• 11-01-2021
  • מאת medicalc

קונדילומה בשנת 2020

אולי אנחנו נחדש לכם, אבל ב4.3.2020 היה יום נגיף הפפילומה העולמי. לא שיש מה לחגוג. אבל מכיוון שמדובר בנגיף מאוד נפוץ ומדבק. חשוב להגדיל את המודעות אליו. שכן התרופה הכי טובה ויעילה כנגד נגיף זה היא על דרך המניעה.

נגיף הפפילומה (וירוס הפפילומה האנושי - HPV) זוהי מחלה הנגרמת על ידי זיהום נגיפי הפוגע בעור ובריריות העור.

הנגיף מתבטא בצורה של יבלות, פפילומות ונגעים בצורות שונות. נגעי העור דומים לתפרחת כרובית או לראשי גפרורים. פפילומה של העור יכולה להיות קטנה (לא יותר מ -1 מ"מ) וגדולה למדי (עד 2 ס"מ). בתחילת התפתחותו, לנגע יש את גוון העור, אך עם הזמן הוא מקבל גוון חום. לרוב, יבלות מופיעות על הצוואר, קפלי המפשעה, בתי השחי, המרפקים, הברכיים, הראש ומסביב לעיניים. כמו כן, גידולים יכולים להיות במקומות לא בולטים, למשל בצוואר הרחם, בנרתיק ובאיברי המין (על איברי המין ובפנים).

לאלה שכבר הופיעו אצלם אותן יבלות. אולי תתנחמו לדעת שמחלה זו הייתה ידועה עוד ביוון העתיקה. ועל פי הנתונים הסטטיסטיים העולמיים. ידוע שרק אחד מכל עשרה אנשים אינם נשאים של זן כלשהו של נגיף הפפילומה (צרת רבים, חצי נחמה).

חשוב לדעת, נגיף הפפילומה זקוק לתנאים מיוחדים כדי לפלוש לגוף. הזיהום וההדבקה מתרחשים מאדם לאדם באמצעות מגע ישיר. הסיכוי הגדול ביותר להדבקה הוא על ידי מגע מיני. לכן, החשיבות לשימוש באמצעי הגנה מסוג קונדום מקבלים פה ערך מוסף.

בשגרת היומיום, קשה יותר להידבק בנגיף הפפילומה, אך קיים סיכון להעברת הנגיף אם חולים ובריאים משתמשים באותם חפצים כגון: מגבת רחצה, בקבוק שתיה וכדומה. באם למישהו במשפחה יש HPV, יש חשיבות יתרה להקפיד על אמצעי היגיינה אישיים ואמצעי זהירות.

הביטויים היחידים לנגיף הפפילומה הם יבלות באברי המין, אם כי ייתכן שאין ביטויים גלויים לנגיף. בערך רק ל20% מ"ברי המזל" יופיעו אותן יבלות.

אז מה התחדש בשנת 2020?

למעט העובדה, שעל פי מחקרים 80% מהנשים והגברים ידבקו בזן כזה או אחר של נגיף הפפילומה.
אין בשורה חדשה לגבי ריפוי כזה או אחר של הנגיף. למעט חיסון (אשר החל משנת הלימודים 2019 – 2020 ניתן לבנים ובנות בכיתות ח') המתבצע בגילאים 9 – 26 (אשר נמצא בסל הבריאות לגילאים אלו), ואשר אפקטיבי לכ15 שנה לפחות. לתשומת לב הקוראים, גם מי שלא זכאי כחלק מתוכנית החיסונים עדיין יכול להתחסן במחיר מסובסד על ידי הביטוח המשלים של הקופות הפרטיות. בנוסף חשוב לדעת אין איזו חדשה מרעישה. לשמחתנו, בגזרת הטיפול בסימפטומים של הנגיף – אותן היבלות המרגיזות. או בשם המקצועי, קונדילומה. כן ישנם מספר חידושים. שדרוג מערך הלייזרים במכשירי הלייזר לטיפול בקונדילומה נמצא כיעיל ביותר להסרת אותן היבלות. אבל חשוב לדעת, לצערנו ייעול הסרת הקונדילומות אינו מביא לידי חיסול הנגיף. אלא רק להעלמת הסימפטום (היבלות).


הוספת מאמר