• 23-02-2021
  • מאת danielseo

טיפול דיאדי

טיפול דיאדי

איך בונים ביטחון עצמי לילדים? אילו סוגי טיפולים מתאימים להורים – ואילו מתאימים לילדים? ואיך יודעים לאיזה מטפל כדאי לפנות?

המושג דיאדה מתאר מערכת יחסים זוגית בהקשר של הורים וילדים. לפי הספרות המחקרית, קשר כזה תורם לשני הצדדים ויש לו יתרונות בטווח הקצר והארוך. למעשה, כל אינטראקציה בין שני פריטים שונים מכונה דיאדה. עם זאת, יש מטבע הדברים הבדל בין אינטראקציה כזו אצל בני משפחה לבין הורים וילדים – בעיקר תינוקות.

החדשות הטובות הן שכיום ניתן לשלב טיפול דיאדי כבר בגילאים הצעירים של הפעוט. במילים אחרות, לא צריך לחכות עד שהילד יגדל כדי לחזק את הקשר שלו עם ההורה. אם רוצים לבנות ביטחון עצמי לילדים, יש לנצל את התלות שלהם בהורים על מנת לבצע טיפול מתאים.

מאפיינים של טיפול דיאדי

טיפול דיאדי מתאים להורים ולילדים. בפועל, זהו טיפול משולב הורה וילד שיש לו חשיבות רבה למערכת היחסים שלהם. מבחינה כרונולוגית, הוא מתאים להורים עם תינוקות עד גיל 3 ומטרתו לתרגל התמודדות נכונה עם מצבים מאתגרים.

מהן מטרות הטיפול?

יש המון סוגים שונים של מצבים מאתגרים שבהם הטיפול עשוי לסייע. ראשית, הטיפול חשוב כי הוא מקל על ההורים. במהלך הטיפול, ההורים מרגישים שהם לא לבד ושיש להם אל מי לפנות. כמו כן, הטיפול מתבצע בנוכחות הילדים ולכן הוא מבטיח זמן איכות משותף.

שנית, התינוק עצמו מרוויח את השינוי לטובה שעובר על ההורה. בעקבות הטיפול, התינוק מתחיל להרגיש ביטחון בזרועות ההורים. ככל שהטיפול ממשיך, כך הקשר בין ההורה והתינוק הופך להיות מבוסס, מספק ומהנה יותר.

השפעת הטיפול על ילדים בוגרים

טיפול דיאדי מתאים להורים ולילדים כי הוא תורם להם ברמה הפרקטית. יתרה על כך, את התרומה של הטיפול ניתן לראות גם שנים רבות לאחר שהוא מסתיים. זה בדיוק מה שקורה אצל ילדים שיש להם תחושת ביטחון עצמי, בגלל קשר נכון שנבנה עם ההורים מאז שהיו תינוקות.

חשוב מאוד לעבור את הטיפול במקום שמתמחה בכך. כמו כן, רצוי לתת עדיפות למקום שבו מתאימים לכל הורה וילד טיפול פרטי וייחודי על פי הצרכים והגיל.


הוספת מאמר