עדות מומחה

  • מאת courtmartial

בית דין צבאי

צה"ל כולל מערכת נפרדת לשיפוט הכוללת את בתי הדין הצבאיים. במסגרת בית הדין הצבאי נידונים חיילים בשירות סדיר, בין בית דין צבאי ודין משמעתי?

בית הדין הצבאי כולל שופט אחד או יותר הכולל משפטן, שני שופטים וקצינים שאינם שופטים.  בבית דין משמעתי השיפוט נערך על ידי  לעומת זאת, השופט הוא קצין שבמרבית המקרים אינו משפטן.  בבית דין צבאי אסור לערוך היכרות מוקדמת בין השופטים לנאשם  ואילו בדין משמעתי היא מותרת כי כן תתקיים משום שהמטרה היא שהמפקד יכיר את החייל אותו הוא שופט. בבית דין צבאי החייל זכאי לשכור את שירותיו של פרקליט פרטי . בדין משמעתי הנאשם לא זכאי לכך. רק במקרים בהם הפרקליט הצבאי נתן הוראה להעמיד את החייל לדין,  הוא זכאי למסור לקצין השיפוט חוות דעת אותה כתב עורך דינו.

 

בבית דין צבאי נערך  רישום פלילי לחייל שתקף למשך 7  שנים ויימחק רק לאחר עשר שנים נוספות. בדין משמעתי לא קיים רישום פלילי ושמו של הנאשם לא מוכתם. לבית הדין הצבאי יש סמכות ענישה נרחבת הכוללת עונשים קשים. כאשר העונש הוא מאסר, החייל מרצה אותו בבתי כלא צבאיים. אם המאסר הינו לפרק זמן ארוך ישנה אפשרות להעבירו לכלא אזרחי.  במקרה של ערעור על החלטת בית הדין הצבאי באמצעות עורך דינו, הערעור נמסר לבית הדין הצבאי לערעורים. במקרים   חריגים יש אפשרות לערער גם בפני בית המשפט העליון. בדין משמעתי רק קצין שהוא אלוף משנה יכול להטיל את העונש המקסימאלי  של שלושים וחמישה ימים במחבוש.

 

אילו סוגי עבירות נידונות בבית דין צבאי?

 העבירות הפליליות כוללות:  התרשלות במילוי התפקיד, חריגה מהסמכות, גניבת רכוש צבאי, הטרדה מינית, שימוש בסמים ועוד.

 

  מה תפקיד עורך הדין במקרה של עבירה של חייל?

עורך הדין מספק לחייל ייעוץ משפטי, מכין אותו לחקירות של מצ"ח ומייצג את הנאשם בפני  בתי הדין הצבאיים. חומר החקירה אותו מתעדת מצ"ח נמסר לפרקליטות הצבאית אשר מחליטה אם להגיש כתב אישום נגד החייל לבית דין צבאי. החייל יכול להתייעץ עם פרקליטו לפני ההתייצבות לחקירה ובמקרה של מעצר הוא זכאי ליצור קשר עם עורך דינו ולהודיעו לו על כך. החייל יכול להיפגש מיידית עם פרקליטו באופן סודי ופרטי.

מומלץ לבחור פרקליט שמתמחה בשיפוט צבאי והבקיא בנבכי המערכת המשפטית הצבאית. לפי חוק השיפוט הצבאי, נאשם רשאי לפנות לפרקליט שיש לו  היתר לשמש כפרקליט   צבאי  בבית  דין צבאי. פרקליט מיומן יספק לנאשם ייצוג מיטבי ויכול להקל בעונשו או אפילו למנוע את ענישתו.


הוספת מאמר