בניית אתרים בחינם
הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 
 

אוסף המטבעות והשטרות של מנדי

 
   דף הבית HOME    welcome    על עצמי    המטבעות שבדרך    מטבעות מנדט    שטרות מנדט
   השטרות הראשונים    המטבעות הראשונים    בנק אנגלו פלשתינה הוצאה ראשונה    בנק לאומי הוצאה שניה    בנק ישראל סדרה א    האגורות והלירות
   סדרת האגרות החדשות והשקל    סדרת האגורות והשקל החדש    בנק ישראל סידרה - ב - של ל"י    בנק ישראל סידרה ג של הל"י    בנק ישראל סידרה -ד- של ל"י    בנק ישראל סידרת השקל
   בנק ישראל סידרת השקל החדש    בנק ישראל סידרה ב שלהשקל החדש    מטבעות ארץ ישראל בית שני    תן שם לדף
 
    אוסף השטרות שלי בעולם - א
    אוסף השטרות שלי בעולם - ב
    אוסף השטרות שלי בעולם -ג - ד - ה- ו - ז - ט
    אוסף השטרות שלי בעולם -י - ל - מ - נ
    אוסף השטרות שלי בעולם -ס - ע - פ - צ
    אוסף השטרות שלי בעולם ק - ר - ש - ת
    אוסף המטבעות שלי בעולם - א
    אוסף המטבעות שלי בעולם ב - ג - ד - ה - ו
    אוסף המטבעות שלי בעולם ט - י - ל - מ - נ
    אוסף המטבעות שלי -ס -פ -צ
    אוסף המטבעות שלי ק- ר- ש - ת
    מטבעות אירו EURO
    קשר
    קטלוג
    המדינות בעולם
    מטבעות סחירים בעולם
    פורום המטבעות והשטרות coins
    יבשות ואזורים בכדור הארץ
    אוסף המדליות שלי
    תן שם לדף
יבשות ואזורים בכדור בארץ מדינות וטריטוריות

 

יבשות ואזורים בכדור הארץ

 

אוקיאניה
יבשות קדומות:
רודיניהפנגיאהלאוראסיהגונדוונה

 

אסיה

 
מפה עולמית המראה את מיקומה של אסיה
 
אסיה היא היבשת הגדולה ביותר בכדור הארץ, המהווה 8.6% משטח פניו או כבה (מרביתם במזרח ובדרום מזרח היבשת)
 
.

 מדינות אסיה

באסיה 49 מדינות - כמה מהמדינות כלולות ביותר מאזור אחד (ומופיעות מספר פעמים):

1 שטחי רוסיה שממערב להרי אורל הם חלק מאירופה

2 מערבה של טורקיה שייך ליבשת אירופה

3 חלקה האסיאתי של מצרים הוא סיני

----------------------------------------------------

 

 אירופה

אירופה, היא יבשת היסטורית ותרבותית, ותת-יבשת גאוגרפית, המהווה את חלקה המערבי ביותר של יבשת העל אירואסיה. בצפונה גובלת אירופה באוקיינוס הקרח הצפוני, במערבה - באוקיינוס האטלנטי, במזרחה - בהרי אורל ובים הכספי, ובדרומה - בים התיכון ובים השחור. במונחי שטח, אירופה, המשתרעת על כ10,600,000 קמ"ר, היא היבשת השישית בגודלה בעולם (מקדימה את אוקיאניה בלבד). יחד עם זאת, אירופה היא אחת היבשות המאוכלסות בעולם (שלישית, אחרי אסיה ואפריקה). כשמינית מאוכלוסיית העולם, 799,466,000 נפשות (אומדן: 2003), מתגוררת ביבשת זו.

אירופה על מפת העולם

להלן רשימת המדינות הריבוניות באירופה:

1 אזרבייג'ן וגאורגיה נמצאות על גבול אסיה ואירופה.

2 ארמניה וקפריסין שוכנות באסיה, אולם נחשבות לאירופאיות מסיבות תרבותיות והיסטוריות.

3 רוסיה השטח האירופי של רוסיה נמצא ממערב להרי אורל ומצפון להרי הקווקז.

4 טורקיה השטח האירופי של טורקיה נמצא ממערב ומצפון למיצרי הבוספורוס והדרדנלים ומהווה רק 3% משטחה הכולל. .

5 קזחסטן השטח האירופי של קזחסטן נמצא ממערב לנהר אורל .

[עריכה] טריטוריות שאינן עצמאיות

הטריטוריות הרשומות להלן מוגדרות מבחינה תרבותית וגאוגרפית. לרובן יש מידה כלשהי של אוטונומיה, אך הן אינן מדינות עצמאיות:

אין זו רשימה שלמה של כל מושבות החסות של מדינות אירופה; חלקן קיימות ביבשות אחרות.

