• 16-06-2021
  • מאת danielseo

דכאון בהריון הוא אינו גזירת גורל

דכאון בהריון הוא אינו גזירת גורל

למה נשים בהריון חוות דכאון? איך "יוצאים" מדכאון במהלך ההיריון?

דכאון הוא מצב נפשי שכיח בטווח רחב של גילאים. מלבד הפגיעה באיכות החיים, הבעיה האמיתית עם דכאון היא שרבים חוששים לדבר עליו. לזה יש להוסיף את המורכבות והרגישות של הריון, מה שעלול לגרום להרבה מאוד נשים למצוא את עצמן מתמודדות לבד עם דכאון.

ניסיון להתמודד לבד עם דכאון עלול לגרום יותר נזק מאשר תועלת. ספציפית אצל נשים בהריון, התמודדות כזו אף עלולה להגיע עד כדי פגיעה בעובר ובאיכות החיים. עם זאת, החדשות הטובות הן שיש מה לעשות.

הסיבות מאחורי דכאון אצל נשים

נשים עלולות לחוות דכאון בכל גיל ובכל שלב בחיים. אם מתמקדים בתקופת ההיריון, רואים למשל שהסיבות שחוזרות על עצמן הן אלו שקשורות מצד אחד לעובר – אך מצד שני לאישה עצמה.

מבחינת העובר, נשים נכנסות לדכאון כאשר הן מרגישות שאין להן את הכלים לטפל בו. מעבר לכך, המון נשים חוות דכאון בגלל שהן מרגישות שהחיים כפי שהכירו אותם הסתיימו. במקביל, נשים חוות שינויים הורמונליים ופיזיולוגיים שמערערים ביולוגית את יציבות המערכת הנפשית.

בחיים האישיים, נשים נכנסות לדכאון בגלל מערכת היחסים שלהן עם הסביבה. חוץ מזה, יש נשים שחוות דכאון בגלל שהן מפחדות ללדת ולא יודעות איך ייראה העתיד.

כך מזהים שמדובר על דכאון?

הדרך לצאת מכל בעיה נפשית היא קודם כל להכיר בה. בשביל לזהות שמדובר על דכאון למשל, צריך לבדוק מה התסמינים. ברוב המקרים, תסמינים של דכאון יהיו חוסר רצון של האישה לצאת מהבית, תחושה של חוסר חשק, ירידה בתיאבון, שינה עד שעות מאוחרות וכן הלאה.

במקביל, יש לציין שחלק מהתופעות שמלוות את תהליך ההיריון הן טבעיות לגמרי ולא בהכרח מעידות על דכאון. אז מצד אחד, חשוב להיות ערניים לתופעות חשודות ולדגלים אדומים. מצד שני, אין למהר להסיק מסקנות ותמיד כדאי להתייעץ עם בעלי מקצוע שמכירים את התחום של בריאות הנפש אצל נשים בהריון.

יש פתרון גם לדכאון בהריון

עזרה נפשית לנשים היא חלק חשוב בתהליך שבו מנסים להתמודד עם דכאון בהריון. אחרי שנשים מבינות שהן לא היחידות שחוות את התחושות הללו, יהיה להן קל יותר לפנות לעזרה.

כמו כן, אפשר כיום לשלב טיפול נפשי לכל אורך ההיריון ולהמשיך אותו אחרי הלידה. עם טיפול מבוסס של עזרה נפשית, נשים בהריון יגלו שדכאון הוא לא גזירת גורל.


הוספת מאמר