חינוך מיוחד

  • מאת גןירוק

חוגים מודרניים לעומת חוגים "מיושנים"

ארגז החול, ציורים של אצבעות ושעת ריכוז אאוט – שיעורי אנגלית, יוגה ווטרינריה אין -
ילדי 'גן ירוק בטבע' בקרית אונו לומדים כבר בגיל צעיר שלל של כלים לחיים – כיצד משתמשים במחשב, אנגלית, וטרינריה וסדנות בישול.

פעם בגני הילדים ילדים שיחקו בארגז חול וציירו ציורים לאמהות, אך בעולמנו המשתנה כל הזמן ילדינו נדרשים ליותר ויותר כישורים, שיעזרו להם לאורך חייהם, ונחשפים לגירויים מתגברים.
דפנה בלזר, בעלת רשת הגנים 'גן ירוק בטבע' בקרית אונו, זיהתה את הצרכים החדשים של הילדים, ובגניה ישנם חוגים יצירתיים, שמסייעים לילדים להכיר את העולם סביבם, ולצבור ידע רב במגוון תחומים.

כבר בגיל צעיר נחשפים הילדים לחוגי האנגלית, במסגרתם הם לומדים שפה בינלאומית נוספת, שמועילה היום לכל אחד. "כיום, לדעת אנגלית היא כלי חשוב ביותר בעולם, והילדים נחשפים לאנגלית בכלי התקשורת, באינטרנט ושומעים את האנגלית בכל מקום בו הם נמצאים", מסבירה בלזר. "בילדות הילדים קולטים שפות בקלות יתרה ולצד עברית שהם לומדים מהסביבה, הם קולטים גם אנגלית. למידה של שפה בינלאומית תעזור להם ללא ספק בעתיד, וזוהי דרך יצירתית לפיתוח כישורי למידה".

אך לא רק אנגלית מלמדים את הילדים בגן. חוג הבישול הייחודי חושף את הילדים למגע עם חומר וללמידה של הכנת יש מאין. לדברי בלזר, "חשוב לתת לילד להתעסק בחומרים שונים, ולהבין את התוצאות של הפעולות – מזון הוא דרך לימוד חווייתית במיוחד. הילדים גם באים במגע עם החומרים השונים, וגם נהנים מהתוצאות".

חוג ייחודי נוסף שמפעילה בלזר בגניה הוא חוג הווטרינריה. הוטרינרית שירי טפר מגיעה לגן מדי שבוע, ומלמדת ילדים מלמדת את ילדי הגן על בעלי החיים השונים, על הטיפול בהם ועל היחס שרצוי ללהעניק להם. מלבד הידע הרב שצוברים הילדים כבר בגיל צעיר, הם גם לומדים מוסר וחמלה כלפי בעלי החיים הפגיעים.

במהלך היום בגן, הילדים משתתפים גם בחוגי מוסיקה, שמסייעים לקליטת הצלילים ולפיתוח הקוגניציה אצל ילדים.

וכיצד מפתחים גופנית את הילדים בעידן החדש? הגדולים משתתפים בחוג יוגה, שיטה מהמזרח הרחוק שהוכיחה את עצמה בעולם המערבי, ומעודדת את הילדים הקטנים לפתח את גופם, את מסת השריר ותורמת לאיזון, והפעוטות – הם לומדים ללכת.

סדנת הצעד הראשון מכינה את הפעוטות בצורה טבעית להליכה ולעשות את הצעדים הראשונים ללא מעבר טראומתי וללא לחצים.  לטענת בלזר: "התפתחותו הגופנית של הילד משמעותית לא פחות מההתפתחות הרוחנית והמנטלית, ובגן ירוק בטבע אנו שמים דגש מיוחד על פעילות גופנית, שתסייע לגוף הקטן לגדול ולהתפתח. מקבלים חוגי ספורט ויוגה, שתורמת הן מבחינה פיזית, וגם נפשית, ומסייעת בידיהם להכיר את עצמם, להיות מודעים לעצמם, להירגע ולנוח -  הרי גם על הילדינו הקטנים עוברים ימים מעייפים ועמוסי חוויות".
 


הוספת מאמר