עדות מומחה

  • מאת רשלנות

אירוע מוחי

אירוע מוחי הינו פגיעה באספקת הדם לחלק מן המוח, נוצר קריש דם, ועקב כך פגיעה בתפקוד עליו שולט האזור הפגוע.

ממחקרים שנערכו לאחרונה מסתבר שיותר מ 15,000 איש נפגעים מדי שנה בישראל מאירוע מוחי. ארגון הבריאות העולמי קבע שאירוע מוחי הוא הגורם השני במספר לתמותה לאחר מחלות כלי דם ולב והגורם הראשון לנכות.
דבר מדאיג נוסף הוא שגיל הסובלים מאירוע מוחי נמצא במגמת ירידה.
[גורמי הסיכון הקלאסיים שעשויים לגרום לאירוע מוחי הם לחץ דם גבוה, יתר שומנים בדם (כולסטרול), סוכרת ועישון].

אפשר למנוע נזקים ופגיעות בשל אירוע מוחי, בקלות יחסית. אך לעתים קרובות מדי אבחון שגוי או עיכוב בטיפול, כלומר רשלנות רפואית, גורמים להחמרת הנזק. מצבים אלה שכיחים בגלל חוסר מודעות הן בקרב רופאים והן בקרב הציבור, לגבי גורמי הסיכון לאירוע מוחי ולגבי סימנים מוקדמים שיכולים להעיד על אירוע מוחי.

איך ניתן לטפל באירוע מוחי בצורה הטובה ביותר?
גורם הזמן הוא קריטי. אבחון מהיר ובעקבותיו טיפול מהיר (תוך שש שעות מתחילת האירוע) עשויים למנוע פגיעה ונזק, לעתים גם לחלוטין.
יש טיפול חדשני ויעיל מאוד להמסת קרישים שיכול למנוע נכות קשה ואף מוות, אך בבתי החולים קיימת מודעות מועטה ביותר אליו, ובגלל חוסר המודעות, או בשל שיקולי מדיניות, או חוסר תקציב, חולים רבים לא זוכים לקבלו.
ב60% מהמקרים חולים לא עוברים בדיקת דימות של כלי הדם הצווארים בשלב החריף והקריטי של אירוע מוחי. בדיקה זו יכולה לסייע לאבחון מוקדם ומהיר של אירוע מוחי. טיפול מתאים יכול לווסת את הנזק שנגרם מאירוע מוחי ואף למנוע חזרה של אירוע מוחי.

הסימנים הקלאסיים של אירוע מוחי:
חולשה
שיתוק פתאומי של צד אחד של הגוף
בעיה בדיבור
ירידה בהבנה
קושי בראייה
בעיה בשיווי משקל

אםרופא אינו מאבחן חשד לאירוע מוחי, למרות קיומם של סימנים מזהים, או במידה ואינו מפנה את המטופל לבדיקות או לטיפול המתאים, ודאי וודאי אם המטופל בעל גורמי סיכון, הנזק שעשוי להיגרם למטופל חמור מאוד. אם קורה מקרה כזה, כדאי לבדוק אפשרות של רשלנות רפואית.

אם קיים חשד לרשלנות רפואית, מומלץ לפנות לעורך דין מומחה בתחום נזקי הגוף והרשלנות הרפואית. עורך הדין יאסוף את התיעוד הרפואי במלואו ויפנה למומחה שיעריך אם אכן הייתה רשלנות רפואית בטיפול ואם ניתן היה למנוע או לצמצם את הנזק שנגרם.
על בסיס חוות הדעת של המומחה תוגש תביעה לבית המשפט. לפעמים יש צורך גם בחוות דעת של מומחה לשיקום.


הוספת מאמר