בניית אתרים בחינם

אור מחשבים
טכנאי מחשבים ורשתות
    

          להזמנת שירות התקשרו - אור 054-4509979

האם לשדרג למערכת הפעלה ויסטה ?


מאמר זה כולל נתונים רבים אשר יעזרו לכם להחליט האם לשדרג למערכת ויסטה
 
מטרת המאמר הינה לעזור לך המשתמש הבייתי להבין מה חדש במערכת ויסטה, האם כדי להתקין את המערכת, במה כרוך השדרוג, מה הבעיתיות שעלול לצפון התקנת מערכת זו, וצפי לשנים הבאות בשימוש המערכת הקודמת
חלונות ויסטה
שדרוג מערכת הפעלה לגרסה מתקדמת יותר כמו   חלונות ויסטה, לראשונה איננה עומדת בקנה אחד של טכנולוגיה וקידמה יחד עם יעילות ואפקטיביות של משתמשי הקצה במערכות ההפעלה. חלונות ויסטה הינה גרסה מתקדמת של מערכת הפעלה חלונות XP אך לא מצליחה להביא למשתמש את הצרכים הבסיסיים שמשתמש המחשב רוצה. המערכת אומנם מתקדמת יותר, ובעלת מגוון רב של אפליקציות, אך מיטב ההשקעה בקדמה וטכנולוגיה יצרו פיל לבן, מערכת כבדה, שאיננה מצליחה לתת את המוצר שהמתנו לו כה רבות. פירוט נוסף במאמרי האתר טכנאי מחשבים.
ובכן, בראש ובראשונה, מה לעשות, להתקין את המערכת ? או לא להתקין ? ובכן, לצערנו כמו במקרים רבים, אין תשובה חד משמעית, אך יש לחלקנו כבר יש נסיון פרקטי, ומידע רב שניתן לקבל על המערכת, והללו יכולים יעזור לנו להגיע להחלטות הנכונות בנושא.
מערכת windows vista הינה מערכת חדשה, צבעוניות, גראפית, אשר מציגה מהפכה גראפית בהופעתה, המערכת דורשת משאבים רבים לשם יכולות גראפיות שהיא נושאת, וכן, תפיסה הפעלתית יותר ויותר מבוססת על בסיס אפשרויות בחירה סימליות, ופחות אפשרויות הפעלה פקודתיות. אם הדוס היה 100% מערכת פקודות, הרי שויסטה כולה מבוססת על הפעלה בעזרת סמלים ואיורים, נשאר מעט מאוד למשתמשי הקצה הבייתים להיעזר בפקודות טכניות, אפשר ולהגיד שכמעט וכבר אין כאלו. ויסטה כבר מאוד רחוקה ממערכות ההפעלה הקלאסיות הראשונות.

עד היום נהנו מאוד מהפעלת מערכת על בסיס קבצים שמסודרים בכוננים שלנו, ויצירת תקיות קלאסית, ויסטה מבקשת לעשות סדר מחדש בעולמנו, ולתת ממשק הפעלתי שונה לחלוטין מזו של מערכת ההפעלה xp. אל אף שעדיין יש חופש פעולה מלא ליצירת כל תקיות, וכל הקבצים כרצוננו, הרי שויסטה הרבה יותר מאורגנת ומתוייקת באופן הגשתה, ויסטה מבקשת ממך לעשות סדר בכל מקום שאתה פועל, ע"י יצירת תאי אכסון לכל פעילות שאתה מבצע.

שאלה ראשונה - האם כדאי לעבור לויסטה ?
חברת מיקרוסופט מתייחסת למערכת ההפעלה כמערכת שמהווה אבן דרך משמעותית ואף פריצת דרך הפעלתית מבחינת המשתמש, מונחים אלו שמענו לא פעם בכל השקה של מערכת הפעלה, ומובן שהם תומנים בחובם רעיון שיווקי, אך יחד עם זאת, הכירות קצרה עם המערכת אכן מציגה שינוי הפעלתי משמעותי.
אכן קל לראות באופן מובהק המערכת מאוד גראפית, יפה יותר, ומייצגת חדשנות אמיתית, אמצעים טכנים שופרו במערכת הן לטובת שליטה טכנית, והן לטובת בקרות הגנה שונות שמונעות טעויות משתמש.
ויסטה, כמו קודמותיה באופן הגון, תומכת בהתקנים ישנים, אך כמובן שחסר לה שלא, אחרת היינו נשארים עם אקספי עוד 6 שנים, רובנו לא נזרוק את המדפסת שלנו או הסורק, או המצלמה, כי המערכת החדשה לא תומכת בהתקנתה.
לאחר המתנה כה מרובה למערכת הפעלה, אכן השינוי נראה מהפכני, עם זאת, יש לזכור, שאנו משתמשים במערכת אקספי הישנה כל כך הרבה שנים, שקצת התקבענו, והתרגלו לכפפה ישנה,לאותם תפריטים, ותפיסת הפעלה מקובעת, כך שלמעשה ויסטה, אולי לא כל כך חדשנית למרות הכל, שכן עצם העובדה שאקס-פי כל כך ישנה פתאום מערכת ויסטה נראת חידוש עולמי, בעוד שלא כך הדבר, והרי בעצם ויסטה הינה ההמשך הישיר של מערכות הפעלה, ועצם ההמתנה המרובה למערכת חדשה, יצרה פעם גדול בתפיסת ההפעלה שאנחנו מכירים, ורגילים.
 