[עריכה] אזורים באירופה

המפה נצבעה בהתבסס על הגדרות גאוגרפיות בלבד. פעמים רבות אזורים אחדים כוללים מדינות אחרות מאלו המופיעות במפה זו. הסיבות לכך מתוארות להלן:

 
-----------------------------------------------------
אפריקה

אפריקה היא היבשת השנייה בשטחה ובגודל אוכלוסייתה לאחר אסיה. היבשת משתרעת על שטח של 30,244,050 קמ"ר (כולל האיים הסמוכים לה), המהווים כ-% משטח היבשה של כדור הארץ. באפריקה מתגוררים למעלה מ־900 מיליון תושבים ב-53 מדינות (כולל האיים), המהווים כ-14% מהאוכלוסייה העולמית, נכון לשנת 2005. אפריקה היא גם היבשת בה מספר המדינות הרב ביותר.

מפה עולמית המראה את מיקומה של אפריקה.
תמונת לווין של אפריקה

מדינות אפריקה
עמוד ראשי
ערך מורחב – מדינות אפריקה

 

-----------------------------------------------------

אמריקה הצפונית

אמריקה הצפונית היא היבשת השלישית בעולם בגודל שטחה ורביעית במספר תושביה. היא משתרעת מים הקרח הצפוני בצפון ועד מצר פנמה בדרום, מהאוקיינוס האטלנטי במזרח עד האוקיינוס השקט במערב. המדינות המרכזיות בה הם קנדה, ארצות הברית ומקסיקו. שטחה 23,838,000 קילומטרים רבועים, ומספר תושביה כ-363 מיליון.

יש המרחיבים את גבולות היבשת וכוללים בה גם את האי גרינלנד, ששטחו 2,175,000 קילומטרים רבועים, והוא כמעט אינו מיושב. אחרים מצרפים אליה את איי הודו המערבית ואת ארצות אמריקה התיכונה, ורואים במצר פנמה את גבולה הדרומי. ליבשת עצמה צורת משולש, שבסיסו בצפון והוא הולך וצר ככל שמדרימים. רכסי הרים גבוהים נמשכים מצפון לדרום במערב היבשת, לא הרחק מהאוקיינוס השקט. רכסי הרים נמוכים וקצרים יותר נמשכים מצפון לדרום החוף בחוף המזרחי (הרי האפלצ'ים). באמצע יבשת משתרעים מישורים רחבי ידיים, שרבים בהם ההרים והרמות. במישורים אלה מצויות כמה מן הימות בעולם: ימת הדובים הגדולה, ימת העבדים הגדולה וימת ויניפג בקנדה, וחמש הימות הגדולות על הגבול בין קנדה לארצות הברית, ובהן הימה השניה בגודלה בעולם - סופיריור. אקלימה של אמריקה הצפונית מגון מאוד, מפני שהיבשת הארוכה משתרעת מחוג הקוטב הצפוני ועד 800 קילומטר צפון לקו המשווה. אמריקה הצפונית עשירה מאוד באוצרות טבע, ובהם הנפט, פחם וברזל; נחושת, אבץ ועופרת; זהב, כסף ואורניום.

רוב היבשת מחולקת בין שלוש מדינות עיקריות קנדה בצפון, ארצות הברית במרכז ומקסיקו בחלק המרכזי והדרומי של היבשת. החלק הדרומי ביותר של היבשת (המכונה אמריקה המרכזית) כולל שטח די קטן והמדינות בו הן: בליז, קוסטה ריקה, אל סלוודור, גואטמלה, הונדורס, ניקרגואה ופנמה.

[עריכה] תושבי אמריקה הצפונית

משערים שתושביה הראשונים של היבשת, האינדיאנים והאסקימואים, באו מאסיה דרך מצר ברינג. בנדודיהם הגיעו שבטי האינדיאנים עד מקסיקו ואמריקה התיכונה ויצרו שם תרבות מפוארת זמן רב לפני שהופיעו שם האירופים. המתיישבים האירופים הראשונים באמריקה הצפונית היו הספרדים, שהתיישבו על חופי מפרץ מקסיקו במאה ה-16. אחריהם באו הצרפתים, שהתיישבו על גדות נהר המיסיסיפי ונהר סנט לורנס, והבריטים, שהתיישבו בחוף המזרחי. לאחר זמן הובאו עבדים כושים מאפריקה לעבוד במטעי הכותנה בדרומה של ארצות הברית. מן המאה ה-18 באו אל ארצות הברית וקנדה בזרם בלתי-פוסק מהגרים לבנים מכל חלקי אירופה. במאה ה-19 באו גם מהגרים רבים מן המזרח, מסין ומיפן. הלשון השולטת באמריקה הצפונית היא האנגלית, חוץ מאזורים אחדים בקנדה ובהאיטי, שבהם דוברים צרפתית, וממקסיקו ששפתה ספרדית.

