מחשוב עסקי

  • מאת קובי_שפיבק

תקלה ב-Gmail - תמרור אזהרה?

תקלה בשירות האימייל Gmail, של גוגל, גרמה ביום שלישי האחרון לקריסת השירות למשך זמן שהורגש בעבור חלק מהגולשים כנצח. לדברי החברה, בתוך כשעתיים וחצי מרגע הקריסה תוקנה התקלה והשירות חזר לפעילות מלאה. על פי דיווחיהם של משתמשים רבים, לעומת זאת, השירות לא היה זמין למשך ארבע שעות לפחות. המדובר בתקלה השישית שמתרחשת בשירות, בשמונת החודשים האחרונים.

Gmail כדוגמא לשירות בענן

בעוד שלמרבית המשתמשים הפרטיים תקלה כזו בשירות הדואר היא לא יותר ממטרד, עבור ארגונים תקלה כזו עשויה להיות קריטית. שירות הדואר האלקטרוני מהווה מרכיב מרכזי בפעילות העסקית, והמשמעות של הפסקתו למשך מספר שעות, במקרים רבים, היא הפסקה של הפעילות העסקית ופגיעה של ממש בתוצאות העסקיות.

Gmail נחשב כיום לשירות האימייל השלישי בגודלו בעולם. על פי חברת המחקר comScore, כ-113 מיליון משתמשים רשומים לשירות, כאשר רבים מתוכם הם עובדים בארגונים עסקיים. תקלה, כמו זו שהתרחשה השבוע, מעוררת את השאלה האם שירות דואר חיצוני מספיק בטוח לשימוש בארגונים עסקיים, ובכלל, האם כל הגישה של מחשוב בענן (Cloud Computing), שאותה מיישם Gmail, אינה עשויה לגרום בטווח הארוך ליותר נזק מתועלת?

מה הסיבה לבהלה?

אם נסתכל על העובדות בשטח, הרי שמספר התקלות בשירות האימייל של גוגל נחשב קטן יחסית, ודומה בשיעורו לתקלות הסטנדרטיות המתרחשות בשירותי אימייל פנים ארגוניים, כמו שרת ה-Exchange של מיקרוסופט. אם כך, מדוע הצליחה התקלה ב-Gmail להבהיל רבים כל כך? לכך, שתי תשובות עיקריות.

א - הפן הפסיכולוגי - הוצאת המידע אל מחוץ לתחומי הארגון, לטיפולו של גורם זר, וחוסר היכולת לשלוט על התקלות כתוצאה מכך, יוצרת רתיעה פסיכולוגית בעבור רבים. תקלה שאין למנהל המידע בארגון שליטה עליה עשויה להלחיץ אותו הרבה יותר מאשר תקלה שהוא יודע את מקורה ואת הדרך לתיקונה.

ב- הנזק המצטבר - שלא כמו בשירות אימייל פנים ארגוני תקלה בשירות דואר המנוהל על ידי חברה חיצונית, פוגע לא רק בארגון עצמו, אלא בכל הארגונים האחרים המנויים לשירותיה. לכן, אפקט הנזק המצטבר עבור ארגונים עשוי להיות גדול הרבה יותר.

המסקנות למנהלי המחשוב

הגישה של צריכת שירותים ויישומים ממקור חיצוני בשיטת מחשוב בענן, במקרים רבים, משתלמת וכדאית. יחד עם זאת, התקלה ב-Gmail מלמדת שכדאי לשים לב ולהיות ער לסכנות ולאתגרים הטמונים בה. לא כל שירות המוצע בגישת מחשוב בענן מתאים בהכרח לארגון ולא כל אחד בטוח.

לכן, מומלץ לבדוק לפני השימוש באיזה מידה הוצאת השירות לידי גורם חיצוני שאין לך שליטה עליו, היא בחזקת דבר "נסבל" בארגון.

בהנחה שמדובר בדבר שניתן לחיות איתו, יש לבדוק מי היא החברה העומדת מאחורי השירות, מה הן היכולות שלה, כמה היא בטוחה, מהי רמת הזמינות של השירות שהיא מספקת, האם השירות עונה על צרכי הארגון ועוד.

ככלל אצבע היינו אומרים שעל חברות גדולות, בסדר גודל כמו של גוגל, אפשר בדרך כלל לסמוך שהן יעניקו את השירות הטוב ביותר במינימום תקלות. יחד עם זאת, היינו ממליצים לבדוק כל מקרה לגופו. לגבי חברות קטנות ופחות מוכרות היינו ממליצים לבצע בדיקה יסודית עוד יותר.

רקע על מחשוב בענן

עוד הרחבות על מחשוב בענן, הכוללות בין היתר התייחסות לחידושים ולמגמות העיקריות בתחום זה, יישומים ופתרונות, היבטים כלכליים, דגשים חשובים והאתגרים בתחום, ניתן למצוא בתקציר: בשורת ה-Cloud Computing.

אנשים מהתחום, מוזמנים להגיב לתרום ולהוסיף...

הערה חשובה – בלוגים נוספים של קובי שפיבק (כולל פוסטים שאינם מתפרסמים כאן) ניתן למצוא בקישור זה.
 


הוספת מאמר