חזון אחרית הויסטה

ויסטה ניצבת במלוא כוחה בשוק עצום של מחשבים, עם מתחרים חלשים, אלו משאירים אותה בפועל כמתחרה כמעט מונופוליסטית, וככל שידוע לנו לינוקס עדיין לא ממש מתאימה ליגאל ושושנה משכונת נווה חמציצים להפעיל את המשחק של הילדים שלהם, והילד המתחרה מאק גם לא דוחף את האף לשוק הביתי הממוצע בעולם המערבי, ואין שום דאגה לשאר החברים המתחרים עלומי השם, כך שאין ספק שאם צריך, או כשנרצה לשדרג, עומדות בפנינו שורה של תוכנות שנוכל לבחור והן, ויסטה, או ויסטה, או יש גם את התוכנה החדשה של מיקרוסופט, וינדוס-ויסטה.

יחד עם זאת, מיקרוסופט מאפשרת לנו מספר ברירות בקניית מערכת ההפעלה החדשה כך שלמעשה יש מה לבחור מתוך חבילת הויסטה בדומה למערכת ההפעלה וינדוס xp מסוג home ומסוג pro. כעת המגוון גדול עוד יותר, ומערכת ויסטה מגיעה בכמה חבילות שונות במחירים שונים, ובכבדים שונים, כך גם בדומה לחבילות האופיס, כאלו שבאים עם פאבלישר, וכאלה שבלי, וכד', וההחלטה מה לרכוש מבין החבילות מומלצת ע"פ צרכים אישיים בלבד, כך שלפניית קניית חבילת ויסטה, בדקו ובררו, ושאלו, מה כל חבילה מציעה ומה הצרכים שלנו. רמז - לרוב הלקוחות הביתים תספיק המערכת הבסיסית.
 
באגים זה מקקים ?
שאלת הבאגים תרדוף אותנו כנראה עוד שנים רבות, במערכות חדשות בעיקר, משיקים את המערכת לעולם ונשאלת השאלה האם המערכת באה עלנו לטובה עם שגיאות תוכנה, או שהכל מושלם ? כנראה שלא הכל מושלם, כי אנחנו יודעים שגם ב-windows xp היינו צריכים להגיע לחבילת שירות 2 בשביל להיות מרוצים כמעט לחלוטין, וגם זה לקח לא מעט זמן, ושלא נחשוב שלא נשארו באגים ב-xp, אבל בהחלט ניתן להגיד שאנו מרוצים מתפקוד המערכת, אך האם ויסטה טובה מספיק ? אפשר לציין שויסטה מתפקדת לא רע בכלל ועם זאת ישנם דיווחים על תקלות רבות ובאגים שונים ומגוונים. חברת מיקרוסופט כמובן איננה אדישה לנושא, ומטפלת באופן שוטף בתחזוקת המערכת, עדכונים שוטפים, כך שבכל מקרה, אם החלטת לקנות מערכת הפעלה, ואתה חושש מבאגים, אתה יכול לדעת שסביר שרוב הבעיות העיקריות יפתרו בעדכוני מערכת בהמשך הזמן.
מה נשאר לנו מסבא xp ?
ובכן, כרגע, מערכת אקס-פי עדיין היציבה ביותר, ונראה שסויטה על כלל יתרונותיה זקוקה לעדכונים רבים בכדי לעמוד על רמת שביעות שיש ללקוח בדומה למערכת הקודמת. והתקנת מערכת ויסטה הינה סוג של מחווה למחשב חדש שהגיע הביתה, כאשר כמות הבאגים בויסטה בהחלט סבירה נוכח היתרונות שהיא מציע. כמובן שנדרשת סבלנות רבה ממשתמשי הקצה.
מכיוון שלא כל המשתמשים סבלניים כלפי טעויות מערכת (מה ? לא מספיק שלי יש טעויות, גם המחשב צריך לטעות פה ? אחחח).
דרישת משאבי מערכת בקניית מחשב חדש הינו נושא אקוטי מעט, שכן אם לא מדובר במחשב חדש, או מחשב כמעט חדש עם מעל גי'גה זכרון, חבל על הזמן, ויסטה מקווה למצוא במחשבך בזמן ההתקנה 2 ג'יגה, פחות מזה ויסטה תפעל באופן מכביד,ויתכן ותביעו צער שלא התקנתם את מערכת xp.אם כך, בעת קניית מערכת מחשב חדשה לחלוטין, אפשר לחשוב על מעבר לויטסה, ואם לא להתקין מייד ויסטה, לפחות לקנות כבר היום מחשב שיכול לעמוד בהתקנת ויסטה באופן איכותי.
אז מה נמצא בקופסא של המחשב שויסטה מותקנת אצלו ?
החלק הכיפי של הכתבה, לאחר התקנת המערכת, נדמה לי שנמצא הכל במערכת, שיפורי אבטחה, גראפי, מיליארד אפשרויות חדשות (בעצם גוגל פלקס אפשרויות חדשות), ניהול משתמשים חדש, ממשקים חדשים, צבעוניות, מקוריות, חדשנות, תמיכה בפרוטוקולים חדשים כגון ipv6, תמיכה טובה יותר ברשתות רגילות ואלחוטיות, ושיפורי ביצועי המערכת.
מנגנון חדש שמפעילה ויסטה הינו super fetch, מנגנון זה לומד את המערכת ומסיק מסקנות לבד, קרי, המנגון יודע לזהות מה המשתמש אוהב לעשות, איך הוא עובד, איזה תפריטים הוא משתמש, וע"פ זאת, הוא מכיל את המידע במחשב בזכרון נדיף, ועוזר לשפר את עבודות המחשב.
שיפורים רבים מתרחשים מתחת לפני הכונן כגון ממשקי פיתוח ישומים api עם תמיכה טובה יותר בחומרה.
מנגנון נוסף הינו DriverReady, מנגנון זה תומך בחומרה חדשה כגון h.d עם זכרון מטמון מובנה.
המנגנון יאפשר להריץ יישומים במקביל לעבודות אחרות ללא פגיע בהפעלה של פקדים אחרים במערכת.

