בניית אתרים בחינם
חג הפסח הוא הראשון מבין שלושת החגים שנקראים בתורה "שלוש רגלים",* והם: פסח, שבועות וסוכות. הוא הראשון כי חוגגים אותו בחודש ניסן, שהוא, על- פי הלוח הקדום שבתורה, "ראשון … לחודשי השנה" (שמות פרק יב פס' 2).
לחג הפסח עוד שמות – חג המצות, חג החירות וחג האביב.
שלושה משמות החג – חג הפסח, חג המצות וחג החירות קשורים למשמעות ההיסטורית והלאומית של החג, ליציאת מצרים.
השם חג האביב מעיד על המשמעות החקלאית של חג הפסח, שחל בעונת האביב ואשר בו מתחילים את קציר התבואה הראשון – וליתר דיוק: את קציר השעורים.


למידע נוסף הקליקו כאן

 

 

הגדה של פסח

 

מצווה לספר בליל הסדר על יציאת מצריים. ההגדה של פסח היא נוסח קבוע של סיפור זה, כפי שנקבע על ידי חז"ל ועל כל יהודי בוגר לאומרו בליל הסדר.

 

מצווה על האב לספר את סיפור יציאת מצריים לבניו, ואדם שאין לו בנים יספר למסובים עמו, ואפילו אם יושב לבדו יספר לעצמו. יש הנוהגים שכל אחד מבני הבית הבוגרים יבטא כל מילה בעצמו ויש המסתפקים בשמיעת ההגדה מפיו של הקורא.

 

ישנם שינויי נוסח קלים בין העדות השונות, ומן הראוי שכל אחד ינהג כמנהג ביתו ועדתו.


  מצוות החג הקליקו כאן

מצוות ומנהגים בחג הפסח


1. איסור גורף על חמץ. אכילתו, ראייתו, החזקתו ואף הנאה ממנו - כל שבעת הימים.

 

2 . אכילת מצה בליל הסדר (אין חובה לאכול מצה בשאר ימות החג).

 

3. עריכת סדר פסח בליל החג, הכולל סיפור יציאת מצרים, אכילת מרור, ושתיית ארבעת כוסות יין.


   סימני הסדר
הסימנים שהתקבלו בתפוצות ישראל קדש ורחץ וכו' מיוחסים לרש"י, ויש המיחסים אותם לאחד מבעלי התוס' רבי שמואל מפלייזא (מחזור ויטרי), וכיון שרבים הם דיני הסדר, לכם תיקנו רבותינו הראשונים סימנים הכוללים את סדר הלילה, כדי לדעת על פיהם לערוך הסדר כהלכתו, ככל משפטו וחוקתו.

ואלו הן סימני הסדר: קדש, ורחץ, כרפס, יחץ, מגיד, רחצה, מוציא, מצה, מרור, כורך, שולחן עורך, צפון, ברך, הלל, נרצה.


 

הכנות לקראת הפסח

 

קמחא דפסחא

נוהגים לאסוף כסף בכדי לקנות את צורכי החג לעניים, על פי הנאמר (קיצור שולחן ערוך תכ"ט) "ומנהג לקנות חיטים ולחלקם לעניים לצורך פסח."

 

ניקיון וביעור חמץ

נהוג להתכונן לחג בניקיון הבית ובביעור כל המוצרים שיש בהם שאור או חמץ. בליל י"ד (כלומר: הלילה לפני ליל הסדר) נוהגים לערוך בדיקת חמץ לוודא שאין חמץ בבית, ובבוקר יש הנוהגים לשרוף את החמץ. בתי עסק גדולים (וגם אנשים פרטיים) נוהגים למכור את חמצם דרך הרבנות הראשית לגוי במה שקרוי "מכירת חמץ". המחמירים נוהגים שלא לסמוך על מכירת החמץ, ולבער כל חמץ מרשותם.סיפור יציאת מצרים בקצרה

סיפור יציאת מצרים הוא אחד הסיפורים המרתקים ביותר של עם ישראל. למעשה – זה הסיפור שהתחיל את ההיסטוריה של עם ישראל... אלו היו הרגעים בהם הפכנו לעם. אז מה בדיוק קרה שם? אנו מביאים לכם את הסיפור בקצרה:

יורדים למצרים

יעקב אבינו וילדיו יורדים למצרים כדי להיות קרובים ליוסף; יוסף היה משנה לפרעה מלך מצרים, ובחכמתו ושנינותו הציל את העם המצרי ואת העמים השכנים ממוות ברעב. יעקב ובניו מתיישבים בארץ גושן, גדלו ושֹגשֹגו.

כל עוד יעקב ובניו היו בחיים, בני ישראל זכו לכבוד והערכה, אך לאחר פטירתם "ויקם מלך חדש על מצרים אשר לא ידע את יוסף". חלק מהפרשנים טוענים שפירוש הפסוק הוא: שהמלך עשה עצמו כאילו הוא לא מכיר את יוסף. "ויאמר אל עמו הנה עם בני ישראל רב ועצום ממנו. הבה נתחכמה לו פן ירבה" (שמות א', ח-י).

השעבוד

המצרים החליטו שהפתרון הטוב ביותר ל"בעיה היהודית" יהיה שעבוד. היהודים נאלצו לעבוד עבודת פרך, לבנות ערים ובתי אוצר לפרעה, אך בכל זאת המשיכו להתרבות, ולפרעה היה נראה שהם מתרבים בקצב מפחיד. כדי לעצור זאת, מזמן פרעה אליו את המיילדות העבריות, שפרה ופועה, ומצווה עליהן להרוג כל תינוק זכר שנולד. בכך הוא בטוח שישים קץ להתפשטותו של הגזע היהודי. כאשר המיילדות מזלזלות בהוראתו, הוא מצווה עליהן להשליך ליאור כל זכר שנולד. האסטרולוגים של פרעה חוזים בכוכבים שמושיען של ישראל ימות במים, ולכן פרעה האמין שאם הוא ישליך למים כל תינוק זכר, הוא יבטיח כי מנהיג יהודי פוטנציאלי לעולם לא ישרוד.

למידע נוסף הקליקו כאן

כיתה ווירטואלית שמכילה קבצים רבים הקשורים לחג לפתיחת הקובץ יש להקליק על התמונה

https://drive.google.com/file/d/18eAODKld6KuoPBaQFGcKlVlRU-R-9PM4/view?usp=sharinghttps://drive.google.com/file/d/18eAODKld6KuoPBaQFGcKlVlRU-R-9PM4/view?usp=sharing

קישורים

 

פסח במשרד החינוך

 

פסח במתי"א חולון

 

פסח במכללת קיי

 

חג הפסח בויקיפדייה

 

פסח באתר מט"ח

 

למה חוגגים את חג הפסח?

 

פסח באתר בית חב"ד

 

פסח בפורטל עובדי הוראה

 

פסח ברשת אמי"ת

 

סיפורים לחג

 

סרטונים על פסח

 

סרטוני שירים לפסח

 

קערת הפסח בריינפופ

 

הגדה של פסח

 

הגדה של פסח להורדה ולהדפסה

 

שירי פסח בשירונט

פסח בכיתה

 

פסח באתר ללמוד בכיף

 

סרטון פסח – שירים ועובדות

הקליקו על הקובץ לפתיחת קובץ PDF


הקליקו על הקובץ לצפייה בסרטון

https://www.youtube.com/watch?v=XNaZ53scJ-Q

טואול - בניית אתרים בחינם