בניית אתרים בחינם
בס"ד


קהילת אנוסי משהד בישראל

אתר להעמקת הקשר בין קהילת אנוסי משהד למורשתם


              האתר בניהולו של עו"ד אבי בצלאלי, לשעבר יו"ר הועד המרכזי לקהילת אנוסי משהד בישראל ומו"ל העלון מש-הד

 
    עמוד הבית
   
    חדשות הקהילה
    טקס קריאת השם לרחוב
   
    תמונות מחיי הקהילה
    בני הקהילה חללי מערכות ישראל
   
    אנוסי משהד - רקע הסטורי
    קהילת אנוסי משהד בישראל
   
    ועדי הקהילה
    קישורים לאתרים נוספים
    הכנסת ספר התורה צעירי משהד
   
    תשסה
    חשוון תשסו
    כסלו תשסו
    ספר הטלפונים של הקהילה
    אילת תשסו
    טאבה תשסו
    יום העצמאות תשסו
    פורים תשסו
    טיול תשסו
    מועיד ביני פסח תשסו
    ט"ו באב
    ספר התורה
    גיליונות מש-הד
    מפגש פנויים פנויות 2007
    פעילויות צעירי משהד בישראל

עוד באתר:

- אנוסי משהד: רקע הסטורי
- אנוסי משהד כיום
- בית האבות לאנוסי משהד
- מוסדות הקהילה
- חדשות הקהילה
- עלוני מש-הד
- קישורים לאתרים בקהילה
- קהילת אנוסי משהד בתפוצות
- יזכור: הנצחת חללי הקהילה

- פרויקט שיקום חלקות הקבורה
- גלריה וסרטים
- מאכלים פרסיים
- פורום בני הקהילה
- צור קשרבס"ד

 

 


קהילת אנוסי משהד בישראל
מאת: שמואל בן דוד

 

מוסדות הקהילה

עם השנים התפזרו רבים מבני הקהילה בכל הארץ מדן ועד אילת והפכו לסולתה ושמנה של החברה הישראלית. במקביל, רבים מבני הקהילה לא ויתרו על הקשר הישיר עם הקהילה. מאות משפחות חיות עד היום סביב ריכוזי הקהילה בירושלים, תל-אביב, חולון, בני-ברק, הרצליה, גבעתיים, נתניה, עפולה ועוד. הוקמו בתי כנסת ע"י בני הקהילה, אליהם מגיעים רבים בכדי לשמר את הייחוד שבקהילה. הוקם הועד המרכזי אשר מרכז דרכו פעילויות רבות למען בני הקהילה כגון סעד וגמילות חסדים, חסד של אמת, מפעל חלוקת המלגות לסטודנטים, תרבות וחברה ומפגשיםבין צעירי הקהילה. כמו"כ הוקם בית אבות - מהמפוארים בישראל - לרווחת אבות ואמהות הקהילה.

 

סעד וגמילות חסדים

בראש מעיינו של הועד המרכזי עמד נושא גמילות החסדים. ישנה תמיכה מלאה לכל בני העדה הנצרכים המומלצים, בשעות של שמחה וצער. ישנה חלוקה קבועה, מידי חודש בחודשו לנצרכים, לפי צרכים ורשימה המתעדכנת באופן שוטף. ישנם מבצעי תמיכה במסגרת של "הכנסת כלה", שמחות, רהיטים ומכשירי חשמל, ובשעת צער סיוע לאבלים והקמת מצבה לנפטר. פעמיים בשנה, בערב ראש השנה ובערב חג הפסח מחלקים כספים לפי רשימה המתעדכנת על ידי צוות רחב של חברי הועד המרכזי וחברים ותיקים מועדים קודמים הסכומים המחולקים מגיעים מידי חצי שנה למאות אלפי שקלים המגיעים למאות נזקקים מהקהילה, זאת הודות לתרומתם האדיבה של בני עדתנו בארץ ובגולה, קהילות ניו-יורק, מילנו, לונדון והמבורג, בית-כנסת "בית-אל" בתל-אביב וועד הנשים. לצד הסיוע הכספי נתרמים מצרכים לחג ע"י מר דוד שאער. ארגונים נוספים בקהילה עוזרים לנזקקים בהלוואות, כגון קופת "עזרה הדדית" וקופת "עזרת הנשים".