שינויים נוספים הינם בליבת המערכת קרי ה-kernel אשר עוזרים לטפל טוב יותר בזכרון ולהיעזר בכל הגי'גות הפנויות למערכת, שיפור עבודה בין מעבדים כפולים, עבודה טובה יותר בין התקנים, ממשק פיתוח של דוט נט טוב יותר net 3.0 ואפשרות של windows presentation carspace, אבלון, ואינפוקארד באקס-פי.

 

 מה נשאר מאבא לונגהורן ?
כלום, או, יתכן שויסטה מבוסס עליו. לונגהורן היה מערכת הפעלה של מיקרוספט שהייתה אמור לצאת בין אקס-פי לויסטה, אך בוטלה יציאתה ועם הביטו גם נגנזו טכנולוגיות שונות כגון רכיב winFS, שמייצר אפשרות אחסון עתידית.
ויסטה תומכת באופן מכובד בטכנולגיית RSS אשר מתפתחת באופן איכותי. התחושה בקרב אנשי מחשבים רבים הינה שהזמן שלקח להביא מערכת הפעלה חדשה ובדרך ביטול תחנות של מערכות הפעלה בדמותה של לונגהורן אולי זו שכעת מקשה על הטמעת המערכת החדשה, שכן כולנו התרגלנו כבר, בין אם מדובר במשתמש בייתי, או מתכנת, אנשי משרד, טכנאי מחשבים, ועוד.

איזה מחשב צריך ת'חלס בשביל להתקין ויסטה ?
אוקי, אז לא צריך לקנות מפלצת, אבל בהחלט מומלץ על בהמה טובה, של זכרון 2 ג'יגה, מעבד איכותי, וכרטיס מסך גראפי סביר לדוגמא ג'פורס 7.אל אך שרוב המחשבים יאפשרו התקנה כמעט בכל מחשב שיש בשוק היום, אם המחשב לא יהיה חזק מידי, חבל על המאמץ, התוכנה תהה קשה להפעלה, והקללות שלכם לא יפסקו, המערכת תומכת ב-directx10, שזה אומר,הפעלה גראפית איכותית, ובנוסף, שיפור מנהלי התקנים עבוד הדפסות, רשת, יציבות, ותמיכה בעתיד של hd dvd וכונן כחול, יען כי blu-ray.

