• 19-10-2021
  • מאת medicalc

מה זה טיפול CBT

כיום ניתן לשמוע רבות בתחום בריאות הנפש את המונח CBT, ואין זה במקרה. מדובר בטיפול יחסית קצר (בערך כ12 מפגשים), מאוד מוצלח ושמעניק מענה עבור שורה ארוכה של קשיים נפשיים (מסייע לטפל בשלל חרדות, פוביות, דיכאון, ביטחון עצמי נמוך, הפרעות אכילה, CDO וכדומה). CBT אינו חופר בעבר כמו מגוון סוגי טיפול אחרים, אלא הוא מתמקד בכאן ועכשיו, כאשר הרעיון שמניע את דרכי הפעולה מתמקד בשינוי הפרשנות האישית שניתנת לאותן סיטואציות בעייתיות שעומדות על הפרק.

טיפול ממוקד וקצר טווח

CBT מוגדר כטיפול קוגניטיבי התנהגותי. טיפול זה נחשב מאוד ממוקד. מתמקד בטווח זמן יחסית קצר, במטרה ובאופי בניית המפגשים (אין הרבה מקום לגמישות), כאשר פתרון של בעיות מניע את סך התהליך, מטרה שהרבה פעמים נעזרת בשיעורי בית שמלמדים את המטופל מהי תחושת מסוגלות. כמו כן, ראוי להסביר שכיוון שמדובר בשיטת טיפול כה מקיפה, הרבה פעמים מוטב לוודא שהמטפל שבקיא בשיטת טיפול CBT גם מומחה באותה סיטואציה נקודתית שעומדת על הפרק.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי – מהי המשמעות הטיפולית של כל מרכיב?

טיפול קוגניטיבי מתייחס לדרך החשיבה של המטופל ואילו טיפול התנהגותי מתייחס לפעילות של המטופל. כאשר מחברים בין שני המישורים, מקבלים שני פרמטרים שמשפיעים אחד על השני, כלומר סיטואציה מסוימת מובילה לדפוס מחשבה מסוים שמשפיע על האופן שבו אנחנו מרגישים, ומכאן שגם על האופן שבו אנו מגיבים. מכאן שאם רוצים למנוע מצב שבו רואים רחוב, חושבים פיגוע, מרגישים חסרי שליטה ורצים בחזרה להתחבא בחדר, יש לטפל בפרמטר שמתחיל את ההידרדרות של כדור השלג, ובמקרה זה אותו פרמטר הוא מתן פירוש למראה של רחוב.

טיפול בדפוסי חשיבה מעכבים

טיפול CBT מטפל במגוון דפוסי מחשבה בעיתיים - מזהה דפוסי חשיבה והתנהגות שליליים. דפוסי מחשבה שנוגעים להכללות (למשל כל בני האדם אלימים) וחשיבה קטסטרופלית (מוביל לקפוץ ישר לתרחיש הגרוע מכל). מכאן שעל מנת להפיק אחוזי הצלחה גבוהים, על המטפל לדעת לזהות הליכי מחשבה מעכבים (כגון אלו שציינו) ובו זמנית עליו לגרום למטופל להאמין בעצמו, וזאת באמצעות מבחנים קטנים שמוכיחים יכולות.

שיעורי בית מקדמים - דוגמה לטיפול בפוביה מכלבים

ציינו מבחנים ועל כן נעצור להסביר. הרבה פעמים המטופל נדרש לקטרג מצבים שמפחידים אותו מ1 עד 5. כך למשל אדם עם פוביה מכלבים עשוי להכריז שהוא רק מעט פוחד לעבור ליד הבית של השכנים (כיוון שיש כלב בגינה) ולאחר מכן הוא יותר מפחד לעבור ליד גינת הכלבים. מכאן שבכול פעם הוא יקבל משימה שמציפה את הפחד באופן הולך וגובר. לאחר שאותו מטופל יצליח באמצעות הכלים שהשיטה מעניקה לעבור ליד בית השכן מבלי לחוש סטרס, הוא יתבקש לעבור ליד גינת הכלבים וכן הלאה.

שיטה שגם ההורים צרכים להכיר

על מנת להפיק את המרב מהטיפול, חשוב שהמטופל יהיה מוכן לשתף פעולה לכל אורך התהליך ובמקביל חשוב שהמטפל יהיה מנוסה בשיטה, ואף בסיטואציה שמולה מתמודד המטופל. כמו כן, אם מדובר בילדים, הרי שאז גם למעורבות של ההורים יש תפקיד חשוב, וזאת כיוון שהם נמצאים עם הילד רוב שעות היום, כך שאם הם בעצמם לומדים את השיטה ובקיאים בכלים שהיא מציגה, הם מסייעים לילד להתגבר על מגוון מכשולים בזמן אמת. לבסוף נציין ששיטה זו מעניקה כלי התמודדות חשובים עבור מגוון מצבים, כך שהרבה פעמים מספיק ללמוד את השיטה פעם אחת, אם כי לעיתים נדרשים לעבור "ריענון".


הוספת מאמר