עדות מומחה

  • מאת courtmartial

הטרדה מינית בצבא.

ב-1998 נחקק חוק הקובע כי ההטרדה המינית נחשבת עבירה פלילית לכל דבר. החוק נחקק בכדי למנוע השפלה וביזוי ולפעול לקידום השוויון בין הגברים לנשים. בחוק יש פירוט של מה נחשב כהטרדה מינית , מה היא הענישה שתינקט כנגד מבצעי העבירה, מהי הדרך בה המעסיק  יכול למנוע את התופעה במקום העבודה ועוד. הטרדה מינית בצה"ל היא שכיחה בשל ההיררכיות בצבא והיותו נשלט על ידי המין הגברי בעיקר.

מהי ההגדרה של הטרדה מינית?

הטרדה מינית יכולה לבוא לידי ביטוי בדיבורים כמו מחמאות, הערות ועוד. ההטרדה המילולית מובילה לפגיעה בכבודה של החיילת או המפקדת ומשפילה אותה. המפקד עשוי להציע לפקודה הצעות בעלות אופי מיני גלוי או מתחת לפני השטח. המפקד עשוי להציע לחיילת תגמול הולם על טובת הנאה מינית או ללחוץ ולאיים ישירות או בעקיפין. הטרדה מינית יכולה להתפתח לתקיפה מינית החל ממגעים אקראיים ועד למעשים מגונים ואונס.

מדוע ההטרדה המינית שכיחה בצבא?

חלק מהמפקדים מנצלים את יחסי המרות  שלהם מול  החיילות, ויש להם שליטה על הפקודות כולל מעורבות בחייהן האישיים. תחושה זו   גורמת לפעמים לחוסר גבולות ומסתכמת בביצוע הטרדה מינית.  חיילות רבות מביטות בהערצה אל מפקדיהם,  אשר מנצלים זאת. סיבות נוספות לכך שההטרדה מינית שכיחה בצה"ל, הן גילם הצעיר של המתגייסים המוביל את החיילים להטריד חיילות. ההטרדה המינית מתרחשת בקרב  דרגים שונים בצבא הנמוכים והגבוהים.

כיצד מנסים למנוע את התופעה בצה"ל? 

בצבא ההתייחסות להטרדה מינית היא מחמירה ביותר. החיילים והחיילות חייבים בגיוס והצבא הוא האחראי לשלומם. בהטרדה מינית יש פגיעה בכבוד האדם וניצול לרעה מצד בעלי עמדות כוח המערערים את מוסריות הצבא. בצבא נערכים למניעת התופעה  באמצעות הסברה של עלוני מידע. כמו כן, המפקדים צריכים להסביר את הנושא כל שישה חודשים לכל הסגל. בצה"ל יש ענישה מחמירה כלפי חיילים ומפקדים המבצעים הטרדה מינית. הצבא מעודד חיילות וחיילים לדווח על הפגיעה והטיפול בתלונות מהיר ויעיל. גורמי הפרט דואגים לקשר בין המפקדים לפרקליטות ולגורמים אחרים הנוגעים בדבר.

מה עושים חייל או חיילת שנפגעו עקב הטרדה מינית?

החייל או החיילת יכולים לפנות  לרופא של היחידה, לעובדת סוציאלית השייכת לח"ן, למשטרה הצבאית או לפרקליטות הצבאית. כמו כן, יועצת המטכ"ל לענייני נשים מבצעת מעקב אחר התיק תוך תיאום עם הפרקליטות.  ההליך השיפוטי בצבא בדין המשמעתי נערך על ידי אל"מ בעל הכשרה משפטית. במקרה של תביעה כנגד הפוגע חובה לפנות מיידית לעורך דין המתמחה בתחום המשפט הצבאי. עורך הדין ינחה את המתלונן/ת לגבי האפשרויות העומדות בפניו  בתביעת המטריד.

 

למה יש חשיבות לפתיחה בהליכים רשמיים כנגד הפוגע?

הטרדה מינית יכולה להוביל לירידה ניכרת בתפקוד המקצועי וביחס החיובי לצבא. חייל או חיילת שלא מדווחים על הפגיעה חשים חוסר אמון ופחד מהתגובה שלילית. עם המודעות הגוברת בצבא לטיפול בהטרדה מינית, עלה גם מספר הדיווחים על הטרדה מינית וגברו התביעות  נגד הפוגעים.


הוספת מאמר