עדות מומחה

  • מאת traffic-law

מונחים מתחום דיני תעבורה

עולם דיני התעבורה הוא סבוך  וכולל פרטים רבים שכדאי להכיר. ככל שהנהג ידע יותר על דיני התעבורה והעונשים הצפויים על עבירות תנועה , כך תהיה נהיגתו שקולה יותר. אם  הנהג עבר  עבירה, עליו לפנות באופן בהול אל עורך דין מהתחום כדי לקבל ייעוץ והגנה משפטית. להלן פירוט של כמה מונחים מתחום דיני התעבורה.

פסילה מנהלית – פסילת רישיון הנהיגה לתקופה שנעה בין 30 ל-90 יום בהתאם לחומרת העבירה. את הפסילה רשאי לתת שוטר בדרגת מפקח ומעלה. בין העבירות עליהן ניתנת פסילה מנהלית: נהיגה במהירות מופרזת, מעורבות התאונה בה נגרם נזק לגוף ורכוש או חלילה נהרג אדם ועוד. הפסילה נועדה להרחיק מהכביש נהגים המהווים סכנה לכלל הציבור. אדם שמקבל פסילה מנהלית יכול לפנות דרך עורך דינו לבית משפט לתעבורה ולבקש לקצר או לבטל את הפסילה.

מהירות מופרזת – הינה אחת מעבירות התנועה הנפוצות. העונש על מהירות מופרזת הוא קנס כספי, צבירת נקודות ובמקרים קיצוניים יותר הזמנה לדין ואף פסילה מנהלית. הנהגים צריכים לדעת מהי  מהירות המותרת בדרך עירונית ומהירה ולשים לב לשילוט לגביה. נהג שנוהג עד 30 קמ"ש מעבר למהירות המותרת בדרך עירונית או 40 קמ"ש מעבר למהירות המותרת בדרך בין עירונית , ייענש באמצעות  קנס כספי. הנהג יכול לשלם את הקנס ובכך הוא מודה בביצוע העבירה או לבקש להישפט. בסיוע של עורך דין, הנהג יכול להציג את טיעוניו בבית משפט לתעבורה במטרה לצמצם או לבטל את הקנס. אפשרות נוספת היא להמיר את הקנס באזהרה.
במקרים של מהירות מופרזת רצינית יותר, הנהג מקבל הזמנה לדין. בנוסף, הנהג יכול לקבל שלילת רישיון של חודש ויותר, וזוהי  פסילה מנהלית. כשהנהג מגיע לשימוע הוא מציג את טיעוניו בסיוע של  עורך דינו בכדי לנסות לבטל או לקצר את משך הפסילה. נהג שמנסה לפעול לבד מפחית מאוד את סיכוייו להקל בעונשו.

נהיגה תחת השפעת אלכוהול – נחשבת בין העבירות החמורות שקיימות והעונש עליה הוא פסילת רישיון לתקופה של שנתיים מינימום. הבדיקה אותה מבצעת המשטרה לבירור אם  הנהג שיכור מתבססת על מדידה עם מכשיר בשם "ינשוף" וכן בדיקת דם במקרים מסוימים. בדיקת הינשוף אינה מדויקת ועורך דין מנוסה ימצא את הדרכים לערער עליה.

דו"חות תעבורה – כוללים קנסות כספיים או הזמנה לבית משפט. הקנסות ניתנים במקרים של עבירות פחות חמורות ואילו הזמנה לדין היא עבור עבירות חמורות יותר. נהג שחושב שהוא לא אשם יכול לבקש להישפט בבית משפט לתעבורה. הנהג צריך לקחת בחשבון שהשופט יכול להטיל עליהם קנס גדול עוד יותר. לכן חשוב לגשת להישפט אם חשים שיש טענות מוצקות וליווי של עורך דין מקצועי.


הוספת מאמר