• מאת studiomaay

תוכנת אנימציה ותלת מימד

מה היא בדיוק אנימציה ממוחשבת? אנימציה הוא תחום העוסק בהקניית אשליה של תנועה. במשך תקופה ארוכה, אנימציה הייתה נחלת תעשיית הבידור, זאת משום שהליך יצירתה לקח זמן ממושך, כוח אדם רב וציוד מורכב. עם התפתחות הטכנולוגיה ותעשיית המדיה הדיגיטלית, הליך יצירת אנימציה הפך בעקביות לפשוט יותר. מה שפעם נעשה באמצעות עפרונות, צבע וצוות של עשרות אנימטורים מוכשרים יכול להיעשות היום ע"י אדם אחד עם מחשב ביתי מספיק חזק ותוכנת תלת מימד מתאימה.

תחת המונח אנימציה ממוחשבת עומד מגוון רחב של ז'אנרים ושימושים, הדרך הפשוטה ביותר לייצר הבחנה בעולם האנימציה הוא חלוקה לקטגוריות של דו-מימד ותלת-מימד. אנימציית דו-מימד נקראת לעיתים אנימציה המבוססת וקטורים ומבוצעת בד"כ בתוכנות כמו פלאש Macromedia Flash | Macromedia Director.
אם יצא לכם להדליק את הטלוויזיה בשבת בבוקר, וודאי נתקלתם בסרטים מצוירים קלאסיים מסוג אנימציה דו-מימד וגם אלו, עם הזמן, מתפתחים יותר אל עבר המדיה הדיגיטלית. מידי יום, אנו נתקלים ברשת באנימציות פשוטות יותר כמו פרסומות, ברכות דיגיטליות סרטים מצוירים קצרים ועיצוב ממשקים אינטראקטיביים.

בדומה לשמה, אנימציה דו-ממדית מתקיימת בחלל דו-ממדי ציר XY, בעוד שאנימציה תלת-ממדית מתקיימת בחלל וירטואלי שהוא תלת ממדי, צירXYZ . אנימציה תלת ממדית המופקת באמצעות תוכנות תלת מימד, היא בעלת איכויות של תנועה ועומק המתקבלות על ידי מצלמות ווירטואליות ה"מתעדות" פוליגונים מנקודות מבט שונות וע"י חישוב משתנים כמו אובייקטים חומריות, זוויות אור ומסלולי תנועה בסצנה.
לאנימציה תלת ממדית מגוון רחב של שימושים החל ממשחקי מחשבי ועד לסרטי אנימציה, כאשר אחד השימושים הנפוצים ביותר של תעשיית הקולנוע באנימציה מסוג זה, הוא יצירה של אפקטים מיוחדים. חלק גדול מהאפקטים שאנו רגילים לראות בסרטי אקשן נעשים היום ע"י טכנולוגיות ממוחשבות ובכך מצטמצם הצורך בצילום אמיתי, בשימוש במודלים ובאנשי פעלולים - כל זאת ללא פגיעה באמינות הסצנה אל מול הצופה.
שני סוגי האנימציה הממוחשבת ניתנים לביצוע ע"י שיטה של פריים אחר פריים או ע"י אינטרפולציה מתמטית בין תמונות מפתח(keyframes) . למרות ששיטת ההפקה של אנימציית דו-מימד ותלת מימד דומה, מדובר בשני תהליכים נפרדים הנעשים ע"י תוכנה שונה והשלבים שקודמים לשלב האנימציה הינם שונים לחלוטין. לכל סוג של אנימציה דו או תלת איכויות ומאפיינים עיצובים ייחודיים, בחירה בניהם תעשה בהתאם למטרה שתשמש, תוך התחשבות בסוג הפורמט, גודל הקובץ, אופי התוצר וכמובן קונספטים עיצוביים ויצירתיות האנימטור.

סטודיו מעיין - אנימציה | תלת מימד
http://www.studiomaayan.com


הוספת מאמר