בניית אתרים בחינם

 
 ארכיאולוגיה ימית אוניה בריטית משנת 1943 מול נתניה.docx (16.2K)

 ארכיאולוגיה ימית צוללת אוסטרלית שנעלמה לפני 103 שנים.docx (77.5K)
אונייה בריטית שהוטבעה ב-1943 אותרה מול נתניה  

לאחר 74 שנים: אוניית הסוחר שהוטבעה במלחמת העולם השנייה על ידי צוללת גרמנית נמצאה • מדובר באונייה הגדולה ביותר שהתגלתה מול חופי ישראל

אוניית סוחר בריטית, שהוטבעה מול חופי ישראל על ידי צוללת גרמנית במלחמת העולם השנייה, אותרה במרחק של כ־19 ק"מ ממערב לנתניה. רוני שדה מחברת "ים־יפוא פרויקטים ימיים", שחשף אתמול את דבר איתור האונייה, אמר בשיחה ל"ישראל היום" כי מדובר באונייה הטבועה הגדולה ביותר שהתגלתה מול חופי ישראל.

אוסטרליה: נמצאו שרידי צוללת שאבדה לפני 103 שנים, במהלך מלחמת העולם הראשונה  

אחרי 103 שנים מאז נעלמה צוללת של חיל הים האוסטרלי נמצאו שרידיה ובכך נפתרה תעלומה ימית רבת שנים.

הצוללת נעלמה במלחמת העולם הראשונה ועליה 35 אנשי צוות אוסטרלים ובריטים.

משלחת החיפוש ה-13 במספר הצליחה לאתר את השברים. • ארכיאולוגיה ימית אוניה בריטית משנת 1943 מול נתניה.docx

  16.2K הורד

 • ארכיאולוגיה ימית צוללת אוסטרלית שנעלמה לפני 103 שנים.docx

  77.5K הור בשרון נחשף אתר בן 500 אלף שנה.docx (1.1M)
 מערת-קסם בית-ספר בן 400 אלף.docx (120K)
 הומו-ארקטוס.docx (12.1K)
דרך ארץ ישראל נדדו אבות-אבותינו הקדמונים בדרכם החוצה מאפריקה לעבר אירופה ואסיה. ראשון היה (כנראה) המין "הומו-ארקטוס" (האדם-הזקוף), אחריו הגיע "הומו-נאנדרתאליס" (האדם הניאנדרתאלי) ואחרון הגיע "הומו-סאפיאנס" (האדם-הנבון). עקבות ושרידים של הללו, נמצאו במהלך השנים במקומות שונים בארץ-ישראל. להלן ממצאים שנחשפו לאחרונה: 

נחשף אתר בן חצי מיליון שנה בג'לג'וליה: בחפירה בסמוך לכביש 6 נמצאו מאות אלפי פריטים קדמונים  

בחפירה באתר הסמוך לכביש 6 נמצאו מאות אלפי פריטים קדמונים, שככל הנראה שימשו לציד או לביתור בעלי חיים. "הכלים מספקים מידע חשוב על אורח החיים של בני האדם הקדמונים"

אתר פרהיסטורי קדום בן חצי מיליון שנה המזוהה עם "התרבות האשלית", נמצא בין ג'לג'וליה לכביש 6. האתר בגודל של עשרה דונמים והוא נחשף בחודשים האחרונים על ידי חוקרי אוניברסיטת תל אביב ורשות העתיקות.

האתר נחשב לייחודי וידועים רק אתרים נוספים בודדים מתקופה זו באזור ארץ ישראל. במקום חיו ציידים לקטים, בני אדם מסוג "הומו ארקטוס", האב הקדמון של בני האדם של ימינו. באתר נמצאו מאות אלפי פריטי צור, מאות מהם מטיפוס "אבן יד" האופייני לתקופה.


מערת קסם 

 אתר ארכאולוגי-פרהיסטורי שהתגלה באוקטובר 2000 בסמוך לראש העין ונחפר מאז על ידי ארכאולוגים מאוניברסיטת תל אביב. במערה השתמרו שכבות בעובי של כ-16 מטרים מהתרבות האשלו-יברודית של שלהי התקופה הפלאוליתית התחתונה, המתוארכות ל-400 עד 220 אלפי שנים לפני זמננו. בחפירה התגלו מוקדי אש (שרידי מדורות ), מאספים עשירים של כלי צור מסותתים ועצמות מאובנות של בעלי חיים, ואף כמה שיני אדם. חקירת השרידים ופרסומם מאז תחילת שנות האלפיים הניבה מידע רב על אורח החיים בשלהי התקופה הפלאוליתית התחתונה בארץ ישראל.


