לימודים אקדמאיים

  • מאת sr9sr9

אתה מרגיש משמע את קיים

אריסטו: "כל אחד יכול להתרגז-אין קל מזה, אך להתרגז על האדם הנכון במידה נכונה, בעיתוי הנכון, למטרה הנכונה ובדרך הנכונה-אין זה דבר קל כלל ועיקר."
כל הרגשות במהותם, הם דחפים לפעול, תוכניות מיידיות לטיפול במצבי חיים שונים, שהחדיר בנו בורא האדם והעולם. השורש של המִלה 'אמוציה' נגזר מן הפועל הלטיני MOTERE שפירושו 'לנוע',התחילות 'ש' יוצרת משמעות של 'להתרחק', ורומזת על כך שבכל אמוציה (רגש) יש יסוד של נטייה לפעולה. העובדה שרגשות מוליכים לפעולות בולטות מאד כאשר מסתכלים בבעלי חיים או בילדים. רק אצל מבוגרים 'מתורבתים' אנו מוצאים לעתים תכופות איפוק ושליטה בביטוי רגשות.
רגש-הינו מונח שפסיכולוגים ופילוסופים עליו זה יותר ממאה שנה. במובן המילולי ביותר, מילון אוקספורד מגדיר רגש (EMOTION) במילים:'כל סערה או הפרעה של התודעה, הרגשה, חשוקה; כל מצב מנטלי משולהב או מעורר':ישנם מאות רגשות וכן מיזוגים, ריאציות וניואנסים שלהם.
בדומה לצבעי היסוד: כחול, אדום וצהוב שמהם נגזרים מגוון רחב של צבעים שונים כך במערכת הרגשות ישנם רגשות יסודיים שמהם נגזרים בשילובים רגשות שונים.
רוגז, עצבנות, פחד, הנאה, אהבה, הפתעה, גועל ובושה הם למעשה-על פי הדעה הרווחת-אבות הרגש האנושי. אומנם רשימה זו אינה פותרת את כל השאלות בקשר לסיווג רגשות. לדוגמא מהם תערובת הרגשות כדוגמת 'קנאה', האם הינו שילוב של רוגז שיש בתוכו גם עצבנות ופחד? ומה בנוגע ל-תקווה ואמונה מהם האבות הרגש במרכבות אותן?
אין תשובות ברורות הויכוח המדעי על סיווג הרגשות לא תם.
הרגש הוא מנגנון הגנה לגוף ובהתאם לרגש נוצרים ומתהווים בגוף בתהליכים נוירולוגים וכימיים במוח בלב ובשרירים. בכל סיטואציה הגוף על כלל מערכותיו קורא ומגיב על מנת להוציא את הטוב ביות לגוף מסיטואציה זו.
בעת כעס- הדם זורם אל הידיים ומקל על תפיסת הנשק או הכאת האויב. קצב הלמות הלב הולך ומתגבר, וזרם הורמונים כגון אדרנלין מייצר דחף של אנרגיה, שדי בו לצורך פעולה נמרצת.
בעת פחד- הדם זורם על השרירים השלדיים הגדולים, כגון שרירי הרגליים, מקל על בריחה-ואוזל מן הפנים, הגוף עובר למצב של 'כוננות כללית' ועושים אותו דרוך ומוכן לפעולה במגמה למעריך מה התגובה הטובה ביותר.
בעת אושר- יחולו שיניים ביולוגית של מרכז המוח הבולם רגשות שליליים תומך בהגברה של אנרגיה הזמינה, ומסדיר את דופק הלב ומודיעה לכל הגוף מנוחה כללית יחד עם מוכנות והתלהבות לכל משימה חיובית.
ברגשי אהבה- ישחרר המוח לגוף את ה-פאראסימפתטית המכונה תגובת רגיעה והיא סידרה של ריאקציות בגוף כולו המייצרת מצב כללי של רוגע וסיפוק לצורך שיתוף פעולה הדדית.
הרמת גבות במצב של הפתעה מאפשרת להרחיב את היקף הראות וגם מתירה חדירה של אור רב יותר לתשתית כך יש מידע רב יותר על האירוע הבלתי צפוי; והדבר מסייע להחליט לגבש תוכנית פעולה טובה.
בעת הבעה של גועל- ממשי או אפילו מטאפורי השפה העליונה משוכה לצד והאף מתעקם מעט רומזת על ניסיון לסגור את הנחיריים מפני ריח רע או להוציא החוצה מהפה מזון רעיל ומקולקל.
בעת עצב עמוק- תפקיד הגוף יסייע בהסתגלות לאובדן משמעותי או אכזבה קשה ע"י ירידה באנרגיה, חילוף החומרים בגוף מועט ובכך האדם מבין את הסיטואציה ומתכנן התחלות חדשות כאשר האנרגיה חוזרת.
*
כל אלו פעולות פיזיולוגיות וכימיות של הגוף אך ראשון ומעלה הוא הביטחון בבורא עולם שהוא יצר את האדם מושכל זה מסייע מכל דבר אחר ומועיל לנשמה וגם לגוף כמו שיתבאר במאמרים הבאים בעז"ה.


הוספת מאמר