עדות מומחה

  • מאת medical.law

רשלנות רפואית בניתוח

תביעות רבות בנושא רשלנות רפואית הן לגבי ניתוחים. רשלנות בניתוח יכולה להיות ניתוח שהתבצע באופן רשלני, השארת עצם זר בגוף המנותח, העדר הנחיות מתאימות עם תום הניתוח ועוד. הרופא צריך לספק לחולה את כל המידע לגבי הניתוח, כולל תופעות לוואי ובעיות שיכולות להתרחש. בנוסף, כמו כן על הרופא לספק למטופל מידע על אלטרנטיבות אחרות לניתוח.

 מהי "הסכמה מדעת?"

לאחר שהוסבר לו מלוא המידע לגבי הניתוח כולל סיכונים, סיבוכים אפשריים וכו', המטופל צריך לתת את הסכמתו לניתוח באמצעות חתימה על טופס הסכמה. בטופס זה המטופל מצהיר על כך שהוא מודע לסכנות האפשריות בניתוח. "הסכמה מדעת" פרושה שהמטופל חותם על הטופס ומסכים לניתוח לאחר קבלת מלוא המידע לגביו.  המטופל צריך לחתום על הטופס כשהוא במצב ערני וצלול.  . אם החולה במצב  של בלבול הרופא יסביר את התהליך וסכנותיו לקרוב משפחתו של החולה. אסור להעלים מידע מהחולה על מנת לגרום לו להיענות  לניתוח. זכות החולה להחליט אם הוא מעוניין לעבור את הניתוח ולקבל חוות דעת נוספת.

אילו סוגים של רשלנות רפואית מתקיימים במהלך ניתוחים?

במהלך הניתוח עלולות לקרות טעויות שיובילו לפגיעה במטופל כולל שיתוק או החרפת מצבו. הניתוח עלול להתבצע באיבר הלא נכון, בשיטות לא מקובלות, ללא צורך, ללא מתן הסבר וללא הסכמה מדעת. הכירורג אחראי להחלטה לגבי שיטת  הניתוח הרצויה ולעבוד בשיתוף פעולה מלא עם הצוות של המרדים, האחיות והטכנאים. כמו כן על המנתח להשתמש בציוד חדיש ומשוכלל המתאים לניתוח.

איזה סיבות ישנן לרשלנות רפואית בניתוח?

רשלנות רפאית נגרמת כאשר: המנתח נעדר מיומנות ומומחיות ,  העדר הנחיות או כאשר לא מנתחים בהתאם להנחיות, השתהות שאינה סבירה בהענקת טיפול לאחר הניתוח, השארת עצם  זר בגוף המנותח, חוסר  ביצוע של בדיקות מתאימות לפני הניתוח או במהלכו, איברים אחרים נפגעים, ישנה התעלמות מבעיות של המנותח , תדרוך לא מקצועי של צוות חדר הניתוח, מרדים לא מיומן, הנחיות מוטעות לגבי המשך הטיפול לאחר הניתוח.

 

מהם הניתוחים בהם מתגלה רשלנות רפואית?

סוגי הניתוחים העיקריים בגינם תובעים על רשלנות רפואית הם: ניתוחים אורטופדיים,    ניתוחים פלסטיים,  הגדלת חזה, ניתוחי אף ועוד.  ניתוחי לב, מעקפים, צנתורים ועוד. ניתוחי מוח, לידות הכוללות ניתוחים קיסריים  

  כיצד תובעים על רשלנות רפואית?

המטופל צריך  להוכיח כי הרופא התרשל בניתוח ולא נקט במידת הזהירות הנדרשת.  יש להוכיח קשר סיבתי בין אופן מהלך הניתוח ובין   הנזק שנגרם למטופל. החולה יכול גם להוכיח כי הרופא לא סיפק לו את מלוא המידע לפני הניתוח והוא לא היה מודע לסיכונים הכרוכים בו.המנותח יכול לטעון כי  אם  היה מודע לסיכונים ייתכן והיה מוותר על  הניתוח. עורך דין מקצועי בתחום הרשלנות הרפואית ייעץ למנותח לגבי אופן הגשת התביעה ותיעוד המסמכים הרפואיים השונים. עורך הדין יפנה  את התובע לספק חוות דעת של רופא מומחה לגבי הרשלנות רפואית. כמו כן, על המטופל את הנזקים שנגרמו לו כולל תיעוד של   אשפוזים,  צלקות ,שיקום, צילומים וכל הבעיות שהתעוררו כתוצאה מהניתוח הכושל.


הוספת מאמר