• מאת yoni201

דיאטה מהעולם העתיק


דיאטה של ילידים - דיאטות מסורתיות
דיאטות מסורתיות הם הן דיאטות שנמצאות במנהגים של אוכלוסיות של ילידים במקומות שונים בעולם כגון לאינדיאנים או האבוריג'נים האוסטרלי. לעתים קרובות, המרכיבים הכנת האוכל במטבח מבחינה תרבותית, בדיאטות מסורתיות כוללים יותר חקלאות אורגנית ואוכל עונתי. כלומר שנהוג לאכול רק מה שגדל באדמה באותו זמן על יד הנהר או ליד כל אדמה חקלאית אחרת שמרובה במים. אוכל שמלא בסוכר בשביל הטעם הוא המצאה מודרנית, בחברות מסורתיות אוכלים בצורה מאופקת על מנת לשמור על האוכל כי בהתאם לקצב גידול האוכל, והמרכיבים בתוך המאכלים הם טבעייים ולא מהונדסים בצורה כזו או אחרת.

דיאטות מסורתיות נוהגות להשתנות עם זמינות של משאבים מקומיים, כגון דגים בעיירות החוף, צלופחים, ביצים בהתנחלויות שפך הנהר, סקווש, תירס, שעועית וחקלאות בעיירות. במקרים מסוימים, יבולים ובעלי חיות מבויתות המאפיינות דיאטה המסורתיים מחליפים על ידי הסוחרים לתזונה המודרנית ומביאים לתשואה גבוהה. הגידולים של דיאטה מסורתית אינם זמינים כמו פעם, הרבה דלתות שבעבר היו פתוחות נסגרו בקטגוריה זו. קיימות מספר תנועות חברתיות כמו המזון האיטי המנסות לשמור על דיאטות מסורתיות שתורמות הרזייה לגוף האדם.

דיאטה בדת - מרכיבים תזונתיים דיאטטיים בדת מונותאיסטית
קיימות מספר דתות שמנהג האכילה של מרכיבים תזונתיים בריאים אצליהם נחשב כמצווה מאלוהים כמו כל שאר המצוות בדת. לדוגמה, ביהדות נהוג לאכול רק מזון כשר ובאיסלאם מותר רק "מזונות הילאל" הכוללים אכילה בריאה ותזונתית. מזון כשר ביהדות לדוגמא לא נהוג לאכול מאכלים שיכולים לגרום לחומציות בקיבה כמו התרכובת של בשר וחלב יחד או מאכלים שיכולים להכניס לגוף האדם כמויות גדולות של שומנים או חומרים הגורמים למחלות נאסרים ביהדות. הדת היהודית חושבת באופן מאוד אמפירי. היא היבנה את הקשר בין תזונה נכונה לבריאות. למשל, בחזיר יכולה להיות תולעת הגורמת למוות ולכן נאסר ביהדות לאכול חזיר.

דיאטה במצרים העתיקה
מאז המצאת החקלאות, למצרים, עמק הנילוס, דלתא, היה יתרון ייחודי על רבים אחרים כאשר הוא בא אוכל. כמובן, היו פעמים רזה, כאשר הגאות של הנילוס הכשלה אותם, אבל ברוב המקרים זה לא היה המקרה. למעשה, אנו מוצאים הרבה פסלים ותמונות של המצרים הקדמונים שהם שמנים היטב.

עם זאת, קל מאוד לתאר את כל תהליך במצריים העתיקה, זה מובן רחב מדי של מונחים. אך גם עליך לקחת בחשבון כי מצרים העתיקה משתרעת על-פני אלפי שנים, במהלך תקופה זו היו להם דיאטות מגוונות במידה מסוימת, ואילו מזונות חדשים נוספו גם תפריטים שלהם, כמו לחם ואוכל דגנים

חקלאות התקיימה מתאריך מוקדם במצרים. לאנשים רגילים של מצרים, מזונות דגנים מבנה עמוד השדרה המרכזית של הדיאטה שלהם מתוך המחזור גם המשך שקדמו עבור העשירים, ממוצע שידוך זה כלל בדרך כלל מנה של מגוון שונה לחם, לעתים קרובות עם שאר החומרים מעורבבים.


דיאטה ,דיאטות , אכילה, אוכל, תזונה


הוספת מאמר