עדות מומחה

  • מאת courtmartial

זכויות רפואיות בצבא

טיפול רפואי - חיילי צה"ל צריכים להישמע להוראות ונהלים ויחד עם זאת יש  להם גם זכויות רבות כמו טיפול רפואי ראוי . החייל צריך להיבדק על ידי חובש היחידה במקרה הצורך, בשעות מוגדרות או אחרות, בתיאום עם מפקדיו. המפקדים צריכים לספק לחייל זמנים מספקים לקבלת טיפול רפואי. החייל זכאי לבדיקה רפואית בהתאם למצבו הבריאותי ולא יחלפו מעל עשרים וארבע  שעות מהרגע בו הוגשה הבקשה. החייל או החיילת זכאים להיבדק בנוכחות חובש/ת או חייל/ת נוספים. כאשר הרופא מספק הנחיות על המפקדים להיענות להם. אם החייל זקוק לקבל הפנייה לרופא מומחה, הרופא של היחידה יעניק לו אותה. אם החייל מעוניין בקבלת חוות דעת רפואית מרופא שלא שייך לחיל הרפואה, הוא רשאי לעשות כן. הרופא הצבאי עשוי לקבל את חוות הדעת או לדחותה.

חופשת מחלה – ניתנת באמצעות גימלים  אותם רושם הרופא בטופס 102 ומעבירו למפקד.

רפואת שיניים – החייל הוא בעל  זכות לקבלת טיפולי שיניים משמרים על ידי רופאי השיניים ביחידתו וכן לקבלת עזרה ראשונה. חייל שמעוניין לגשת לרופא שיניים פרטי, רשאי לעשות כן בזמנו החופשי.

רשלנות רפואית – כמו באזרחות, כך גם בצבא, החייל יכול לתבוע את הרופא הצבאי במקרה של רשלנות רפואית. הרשלנות הרפואית  כוללת: חוסר אבחון של מחלה בזמן, אי שליחת החייל לרופא מומחה ועוד. כמו במקרים באזרחות גם כאן החייל צריך לתת חוות דעת של רופא המומחה בתחום להוכחת קיומה של רשלנות רפואית. הרשלנות יכולה   להיגרם במהלך השירות הצבאי או בעקבותיו. במקרה של נכות, התובע צריך למלא טופס בקשה להכרה בנכות ולמסור אותה לקצין התגמולים. הועדה הרפואית אותה ממנה הקצין,  קובעת אחוזי נכות לתובע. התובע יכול להגיש את תביעתו עד שלוש שנים מיום שחרורו מצה"ל. ישנם מקרים חריגים בהם ניתן להגיש את  התביעה בטווח זמן ממושך יותר.

 

 

 

 

 

 

שינוי פרופיל צבאי – חיילים רבים נתקלים במכשולים בדרך לשינוי הפרופיל הצבאי שלהם. הנתון המספרי גלוי אך החומרים הרפואיים בהקשר לפרופיל הינם חסויים. רק רופא צבאי הוא בעל סמכות לשינוי פרופיל והחייל אינו יכול לערער על ההחלטה. החיילחייב לפנות לפרקליט המומחה בתחום הצבאי אשר יעזור לו בשינוי הפרופיל על בסיס הנסיבות הראויות.

 

פציעה או מחלה במהלך השירות – כאשר התובע נפצע חלילה במהלך שירותו והוא רוצה להגיש תביעה למשרד הביטחון,  הרופא ימלא לו טופס 141, בו הוא מדווח על הפציעה. להגשת תביעה נגד משרד הביטחון, הנפגע צריך להוכיח את הקשר הסיבתי בין הפציעה או המחלה והשירות הצבאי. התובע צריך לפנות לקבלת חוות דעת  מטעם רופא מומחה כדי להוכיח את הקשר הסיבתי. אם התביעה היא בגין מחלה , המחלות {עשויות להיות: |  כוללות: מחלות נפש שהחריפו או התפרצו בשל השירות, מחלות כמו כיב קיבה, פסוריאזיס, סכרת, טרשת נפוצה  ועוד שהתפרצו או הוחרפו בשל השירות. כמו כן, ישנם  מקרים רבים של פגיעות בברכיים, גב וכו' עקב מאמץ.

 

בכל מקרה של  רצון לשינוי פרופיל, רשלנות רפואית וכו', יש להיוועץ עם עורך דין המומחה בתחום הצבאי. הפרקליט יסביר לנפגע מה הם  זכויותיו, יסייע לו בגיבוש התביעה כולל אישורים מתאימים, בדיקות רפואיות, הפניות לרופאים מומחים וכו'. בליווי של פרקליט מנוסה המכיר את החקיקה הצבאית הנפגע יכול לקבל פיצויים יפים שיעזרו לו להשתקם.


הוספת מאמר