 

מפעל חלוקת המלגות לסטודנטים

מפעל צנוע מייסודם ויוזמתם של מר יששכר וחנה כרמלי, שחיפשו ואיתרו בזמנו 80 סטודנטים ממוצא משהדי. היום הפך לטקס ממלכתי מפואר המתקיים באודיטוריום שבאוניברסיטת תל-אביב בנוכחות נבחרי העם, כגון שר הביטחון מר שאול מופז. מידי שנה מקבלים מאות סטודנטים משהדים מלגות עידוד בסך כולל של מאות אלפי שקלים. המקור למימון המלגות הוא בעיקר מהועד המרכזי מניו-יורק, ובארץ המקורות הם קופת בית-כנסת "בית-אל", ועד נשים, משפחת דוד נמדר, מר מתי הארוני, מר מנשה לוי מירושלים, עיזבונה של המנוחה מרת חנה בנימיני ז"ל ותורמים אחרים. הסטודנטים הם מקרית שמונה בצפון ועד אילת בדרום, מערים הגדולות, המושבים והקיבוצים, יהודה, שומרון והגולן. כולנו מלאי גאווה לקבל בקשות סטודנטים, הלומדים לקראת תואר ראשון, שני ושלישי. תלמידים אלה לומדים באוניברסיטאות, במכללות, בטכניון, בסמינרים למורים ובתי מדרש לרבנים ודיינים. הם בחרו בפקולטות השונות במדעי הטבע, מדעי הרוח, מדעי המדינה, כלכלה ומסחר, אלקטרוניקה, מחשבים, פסיכולוגיה, רפואה ומחקר, רבנות ולימודי יהדות והיסטוריה. תנאי לקבלת המלגה הוא המוצא מצאצאי אנוסי משהד, הלומד במוסד אקדמאי מוכר, שלם שכר לימוד במלואו, ומוכן לתרום מתחום לימודיו ומעצמו למען הקהילה. כל הסטודנטים שתפו פעולה. אנו מאחלים לכולם הצלחה מלאה בלימודיהם ובמעשה ידיהם.

 

בית משהד

בית האבות בהרצליה פיתוח - "בית משהד", הוא פאר היצירה וההשקעה לתפארת וגאוות העדה המשהדית כולה , בארץ ובגולה, כאשר לכולם חלק ונחלה בבנייתה ועשייתה. הבית מנוהל על הצד הטוב ביותר בידי צוות מיומן ומסור, ונתמך על ידי מתנדבים רבים, העושים את מלאכתם בנאמנות הראויה לציון. זה למעשה סוד הצלחת המקום. בית אבות מיוחד זה מהווה מעין מתנ"ס ומרכז קהילתי, מקום פגישתם של בני העדה, וכל פעולותיו מתואמים וקשורים לועד המרכזי. בבית זה מתקיימים האירועים המרכזיים המאחדים את העדה: המפגשים החגיגיים בחגים ובמועדים "מועיד ביני" בפסח, סוכות וחנוכה, ובזארים למיניהם, שבהם נמכרים חפצי ערך מתרומות ועבודות הדיירים, ביד נדיבה, כאשר ההכנסות קודש לבית האבות, לרווחת הדיירים. דרך בית האבות, מתארגנים כל האירועים המיוחדים של טיולים, מסיבות וביקורים בתיאטרון ואתרי בידור ותרבות. בבית זה נפגשים מידי פעם צעירי העדה לחגיגות ומסיבות, ובכך נשמר הקשר בינם ובין שורשיהם.  בקיץ תשס"ב חגג הבית בטקס ממלכתי עשור לקיומו, בנוכחות ראש העיר, רבנים ראשי הקהילה מהארץ ומהתפוצות, בחסותם של נשיא מדינת ישראל מר משה קצב והראשון לציון הרב אליהו בקשי דורון (אז-הרב הראשי לישראל). אחת הבעיות המרכזיות של הדייר בבית אבות, היא הבדידות והשעמום. בעיה זו אינה קיימת כלל וכלל בבית משהד, שאיננו בית אבות, אלא בית חם, אוהב ומעניק. רבות הן הנפשות, הפועלות בסתר ובגלוי, למען בית האבות. מידי שבוע מתקיימת ישיבת המליאה של דירקטוריון בית האבות המנוהל ע"י בני הקהילה. חלק רב מאד יזדקף לזכותה של רכזת התרבות הגב' אורה זר, אשר משלבת רגש וסנטימנטים עם כוחות עוצמה של עידוד אימהי, הנפש החיה והתוססת של הבית, שבזכותה הוא נראה כל כך מאמץ, מחבק ומעודד.