הוֹמוֹ אֶרֶקְטוּס  : 

לטיניתHomo erectus; אדם זקוף) הוא שמו המדעי של מין נכחד מן הסוג אדם שהתקיים בתקופת הפליסטוקן, כ-1.8 מיליון עד 30 אלף שנים לפני זמננו. הוא מוכר למדע ממאובנים וממצאים ארכאולוגיים רבים שהתגלו באפריקה, באירופה, במזרח אסיה ובמזרח התיכון, ובהם גם במספר אתרים בארץ ישראלמוחו היה קטן משמעותית ממוחו של האדם המודרני, אולם גדול ממוחם של הומינינים קדומים יותר, והוא היה זקוף קומה ובעל פרופורציות גוף מודרניות. ארקטוס היה, ככל הנראה, מגלה השימוש באש ומפתח התרבות האשלית של סיתות כלי אבן, אך לא נמצאו באתריו עדויות מובהקות לחפצי אמנותקבורה טקסית או שימוש בשפת דיבור.
 • בשרון נחשף אתר בן 500 אלף שנה.docx

  1.1M הורד

 • מערת-קסם בית-ספר בן 400 אלף.docx

  120K הורד

 • הומו-ארקטוס.docx

  12.1K 
תאריך:
2018, ינו׳ 5, 15:00

 צפון תגלית מערה ושוד כדים.docx (15.6K)
 שומרון גתות-ברקן תלמידי הישוב חופרים ומגלים הסטוריה.docx (508.4K)
הילדים גילו מערת עתיקות ושודד עתיקות ערבי שעבד במקום והתחזה כמפקח הפתיע - וידיאו בלינק  

ילדים שטיילו בצפון חשפו מערה ובה עשרות כדים ופריטים המתוארכים לתקופת יהושע בן נון. ערבי שעבד במקום איים ודרש מהם שני כדים.

נועם, תושב מעלה אדומים, סיפר ביומן ערוץ 7 על קורותיו של טיול תמים בו השתתף בנו, טיול שהסתיים במציאתו באקראי של אתר עתיקות נדיר ובגניבת שני כדים עתיקים בידי שודדי עתיקות, לעיני הבן וחבריו"בשבוע שעבר הבן שלי היה בטיול בשביל ישראל. תוך כדי הטיול הם עברו במקום שבו נעשות עבודות בכביש. הם ראו שבצלע ההר נפתח פתח. כמה חבר'ה הסתקרנו לראות מה יש בפנים", מספר נועם המציין כי הנערים היו מלווים במדריך שגם הוא נכנס איתם בזחילה אל פתח המערה שנפערה."הם זחלו, ממששים, קצת רואים, ופתאום הם נוגעים במשהו שנראה מעניין. הם מוציאים החוצה שני כדים יפהפיים.

המשך המעשה בקובץ הלוטה...

בחפירות ארכיאולוגיות בשומרון – ילדים בכתה א' גילו סכין ציד בת 10,000 שנה  

*בחפירות ארכיאולוגיות בגתות-ברקן בשומרון – ילדים בכתה א' גילו סכין ציד בת 10,000 שנה - עדות להתיישבות בשומרון כבר בתקופת האבן*. 

ביס בנציון נתניהו בברקן יחד עם מחלקת החינוך במועצה האזורית שומרון עושים היסטוריה (וגם גילו היסטוריה...). התלמידים חשפו במקום ממצאים מתקופת התלמוד בין השאר מטבעות וקטעי פסיפס אולם הרגע המרגש ביותר נרשם ללא ספק כאשר תלמידי כתה א' חשפו במקום חוד חנית שארכיאולוגים מעריכים כי היא משתייכת לתקופה הניאוליתית (המהפכה החקלאית) כלומר ממש מתקופת האבן.... לפני 10,000 שנה (!) "זה ללא ספק אחד הממצאים המרשימים והמרתקים שנמצאו במקום וככל הנראה העדות הראשונה לקיום חיים בשומרון כבר בתקופת האבן". 

וגם, באותו אתר, אותם תלמידים, באותו קובץ לוטה...

