מחשוב עסקי

  • מאת קובי_שפיבק

חוסכים בשרתים והרבה!

העומס על מחלקות המחשוב הארגוניות עולה ועולה. השנה, יש במחלקות ה-IT בארגונים אדם אחד בממוצע, שמטפל בכל 100 שרתי חלונות, לעומת אדם אחד על כל 90 שרתים, לפני שנה (STKI). כלומר, נדרשים לעשות יותר, עם פחות. במציאות הקיימת, הארגונים נוהגים להשקיע בתחום זה באופן שוטף, ומעת לעת עושים הצטיידות כוללת ובמיוחד שדרוג הדטה סנטר.

מאחר ומדובר באילוץ, מפתיע לגלות עד כמה גדולה ההזדמנות לייעולו הפוטנציאלי ולחסכון בו, שכן בארגונים רבים, ניצולת השרתים לא עולה על 40% (STKI)! לפיכך, הקצאת חלק מהכספים שיועדו לרכש ושדרוג השרתים, והשקעתם בפתרונות חכמים להתייעלות, תביא למתן פתרון לצרכי המחשוב, לצמצום מספר השרתים בארגון (ואיתו הקטנת העומס על אנשי התחזוקה). במקביל, סביר שהיא תותיר בידי הארגון "נתח" תקציבי ליוזמות נוספות.

המשפיעים

הצורך בחסכון בשרתים, מושפע מלחצו של המשבר הכלכלי, לצד הדרישה הקבועה שמופעלת על גף המחשוב להצטמצם בהוצאות המחשוב וכן השפעת ההתרחבות המתמדת, בדרישה ליותר ויותר שרותי מחשוב בארגונים.

שורת פתרונות

בצד הפתרונות, עומדת שורת מגמות ותפיסות מסייעות, בהן וירטואליזציה, קונסולידציה, מחשוב ירוק, שרתי בלייד, ניהול מתקדם של השרתים, שימוש בשרתים של ספק חיצוני, אוטומאציה, וכן שימוש זמני בפתרונות עוצמה כקלאסטרים.

מה יושג?

הייעול שיושג מיישום גישה ספציפית, איננו חד-משמעי. עם זאת, ניתן להניח כמעט בוודאות, שייעול וחסכון משמעותיים כלשהם, יושגו בהכרח, אם ייבחנו ביסודיות השיטות השונות שמפורטות בתחקיר זה וייושמו מספר פתרונות שתואמים לתנאי הארגון. לשם כך, תמצא בהמשך, הערכות מספריות, הפניות למחשבוני עזר שונים ועוד כלים, לבחון את המשמעויות לגביך.

במבט כולל

נציין, שעלויות שרתים מורכבות ממכלול רחב. לא מדובר רק בעלויות החומרה, אלא גם ובעיקר, בעלויות הרשיונות, ההתקנה, הניהול, התחזוקה, השטח שהם תופסים וכמובן עלויות החשמל.

בדרך לחסכון

בין האתגרים ואבני הנגף בדרך לחסכון, עומדים ההשקעה הנדרשת בתכנון, בבדיקה ובהכנסת השינויים, אפשרות של פגיעה בביצועים, דרישות תקשורת גדלות וצורך בהתאמות שונות, כמו גם אתגרי אבטחה שונים.

הפתרון הבולט

בין הפתרונות, בולטת במיוחד הוירטואליזציה, שבה בשנת 2009 צפויות הכנסות הספקים במדינות EMEA, להראות גידול של 55% (גרטנר). עוד נציין, כי בישראל ישנם כ-115,00 שרתים פיזיים וכ-60,000 שרתים וירטואליים (IDC).

לסיכום -

מומלץ להתעמק ביסודיות, בפוטנציאל החסכון הרב שגלום במערך השרתים הארגוני, ולבדוק את הדרכים הטובות ביותר עבורך, מתוך מגוון שיטות הייעול והחסכון השונות, שמציג תחקיר זה.

אנשים מהתחום, מוזמנים להגיב לתרום ולהוסיף...

הערה חשובה – הסיפור על חסכון בשרתים לקוח מתוך תחקיר pCon והוא רק חלק מהסיפור הענק על טכנולוגיות מרתקות ואיומים מסכנים במחשוב, שמשפיעים על כולנו. איך נחשפים לסיפור כולו וגם מרוויחים יותר זמן פנוי?

קובי שפיבק הוא העורך הראשי של pCon - תחקירים מקצועיים במחשוב שיוצרים יותר זמן פנוי ומצילים כסף.


הוספת מאמר