 

תרבות וחברה

בית האבות  "בית משהד" שבהרצליה פיתוח, משמש מעין מתנ"ס ומרכז קהילתי, ומקום פגישתם של בני העדה וכן צעירי העדה, וכל פעולותיו מתואמים וקשורים לועד המרכזי. בבית זה מתקיימים האירועים המרכזיים המאחדים את העדה: המפגשים החגיגיים בחגים ובמועדים מסיבות, קבלות פנים חגיגיות, ודרכו כל האירועים המיוחדים של טיולים, מסיבות וביקורים בתיאטרון ואתרי בידור ותרבות. בן הקהילה, מר אבי בצלאלי, יזם והקים את העלון "מש-הד" אותו הוא מוציא זו השנה הרביעית במסירות בהתמדה ובהתנדבות. העלון "מש-הד" מהווה דף קשר לכל בני הקהילה, בו מופיעים סיפורים מן העבר בקהילה המשהדית לצד עדכונים מן ההווה. העלון מחולק מידי חודש לכאלף משפחות מבני הקהילה בבתי הכנסת ובריכוזי הקהילה בארץ ובחו"ל.

 

מפגשי פנויים-פנויות ומפגש בינלאומי שנתי

מזה חמש שנים, מקיימת העדה המשהדית מפגשים בינלאומיים של פנויים ופנויות משהדים מרחבי העולם. בני הקהילה מניו יורק, ישראל, מילאנו לונדון ועוד מתאחדים לכעשרה ימים בטיולים מרתקים חובקי עולם ובפעילויות לליכוד הצעירים. התוצאות מהמפגשים הראשונים היו מדהימות: כעשרים זוגות שהתחתנו כתוצאה ממפגשים אלו, ועוד היד נטויה בעזרת ה'. מפגשים אלו עוררו את הרצון בקרב ציבור הצעירים להתחבר יחדיו וליזום אירועים חדשים.

 

צעירי משהד

לפני כאחד עשר שנים, בחורף תשנ"ד, במהלך אירוע חגיגי בבית האבות של הקהילה "בית משהד", הוחלט להקים מטה פעולה של צעירי משהד בישראל. מטרת המטה הייתה להפגיש את בני הדור הבא של בני הקהילה ולחזק את הקשר בינם. פעילויות רבות יזמו הצעירים: מסיבות, טיולים... ומה לא. פעילויות אלו היו הגרעין הישראלי הראשון שהוציא צעירים לשייט הפנויים-פנויות הראשון. הקשר בין הצעירים נשאר הדוק. בינתיים, עם השנים, התחתנו ב"ה רבים מאותם צעירים והיה צורך לרענן את השורות. בשנתיים האחרונות החלה מגמה של התחדשות בקרב צעירי הקהילה. מערכת הקשרים בין הצעירים השתכללה ושודרגה לקשרים דרך האינטרנט והטלפונים הניידים. הקבוצה כוללת קשת רחבה מצעירי משהד, דתיים, מסורתיים, ונועד לגילאי 18 ומעלה, פנויים ופנויות. לפרטים נוספים ולרישום: 054-3454154.