הדור הבא נמצא כבר פה
גם אם נרצה או לא, ויסטה נכנסת one way or another כלומר, היא פורצת לשוק, ובכח אם יש צורך, מחשבים ניידים חדשים מגיעים כבר רובם אוטומטית עם ויסטה, והמערכת אט אט חודרת לשוק ונמצאת ביותר ויותר מחשבים ביתיים. חנויות יותר ויותר מציעות חבילות ויסטה, ובקרוב, נראה שההחלטה האם לשדרג כבר לא תיהיה בידנו, והשוק כבר יחליט ויכתיב את הקצב מעצמו.
ויסטה בדומה לאקס-פי מוציאה גרסת ויסטה ל64 סיביות, וגרסה ל-32, עכשיו, אין לי מושג למה אי אפשר בהתקנה לבחור אוטומטית אפשרות זו, ואני לא גם ממש לא רוצה לברר.

עם מראה חדש, עטיפה חדשה, ממשק מהפכני בשם Aero, גראפיקה תלת מימד, שקיפות, אפשרויות מעבר תוכניות, אפקטים חזותיים, אנחנו אכן רואים שהילדה החדשה היא אכן הכי יפה בגן, ולהיות איתה זה חיים משוגעים, ניתן לראות בויסטה כרגע כהרפתקאה, ונסיעה להרפתקאות גלומה בהרבה הנאה, ולעיתים קצת סקנות, תפריטים חדשים ונוחים לשימוש, חיפוש נוח יותר, סייר טוב יותר, מציאת מסמכים נוחה, חיפושים מפורטים, ללא אפשרויות מסובכות.
סרגל כלים בצד המסך עם הגאדג'טים במבט ראשוני היה נראה לי קצת דבילי, אך אט אט הבנתי שסרגל זה יכול להכיל משימות חשובות לביצוע, ולגלם מידע רב אשר יעזור לי לזכור לבצע. יש שיפור לאומת ה-xp, יש שוני וחדשנות, חזות, וגראפיקה.
נו ? אז האם לעבור לויסטה מחר ? האפצ'י, עוד לא החלטנו.
מבחינת לקוח עסקי, וצוותי IT, ויסטה אכן מציע ניהול חדשני כולל מרכזים מתמכים ותוכנת mobility center שאכן יכולה לעזור בניהול תקשורת ורשתות network center, ובקרת ביצועי מערכת דומה לאקספי. ושינוי מרענן הינו בגיבוי ושחזור backup and restore center שבהם נראה שיש אופק טוב יותר מאפשרות המחזור הקלאסית של winxp.
התקנת המערכת מהירה מאוד, קלה, נוחה, ידידותית למשתמש, אך קשה מאוד להתרגל לחדשנות הממשק החדש אפילו לאותםטכנאי מחשבים, מתכנתים, ובעלי נסיון רב בתחום.
 
נו ? מה החלטנו, לקנות או לא לקנות ?
ובכן, כרגע, אפשר להמתין עוד כמה ימים לפני שמחליטים, אבל אין ספק שככל שהימים עוברים נראה שההחלטה בקרוב לא תיהיה בידנו, ויסטה נכנסת, וזה רק עניין של זמן עד שהיא תדחף לתוך המחשב שלך, באם אין בריירה ומחשבך ישן נושן אל תחשוב אפילו על החלפת מערכת הפעלה, אך מדובר במחשב חדש, כדאי לחשוב כבר על התקנה זו. למהר אין סיבה וזאת מפאת העבודה שעתידים אנו לבלות עם ויסטה בשנים הקרובות עד שיצא תחליף חדש.
ולסיכום, שורה תחתונה, שאני מקווה שלא דילגתם על המאמר בשביל לקרוא אותה - היה שקול, אל תחליט מהר, יתכן כדאי להמתין לחבילת התיקונים הראשונה שעתידה לצאת -sp1.

 


אודות אור מחשבים


אור טכנאי מחשבים
שמי אור, טכנאי מחשבים בתל אביב, נותן שירותי תיקון ותחזוקת מחשבים עד בית הלקוח.
בעל ותק בתחום המחשבים מעל 14 שנים עם ניסיון מוכח בתיקון ותחזוקת מחשבים לקהל הפרטי והעסקי.

הגעה מהירה בקריאת שירות תוך שעות ללקוחות בעיר תל אביב.
פתרון יעיל ומקצועי לכל תקלה במחשב במחיר הוגן. 


תיקון כל סוגי מחשבים נייחים וניידים בשירות אישי, הדרכות ושדרוג מחשבים .

השכלתי על תיכונית:  לימודי מחשבים, בניית ופיתוח אתרי אינטרנט במכללת האקריו, לימודי ניהול רשתות מחשבים, טכנאי מחשבים עם הסכמה A+ במכללת רמת גן.
הסמכה לניהול רשתות מיקרוסופט MCSA ו-  MCP, עם שליטה מלאה בחומרת מחשב נייד והשולחני. שליטה מלאה במערכות הפעלה ווינדוס, ידע רב וניסיון מערכות הפעלה מבוססות יוניקס, לינוקס, Mac OS.


טואול - בניית אתרים בחינם