חינוך מיוחד

  • מאת גןירוק

הילדים של 'גן ירוק בטבע' מבלים את הזמן בין חיות ושאר ירקות ולומדים לאהוב ולכבד א

מתחברים לטבע
הילדים של 'גן ירוק בטבע' מבלים את הזמן בין חיות ושאר ירקות ולומדים לאהוב ולכבד את הטבע.

ילדי 'גן ירוק בטבע' בקריית אונו לומדים כישורים רבים לחיים כבר בגיל הרך, וזוכרים את אמא אדמה ואת הטבע. בגינת הירק הייחודית שהכשירו החניכים, בפינת החי אותה הם מטפחים, ובחוג ייחודי של רופאת החיות שירי טפר, לומדים הצעירים על הטבע, על החי והצומח ועל הכבוד שיש לתת לטבע.

גן הירק נשתל השנה על ידי הילדים – הם זרעו את הזרעים הראשונים, שלשנים יגדלו להיות צמחי נוי ותבלין. עלי רוקט, כוסברה, שומר, פטרוזיליה, ברוקולי, תרד, סלק, צנון ואפונה נובטים בערוגות בין המשחקים. הקטנים מגדלים את הגינה, כך שכל ילדי הגן נהנים מירקות ומתבלינים טריים. כך הם גם באים בהיכרות עם הצמחים השונים, על הטיפול שהם זקוקים לו, והאהבה הרבה שיש להשקיע גם בטבע כדי ליהנות מפרי האדמה.

גם את פינת החי, בה שפנים וציפורים מטפחים הילדים יום יום. אחת לשבוע באה לגן הוטרינרית שירי טפר, שמלמדת את הילדים על בעלי החיים השונים, על היחס אליהם והטיפול בהם ועל התנהגות בסביבת בעלי חיים. אלה, אומנם, לא יכולים לבטא את רגשותיהם במילים, אך הם נקשרים לבני אדם, ועוזרים להם פעמים רבות. החניכים לומדים, הן בחוג הוטרינרים הצעירים, והן בעזרת הטיפול על בסיס יומי בחיות על הכבוד שיש לתת לכל חי.

לטענת דפנה בלזר, בעלת רשת הגנים 'גן ירוק בטבע' בקריית אונו: "גידול גינת ירק היא פעילות מהנה ולימודית כאחד. הילדים מקבלים שיעור חשוב באחריות, אך בנוסף גם מרחיבים את ידיעתם בתחום – לומדים כיצד לטפל בצמח, מה צורכו, מה ההבדל בין סוגי הצמחים השונים וכולי. בתום השנה הם גם זוכים לטעום מפירות עמלם".

הוטרינרית שירי טפר מביאה לגן כל שבוע בעלי חיים שונים, ובמהלך היום לומדים הקטנים על בעל החיים, על אופיו ומנהגיו, על האופן בו יש להתייחס אליו, וממה יש להיזהר.

לפי דפנה בלזר : "פינת החי והחוג הייחודי לוטרינרים צעירים מלמדים את הילדים בעיקר  לאהוב בעלי חיים, גילוי סבלנות וסובלנות ולהיות רגישים לבעלי החיים בסביבתנו. בגן ירוק בטבע הם מקבלים לא רק כלים לחיים, שישמשו אותם לאורך השנים, אלא בנוסף גם, אמות מידה וערכים מוסריים בהתנהגות עם הסביבה. הם לומדים לחמול על בעל חיים פגיע ואחריות כלפי החיות".


הוספת מאמר