני חדש, מערכת להנהלת חשבונות וניהול עסק חותמת את המסמך אלקטרונית בחתימה מאובטחת. משמעות החתימה היא כי לא ניתן יהיה לשנות את המסמך לאחר יצירתו וכל שינוי יראה מיד ויבטל את החתימה.

חתימה ממוחשבת מאובטחת הינה חתימה ייחודית לבעל החתימה, המאפשרת את זיהויו. החתימה הופקה באמצעיי חתימה מתקדמים הניתנים לשליטתו הבלעדית של בעל החתימה ומאפשרת לזהות שינוי שבוצע במסר לאחר מועד החתימה.

למה אני צריך את זה?

לפי חוקי מדינת ישראל כדי שמסמך דיגיטלי וירטואלי ייחשב כמסמך אלקטרוני רשמי, עליו להיות חתום דיגיטלית. אם הוא איננו חתום לא ניתן יהיה להתייחס אליו כמסמך חוקי ולשלוח אותו באימייל. לכן, כדי לאפשר את שליחת המסמך הממוחשב באימייל אנחנו חותמים עליו ואותו דיגיטלית.

איך רואים את החתימה הדיגיטלית?

החתימה הדיגיטלית באינטרנט היא שקופה, והדרך היחידה לראות אותה היא באמצעות כלים מתאימים, לדוגמא הViewer של חברת Adobe.

אם תפתחו מסמך ממוחשב שנחתם בצורה דיגיטלית תוכלו לראות את הפרטים שלכם, יוצרי המסמך, את תאריך יצירת המסמך האלקטרוני ופרטי החתימה שמוודאים שהמסמך לא שונה מאז שהוא נוצר.

החתימה הדיגיטלית באינטרנט היא מה שהופך את המסמך האלקטרוני למסמך חוקי וה-PDF שאתם מייצרים הוא קובץ המקור שניתן להביא למס הכנסה, כך שאין צורך להדפיס אותו.


הוספת מאמר