כדורי ירי תורכים בני למעלה מ 100 שנה נמצאו בחפירות תלמידים בשומרון  

100 שנים לאחר הקרב בין הבריטים לתורכים בשומרון: ילדים בכתה ד מצאו בחפירות משותפות של ילדים עם אוניברסיטה: כדורי ירי תורכים בני למעלה מ 100 שנה במקום.בדיוק 100 שנים לאחר אחד הקרבות האחרונים בין האנגלים לתורכים במלחמת העולם הראשונה. 


  • צפון תגלית מערה ושוד כדים.docx

  15.6K הורד

 • שומרון גתות-ברקן תלמידי הישוב חופרים ומגלים הסטוריה.docx

  508.4K 
תאריך:
2017, דצמ׳ 29, 11:50

 בית-שמש תלמידים חושפים יישוב יהודי בן 2000.docx (18.3K)
 בית-שמש כנסיה ביזנטית בת 1500.docx (128.3K)
תלמידים חושפים יישוב יהודי בן 2000 ליד בית שמש
240 תלמידי שכבת י"א של תלמידי תיכון בויאר מירושלים מצאו דרך מקורית וערכית להוזיל את המסע לפולין: עבודה למשך שבוע שלם בחפירות ארכיאולוגיות הנערכות ברמת בית שמש, הרחק מהמחשבים והכיתה הממוזגת. התלמידים שותפים לחפירת תגלית ארכיאולוגית מרגשת ההולכת ונחשפת באתר: בחודשים האחרונים מתגלים במקום שרידי יישוב יהודי מימי הבית השני, שבהם מכלול מרשים ונדיר בהיקפו של מקוואות טהרה עתיקים ומחילות מסתור תת קרקעיות. החפירות נערכות במימון משרד הבינוי והשיכון לפני הקמת שכונת מגורים חדשה ברמת בית שמש, בשיתוף עם רשות העתיקות, ובהשתתפות חניכי מכינות קדם צבאיות.  ביישוב, ששמו הקדום לא ידוע, נתגלו עד כה שמונה מקוואות טהרה וכן בורות מים ומערכות מסתור, ולצידם מתקני תעשייה שנחצבו בסלע. בתי היישוב עצמם לא שרדו, ואבניהם נלקחו לבניית מבנים בתקופות מאוחרות יותר. 

שרידי מנזר כנסייה מפוארים מהתקופה הביזנטית התגלו בבית שמש  

שרידים מרהיבים של מנזר וכנסיה בני 1500 שנה (התקופה הביזנטית) ובהם רצפת פסיפס צבעונית ופריטי שיש מיובאים, נחשפים בימים אלה בחפירות ארכיאולוגיות רחבות היקף של רשות העתיקות בבית שמש, בהן השתתפו עד כה יותר מ-1,000 בני נוער. "הופתענו מההשתמרות המעולה של הממצאים העתיקים, וכן מהעושר והפאר שהתגלו כאן. עושר זה עשוי להעיד על כך שהמבנה הגדול, אשר נראה כי שימש כמנזר, היה מוקד חשוב, ויתכן ששימש כאחד ממוקדי הצליינות הראשיים באזור שפלת יהודה. במהלך החפירה נחשפו לנגד עיננו שרידי קירות מאבן גזית יוקרתית ופריטים אדריכליים מרשימים, בהם בסיס עמוד משיש מעוטר בצלבים ואפילו סורגי חלונות משיש.פריטים מרשימים אלה הובאו לכאן במיוחד מטורקיה דרך הים, והועברו לאתר מקו החוף באמצעות עגלות. באחד החדרים גילינו רצפת פסיפס יפהפיה, המעוטרת בדגמים צבעוניים של ציפורים, עלים ורימונים".


 • בית-שמש תלמידים חושפים יישוב יהודי בן 2000.docx

  18.3K הורד

 • בית-שמש כנסיה ביזנטית בת 1500.docx

  128.3K הור
תאריך:
2017, דצמ׳ 22, 14:42

 יריחו- הערבי השמידו את הישוב ארכיאליס מבית שני והאחוזה המלכותית של הורדוס.docx (33.3K)
 יריחו ערבים מחקו מערת קבורה מפוארת מימי בית שני.docx (190.8K)
 גליל עוד שוד עתיקות.docx (577.5K)

הרס ושוד עתיקות בסגנון דאע''ש כאן בארץ ישראל - הפשע הארכיאולוגי הגדול בתולדות המדינה!  

