עדות מומחה

  • מאת medical.law

רשלנות באבחון רפואי

הטיפול המיטבי בחולה מתבסס על אבחון מקצועי ומהימן. הרופא צריך לשלוח את המטופל לבדיקות מעבדה , דם ושתן לאולטרא סאונד, סי.טי, בהתאם לבעיה או המחלה ששיש חשד לקיומה אצל המטופל. אבחון רשלני עלול לגרום לנזקים חמורים בחולה  והוא כולל מחלות קשות שהתפשטו, נכות ואפילו מוות.

 

איך יכול החולה לדעת אם האבחון היה רשלני?

החולה יכול לקבל מהמוסד הרפואי בו טופל צילום של התיק הרפואי שלו הכולל את כל התוצאות של הבדיקות שעבר ופרטי האבחון. את התיק הזה צריך למסור להערכה לרופא מומחה שיבדוק אם האבחנה הייתה נכונה או מוטעית.

 

כיצד מתבצעת של רשלנות רפואית באבחון?

התובע  צריך לפנות אל פרקליט  המתמחה בתחום באופן מיידי.  עורך הדין ינסה להוכיח את קיומו של קשר סיבתי בין האבחון הרשלני לנזקים שנגרמו לחולה. התביעה מוגשת כנגד הממסד הרפואי בו בוצע האבחון כמו קופת חולים או בית חולים.

 

איך נבדקת העניין בבית המשפט?

בבית המשפט יבדקו אם הרופא נהג בצורה סבירה והאם היה מקום להתנהל אחרת בהתחשב במחושיו של המטופל. בבית המשפט נידונות שאלות כגון: האם הרופא עשה ככל שביכולתו למען החולה , בדק היטב את תוצאות הבדיקות, הפנה את המטופל לרופאים מומחים לבדיקה מקצועית ומעמיקה. במקרה של מחלה,  בבית המשפט יבדקו האם היו לה תסמינים מוקדמים אותם הרופא היה אמור לאבחן. הרופא חייב לבדוק לעומק את התסמינים ולא לפטור את החולה עם בדיקות בסיסיות וכלליות. בבית המשפט דנים גם בכך שבמקרה בו המחלה הייתה מתגלה בשלב מוקדם יותר, האם ניתן היה לעצור אותה או לחלופין לרפא לחלוטין את המטופל. אם יוחלט כי ההתנהלות של הרופא אינה סבירה,  הוא יואשם ברשלנות רפואית וכך גם המוסד הרפואי בו הוא עובד.

 

 

 

אבחון רפואי מאוחר או מוטעה

כאשר הרופא מאבחן בצורה לא נכונה,  המטופל עלול לקבל תרופות וטיפולים שיגרמו להתדרדרות במצבו הבריאותי. הטיפול הלא מתאים בעקבות האבחון הרשלני יכול לגרום למטופל לנכות ואף למוות. כאשר הרופא המטפל לא מאתר במועד מחלה או גידול ומתעלם או לא מפרש נכונה תסמינים מחשידים  ומחושים של המטופל , זוהי רשלנות חמורה. במקרים של גידולים ומחלות ממאירות, אפשר לעיתים לעכבן או לרפאם כליל, אם האבחון נעשה  בזמן. אם הרופא חושד  שיש חשש לקיום של גידול או מחלה, הוא חייב להפנות את החולה לבצע את הבדיקות המתאימות   כדי לשלול או לאשש את החשדות.

 

פיצויים בתביעות על רשלנות באבחון

הנזקים שנגרמים לחולה הם בריאותיים, נפשיים וכספיים. בשל עוצמת הנזקים,  מסיבה זו, פיצויים בתביעות על  רשלנות רפואית באבחון הם גבוהים.

 

באילו סוגי מחלות מתבצעים אבחונים רשלנים?

ישנם מקרי אי אבחון של מחלות בתחום האונקולוגיה. כאשר מדובר על מחלת הסרטן, הרשלנות נגרמת בהעדר הפניה לבדיקות שתוצאתה היא התדרדרות במצב החולה. קיימת גם אבחנה שגויה של סוג הסרטן ועוד. אבחון מאוחר של סרטן הוא חמור כי שבסוגי סרטן אותם ניתן לרפא, העיתוי של האבחון הוא קריטי.

בתחום האורטופדי, אבחון שגוי עשוי להוביל לפגיעה עצבית קשה. כמו כן הפניות מיותרות לניתוחים כמו ניתוח פריצת דיסק במקרים שיכולים להירפא בלעדיו נחשבות לרשלנות באבחון.

בתחום מחלות הלב, אבחון לקוי מבלי לברר את ההיסטוריה הרפואית של המטופל, עשוי לדרדר את בריאות החולה ולגרום  לבעיות  כמו אי ספיקת לב או התקפי לב.


הוספת מאמר