• 15-02-2021
  • מאת kardunerlaw

הסתבכת באלימות בצבא?

מהי אלימות?


התעללות פיזית היא כנראה מה שרוב האנשים חושבים עליהם כשהם חושבים על אלימות, אך זו רק אחת הדרכים הרבות שבהן אלימות באה לידי ביטוי.
אתה יכול להיות קורבן לאלימות הן מצד אדם אחד והן מצד קבוצת אנשים. אלימות אינה רק הרמ ידיים, אלא גם מגוון אמצעים הבאים על מנת לשלוט, להפחיד או להשפיל את הקורבן. אלימות יכולה לבוא לידי ביטוי כפועלה מהירה, אימפולסיבית ולא צפויה. כמו גם לבוא לידי ביטוי כפעולה איטית, מתוכננת ושקולה וזאת כדי להביא את הצד השני למצב חולשה וחוסר אונים.. כמו אנשים רבים, אתה עשוי לתהות אם מה שקורה לך הוא אלימות. מכיוון שאלימות על שלל צורותיה יכולה להיות קיימת על טווח רחב וסבוך של מקרים, ובמיוחד במערכת היררכית כגון צבא. שם הגבולות מטשטשים בין פקודה או פעולה המוגדרת כ"אלימה".


צורותיה השונות של אלימות

בידוד – מניעה מקשרים חברתיים ואף הרחקה פיזית מכלל הציבור.
אלימות כלכלית – שלילת האפשרות לכלכל את עצמך או לחילופין גרימת תלות כלכלית מצד אחר.
התעללות מילולית, רגשית, פסיכולוגית – שימוש במילות גנאי, נקיטת פעולות לריחוק חברתי, ביצוע פעולות להורדת הערך העצמי וכן הלאה.
הפחדה – איומים מילוליים ופיזיים. איום בפגיעה פיזית, כלכלית או ריגשית.
כפייה ואיומים – איום בנשק, שלילת חופש הפעולה. איום על בני משפחה וכדומה.
התעללות פיזית - דחיפה, תפיסה, מכה, סטירה, אגרוף, בעיטה וכדומה.
התעללות מינית – חשיפת איברים מיניים בפניך, שימוש במונחים, בהקשרים ובתנועות מיניות כלפיך. שימוש בכוח פיזי לביצוע אקט מיני וכדומה.
כל אלה הנ"ל הינם ביטוי אלימות ולצערנו קיימים אף יותר וצורות ואופנים שונים.


אלימות במסגרת צבאית


מכיוון שהמערכת הצבאית שונה בחוקיה ובמאפיינה מהמערכת האזרחית, ייתכן מצבים שבהם אדם מסוים יהיה חשוף לסוג של אלימות כלשהי אך הוא כלל לא יהיה מודע לכך וזאת מכיוון איך שהמערכת הצבאית בנויה (היררכיה, פקודות וכדומה). לפיכך, באם אתה חש מצוקה או חשיפה לכל סוג של אלימות באם על ידי מפקדך, חברך או כל בעל תפקיד אחר. עליך לפנות ללא מורא לגורמים המוסמכים לכך ואפילו לכל אדם אשר יש לך אמון בו ואשר יכול לעזור. חשוב לדעת גם במסגרת הצבאית, אתם לא לבד ויש לכם למי לפנות.


נקיטת הליכים כנגד אלימות בצבא


אם בעבר היה נפוץ ומקובל כל מיני טקסים (זובורים) אשר נועדו להשפיל באם פרט או קבוצה מסויימת. כיום, דבר זה לא מקובל ואף מנוגד לפקודות מטכ"ל. היום, ישנה חשיבות יתרה לשמירה על כבוד האדם וחירותו הן במסגרת הצבאית והן במסגרת האזרחית. לפיכך, במקרה אשר חווית אלימות מכל סוג שהוא במסגרת הצבאית. והינך מרגיש או חושב שנעשה לך עוול כלשהו. תוכל להתייעץ עם גורמים מקצועיים כגון, רופא צבאי, אגפי רווחה למיניהם, שרשרת פיקודית ואף עם עורך דין צבאי. לאחרון קיימת גם האפשרות למצות את הדין עם האחראים לפגיעה וזאת תוך כדי הכרות פנימית ומקצועית עם המערכת הצבאית.


הוספת מאמר