עדות מומחה

  • מאת will-il

דיני משפחה וירושה

נושאים מגוונים נכללים בתחום דיני משפחה וירושה לדוגמא תביעות כספיות ואחרות בין בני משפחה עקב סכסוכים בתוך המשפחה, צווי עשה ואל תעשה, הוצאת צו ירושה או צו קיום צוואה, ערעור על צוואה, הסכמי ממון לפני נישואין ולאחר נישואין ועוד נושאים רבים שקצרה היריעה מלפרטם. הנושא הנפוץ ביותר בתחום דיני המשפחה הוא הגירושין וכל הנובע מהם.

מאמר זה כוונתו להציג מידע ראשוני בלבד בנושא הזכויות והחובות של שני הצדדים במקרה של גירושין. אבל, כל מקרה לגופו והתוצאה הסופית תלויה בנסיבות האישיות של כל זוג שמתגרש.

תהליך הגירושין הוא תהליך המלווה ברגשות רבים, אולם, יש לזכור כי לא משנה הסיבה שהובילה לגירושין, והסיבות הן רבות ומגוונות, המטרה היא לפרק את הקשר הזוגי, בפן האישי והכלכלי, ולשמור על שפיות בסופו של ההליך על מנת שיתאפשר לכם לפתוח בחיים חדשים. הדרך ליישם זאת היא בעזרת הסדר בין הצדדים. בהסדר בין הצדדים, אפשר ליישב עניינים בצורה הוגנת וחכמה, בעלות הנמוכה משמעותית מהעלות בניהול משפט גירושין, כאשר התוצאה הכלכלית בסופו של הליך לא תהא שונה משמעותית.

כאשר בני זוג מגיעים להחלטה להתגרש, ישנם כמה עניינים עיקריים הדורשים התיחסות בהסדר: הגט עצמו וזכויות כלכליות בין הצדדים, ובמקרה שיש ילדים משותפים, מזונות, מדור וחינוך.
את הגט הפורמלי ניתן לקבל אך ורק לאחר עריכת טקס גירושין ברבנות. במקרה שבו לפחות אחד מבני הזוג אינו יהודי או שבני זוג יהודים נישאו בנישואים אזרחיים, יש לבצע הליך של התרת נישואין בבית משפט אזרחי. במקרה של נישואים אזרחיים בין יהודים, כדאי לבצע גירושין גם ברבנות, מסיבות הלכתיות.
הזכויות הכלכליות נחלקות, בדרך כלל, בין בני הזוג בחלקים שווים. כמובן שיש דברים יוצאי דופן כגון נכסים שהובאו על-ידי מי מהצדדים מלפני הנישואים, נכסים שהתקבלו במתנה או בירושה, נכסים שהצדדים התייחסו אליהם במפורש בהסכם ממון ועוד.
דמי המזונות עבור הקטינים כוללים בדרך כלל את צורכיהם הבסיסיים של הילדים למזון, ביגוד והנעלה, הוצאות המדור כגון ארנונה, מים וחשמל וכיוב’. נפסק כי צורכיו הבסיסיים של ילד ראשון הינם כ-1,200 ש"ח. אין זה אומר שבגין שני ילדים יש לקבל פי שניים וכן הלאה !
דמי המדור הם ההוצאה למקום מגורים. בדרך כלל, דמי השכירות המשולמים בגין הדירה בה גרים הילדים. נקבע כי דמי המדור בגין ילד אחד הינם 30% מסך ההוצאה בגין מדור, 40% בגין שני ילדים ו-50% בגין שלושה ילדים.
דמי החינוך הם ההוצאה לפעוטון / משפחתון / גן ילדים / בית ספר. בדרך כלל הוצאה זו משולמת על-ידי הצדדים בחלקים שווים.

יודגש, כי אלו הם צורכי הילדים - אין זה אומר בהכרח כי האב מחויב לשלם את כל צורכי הילדים. החובה לתשלום בגין צרכי הילדים משתנה בהתאם לנסיבות של כל זוג וזוג. זיכרו, אין תוצאה של מקרה גירושין אחד דומה בהכרח לתוצאה של מקרה אחר, לכן הימנעו מהשוואות מיותרות שעלולות לסכל לכם את האפשרות להגיע להסדר הוגן.


הוספת מאמר