• 11-01-2021
  • מאת headcheff

מה זה קונדילומה?

אלו הן יבלות, אשר הן שפירות (לא סרטניות) המופיעות באזור איברי המין בעקבות הידבקות בנגיף הפפילומה האנושי (HPV). לפני הופעת של אותן יבלות בצורת דמויי ראש גפרור או תפרחת של כרובית, הנגיף עלול להסתתר בגוף במשך מספר שנים ללא שום תסמינים ניכרים.

היבלות מופיעות בדרך כלל במקומות שנפגעו ונחשפו במהלך קיום יחסי מין. יתר על כן, מרגע ההדבקה בנגיף ועד הופעת היבלות הראשונות, יכולים לקחת מספר שבועות עד למספר שנים.

לאחר ההדבקה המחלה מתחילה להתבטא בצורת יבלות בעלות גוון העור ואשר נמצאות על איברי המין. גודלן של תצורות אלה נע בין מילימטר למספר סנטימטרים, יבלות אלו מאופיינות כמעין פריחה אשר עם הזמן הן מתרבות, ומקבלות מראה של מעין כרובית.

אצל גברים לעיתים קרובות היבלות מופיעות על גבי הפין. אצל נשים היבלות מופיעות על גבי השפתיים של הנרתיק, הפתח החיצוני של השופכה, הדגדגן, קרום הבתולין, צוואר הרחם והנרתיק.

היבלות מופיעות בדרך כלל לאחר 1 עד 6 חודשים לאחר ההדבקה ובתחילה נראות כגושים זעירים, רכים, לחים, ורודים או אדומים. הן גדלות במהירות ויכולות ליצור מעין "גבעולים". יבלות מרובות אלו, בגלל המשטח הגס שלהן, נראות כמו כרובית. היבלות יכולות לצמוח במהירות רבה אצל נשים בהריון, ואצל אנשים עם מערכת חיסון מוחלשת (כמו כאלה הסובלים מאיידס או מקבלים תרופות המדכאות את המערכת החיסונית), ובעלי דלקות בעור.

הסיבות להופעת יבלות על איבר המין 

הגורם העיקרי ליבלות באברי המין הוא נגיף הפפילומה האנושי (HPV). עם זאת, אצל אנשים רבים הנגיף רדום ואין לו השפעה בריאותית. גורם מעורר בהתפתחות ובהופעת היבלות הוא תזונה לקויה של אותו האדם והיגיינה ירודה.

הגורם הסיבתי למחלה הוא נגיף הפפילומה האנושי, הגורם לשינוי באופי גידול הרקמות. הנגיף מועבר מאדם לאדם, לרוב באמצעות מגע מיני.

ישנם יותר מ 100 זנים של וירוסים לנגיף הפפילומה, חלקם אינם מזיקים לבני אדם, אחרים גורמים ליבלות על הגוף, ליבלות באברי המין או חלילה לסרטן.

ישנם יותר מ -40 זנים של וירוסים לנגיף הפפילומה אשר יכולים להוביל להיווצרות יבלות באברי המין או בפי הטבעת.

אז מה זה קונדילומה?.. קונדילומה זה השם הרפואי לאותן יבלות אשר צצו להן לפתע ללא כל הזמנה על איבר המין אצל גבר או אישה. אך הסירו דאגה מליבכם, יבלות אלו נחשבות כלא מזיקות ב99% מהמקרים. אך עדיין חשוב להיבדק אצל רופא ליתר ביטחון. אותן היבלות ניתנות לטיפול ולהסרה באמצעות לייזר (הטיפול אשר נחשב כיעיל ביותר להסרת היבלות). בנוסף, כמובן יש לדאוג לשמירה על היגיינה גבוהה ולקיום יחסי מין מוגנים מכיוון שאותן היבלות אשר הן רק ביטוי לנגיף הפפילומה אשר הוא עצמו מאוד מדבק. בכל מקרה, אתם לא לבד.. בישראל ההערכה היא שישנם כ20,000 גברים ונשים בכל רגע נתון אשר סובלים גם מביטויים של אותן היבלות. כך, שהמחלה ידועה ושכיחה ולכן ישנם גם טיפולים יעילים כיום.

לפרטים נוספים כנסו לאתר


הוספת מאמר