מיקומה של צפון אמריקה על פני הגלובוס
מפה מדינית של אמריקה הצפונית

אמריקה הצפונית היא היבשת השלישית בעו


 
[הסתרה]מדינות צפון אמריקה

אל סלוודור | אנטיגואה וברבודה | ארצות הברית | איי בהאמה | בליז | ברבדוס | גואטמלה | ג'מייקה | גרנדה | דומיניקה | האיטי | הונדורס | הרפובליקה הדומיניקנית | טרינידד וטובגו | מקסיקו | ניקרגואה | סנט וינסנט והגרנדינים | סנט לוסיה | סנט קיטס ונוויס | פנמה | קובה | קוסטה ריקה | קנדה


שטחים תלויים:איי הבתולה הבריטיים | איי הבתולה של ארצות הברית | איי טורקס וקאיקוס | איי קיימן | אנגווילה | ארובה | גוואדלופ | האנטילים ההולנדיים | מרטיניק | מונטסראט | נבאסה | פוארטו ריקו

----------------------------------------------------

אמריקה הדרומית

אמריקה הדרומית (דרום אמריקה) היא יבשת הנמצאת מדרום ליבשת אמריקה הצפונית בחצי הכדור המערבי. בצפונה של היבשת עובר קו המשווה, ומשום כך רוב שטחה של יבשת דרום אמריקה נמצא במחצית הדרומית של כדור הארץ. אמריקה הדרומית שוכנת בין האוקיינוס השקט לאוקיינוס האטלנטי.

שטחה הוא 17,818,508 קמ"ר כך שהיא היבשת הרביעית בגודלה אחרי אסיה, אפריקה ואמריקה הצפונית.

מבחינת אוכלוסייה, דרום אמריקה היא היבשת החמישית בגודלה, אחרי אסיה, אפריקה, אירופה ואמריקה הצפונית.

היבשת הדרום אמריקנית כוללת גם מספר איים נוספים, שרובם שייכים למדינות מהיבשת. הטריטוריות הקאריביות משתייכות גאוגרפית לאמריקה הצפונית (חוץ מ טרינידד וטובגו).

המדינות הדרום אמריקאיות שגובלות בים הקריבי - הכוללות את קולומביה, ונצואלה, גיאנה, סורינאם וגיאנה הצרפתית - נקראות גם דרום אמריקה הקריבית.

היבשת מחולקת למספר אזורים שכוללים את הגינאות, החרוט הדרומי (צ'ילה, ארגנטינה, אורוגוואי וברזיל) ואת המדינות האנדיניות, הכוללות את פרו, בוליביה ואקוודור.

המדינה הגדולה ביותר בדרום אמריקה, גם מבחינת שטח וגם מבחינת גודל האוכלוסייה, היא ברזיל.

התרבות הלטינו אמריקאית שאובה הן משורשים איבריים, מורשת מהתקופה הקולוניאלית, הן מהתרבות המערבית בכללותה, והן ממסורות אינדיאניות מקומיות. בחלק ממדינות היבשת מורגשות גם מסורות אפריקאיות, מורשת סחר העבדים הטראנס אטלנטי הממושך.

 

מיקומה של אמריקה הדרומית במפה עולמית
תמונת לווין של אמריקה הדרומית
מפה מדינית של אמריקה הדרומית

 

חלוקה מדינית

מבחינת החלוקה המדינית באמריקה הדרומית יש 12 מדינות עצמאיות ו-3 טריטוריות.

מדינות עצמאיות:

טריטוריות:

----------------------------------------------------

אוקיאניה 

אוסטרליה היא היבשת הקטנה ביותר בעולם, או לחלופין האי הגדול ביותר בעולם—שטחה 7.7 מיליון קמ"ר בקירוב. היא נמצאת מדרום-מזרח ליבשת אסיה.

אוסטרליה היא היבשת היחידה הנשלטת כולה על ידי ישות מדינית אחת, זאת אף שלעתים מחשיבים אותה כחלק מאזור גאוגרפי ותרבותי בשם אוקיאניה, הכולל מדינות וטריטוריות נוספות באוקיינוס השקט.

אוסטרליה היא פדרציה המאגדת בתוכה שש מדינות ושתי טריטוריות: המדינות - ניו סאות' ויילס, ויקטוריה, קווינסלנד, אוסטרליה הדרומית, אוסטרליה המערבית, טסמניה והטריטוריות - הטריטוריה הצפונית וטריטוריית הבירה. אוסטרליה היא מונרכיה חוקתית; ראש המדינה נכון לשנת 2007 היא מלכת הממלכה המאוחדת, אליזבת השנייה, ולכן היא נחשבת אחת מממלכות חבר העמים הבריטי.

רוב אוכלוסיית אוסטרליה כיום היא לבנה ממוצא בריטי, אך תושביה המקוריים הם כהי עור, ומכונים אבוריג'ינים. האבוריג'ינים מהווים כיום מעט יותר מ-2 אחוזים מאוכלוסיית היבשת.

המדינות והטריטוריות של אוסטרליה

מדינות: אוסטרליה הדרומית · אוסטרליה המערבית · ויקטוריה · טסמניה · ניו סאות' ויילס · קווינסלנד

טריטוריות: טריטוריית הבירה האוסטרלית · הטריטוריה הצפונית · טריטוריית מפרץ ג'רביס

טריטוריות מחוץ ליבשת: איי אשמור וקרטייה · איי ים האלמוגים · איי קוקוס · האי הרד ואיי מקדונלד · הטריטוריה האנטארקטית האוסטרלית · כריסטמס · נורפוק
מפת מדינות אוסטרליה

 בראייה פרטנית, אוקיאניה היא השם המתייחס לפולינזיה (כולל את ניו זילנד), מלנזיה (כולל את גינאה החדשה) ומיקרונזיה כשלם אחד. בראייה כוללנית יותר, אוקיאניה כוללת גם את אוסטרליה, ושתיהן יחד נחשבות ל"יבשת". אוסטרליה ואוקיאניה נחשבות היבשת הקטנה ביותר מבין יבשות כדור הארץ מבחינת השטח, והשנייה בקטנותה מבחינת מספר התושבים - זאת מכיוון שביבשת אנטארקטיקה אין תושבים

 

מדינות וטריטוריות

המדינות הנמצאות באוקיאניה:

טריטוריות באוקיאניה השייכות למדינות ביבשות אחרות:

 -----------------------------------------------------------------

אנטארקטיקה

אנטארקטיקה

 

 
 
מיקומה של אנטארקטיקה על פני הגלובוס
תמונת לווין של יבשת אנטארקטיקה

אנטארקטיקה היא היבשת שבה נמצא הקוטב הדרומי של כדור הארץ. בשטח של כ-14,000,000 קמ"ר היא מדורגת כיבשת החמישית בגודלה אחרי אסיה, אפריקה, אמריקה הצפונית ואמריקה הדרומית.

השם "אנטארקטיקה" הוא הלחם של המילים "אנטי" ו"ארקטיקה", כלומר "מול ארקטיקה", שהיא הקוטב הצפוני.

אנטארקטיקה היא המקום הקר ביותר בעולם, ורובה ככולה מכוסה קרח לאורך כל השנה. באנטארקטיקה אין תושבי קבע מפאת תנאי מזג האוויר הקשים, אולם ממשלות רבות ברחבי העולם מתחזקות תחנות מחקר, שבחלק מן השנה, בדרך כלל בקיץ, מאוישות.

אנטארקטיקה היא שטח נייטרלי, אך המדינות הבאות טוענות לחזקה על חלקות ביבשת: ארגנטינה, אוסטרליה, ברזיל, צ'ילה, צרפת, ניו זילנד, נורבגיה ובריטניה. בעבר טענו לבעלות על שטחים גם המדינות דרום אפריקה וגרמניה.

מאז שנת 1959 הושעו התביעות הטריטוריאליות על חלקי אנטארקטיקה ופרט למדינות התובעות בעלות עצמן אין הכרה של מדינות אחרות בבעלות זו. הסכמי אנטארקטיקה שוללים את בעלותן של מדינות אלו על השטחים. מדינות אחרות לא טענו מעולם לבעלות על שטחים באנטארקטיקה, אולם ארצות הברית ורוסיה שומרות לעצמן, כמעצמות, את הזכות לעשות כן. יש באנטארקטיקה גם שטחים נרחבים שאף לא מדינה אחת טוענת לבעלות עליהם

 
אנטארקטיקה

ארץ אדלי

אנטארקטיקה הארגנטינית

הטריטוריה האנטארקטית האוסטרלית

הטריטוריה האנטארקטית הבריטית

  אנטארקטיקה צ'ילנה

שטח חסות רוס

ברזיל "אזור האינטרסים" של ברזיל באנטארקטיקה

ארץ המלכה מוד · אי פטר הראשון

תביעה היסטורית: שווביה החדשה  (1939–1945)

 

  ליצירת קשר : מנדי לרר, e-mail: lerer@walla.co.il