מה שדאע"ש עשו בתדמור קטן לעומת מה שהתגלה היום , הישוב ארכיאליס מבית שני והאחוזה המלכותית של הורדוס פשוט נמחקו, דחפורים של פלסתינים החריבו את האתר.  מדובר בישוב משלהי ימי הבית השני ובבית אחוזה מלכותי של בית הורדוס.

מה שייחודי בהרס העתיקות הזה הוא שזה נעשה גלוי לעין כל, סמוך לכביש ראשי, ובכלים מכנים כבדים. זה לא אתר מחורר בבורות שנחפרו באופן ידני אלא אתר בגודל של עשרות דונמים שדחפורים הפכו כמעט את כולו. הם ביצעו מעין חריש עמוק שמטרתו היתה ככל הנראה לאתר ריכוזי עתיקות בעלות ערך בשוק העתיקות. 

תהליך הרס דומה החל לאחרונה להתרחש באזור ארמונות החשמונאים ביריחו. אם המדינה לא תתעורר באופן מיידי לא יהיו יותר ארמונות חשמונאים.

שתפו והפיצו כמה שיותר. חייבים להקים קול זעקה כך שלפחות יהיה ברור שלחלק מאתנו יש זיקה ודאגה למורשת של הארץ הזו.

משמידים את ההיסטוריה: ערבים מחקו מערת קבורה מפוארת מימי בית שני

שטח הפקר: ערבים מחקו מערת קבורה גדולה ומתחם עתיקות מימי בית שני בשטח C סמוך ליריחו. המנהל האזרחי לא עשה דבר.

מדובר במערת 'קבר גלית', הנמצאת בשטח C, אך צה"ל דורש אישורים כדי להיכנס אל המקום, בשל התפשטות העיר יריחו בצורה לא חוקית עד לאתרי העתיקות עצמם, הנמצאים באזור ארמונות החשמונאים. 

"קבר גלית הצטיין בפארו הרב. החדר העליון היו שמונה כוכים, שבמשניים מהם ועל האצטבות שלידם היו גלוסקמאות עם כתובות. בחדר התחתון היו שישה כוכים.... על אחת הגלוסקמאות האחוריות נכתב יהועזר בן אלעזר, כפי הנראה שמו של אבי המשפחה שהקבר לאחר לאחר מותו עבור משפחתו".

על גלוסקמאות במערה נמצאו כתובות המציינות לאחר שמות בני המשפחה את השם "גלית", ומאחר ולפי בדיקת הקברים היה נראה לחוקרים כי גובה בני המשפחה היה רב, העריכו הללו כיהמשפחה כונתה גלית על שם גובהם של בניה.


כל ציורי הקיר שהיו במערה וכל הממצאים הועתקו לאוניברסיטת חיפה. על פי מחקרה של פר' חכלילי במערות נמצאו מצבות של כוהנים. האיורים בקירות מראים את עץ החיים של משפחת יועזר ששלוש דורות נקברו שם. הדבר מוכיח את היותה של יריחו עיר יהודית בבית שני כולה מיושבת ע"י כוהנים, עיר השנייה בגודלה אחרי ירושלים.

שישה שודדי עתיקות נתפסו הלילה ''על חם'' בשני אירועים שונים בצפון  

נתפסה חוליה של שודדי עתיקות חפירה לא חוקית בתוך מערת קבורה בת כ-2000 שנה בהר חזון שליד הכפר מעאר. במקום מוכרים מספר אתרי עתיקות מהתקופה הרומית – המאה ה-1 לספירה. אתרים קדומים אלה כוללים מחצבות, מערות, וכן מתחם תעשייה שזוהה בעבר כמרכז לייצור רעפים של הלגיון השישי הרומי.

וגם, חוליה של חמישה חשודים במערכת מסתור קדומה בחורבת דבורה, הסמוכה לכפר דבוריה. שלושה מהחשודים נתפסו בתוך המערה המסועפת, כשהם חופרים והורסים עתיקות, ושני התצפיתנים, שאמורים היו להתריע מפני הגעת שוטרים, נתפסו מחוצה לה. 

ראשיתו של אתר העתיקות חרבת דבורה בתקופת הברונזה הקדומה 1 - לפני יותר מ- 5,000 שנה, והוא היה מיושב בתקופות הפרסית, ההלניסטית, הרומית הביזנטית והממלוכית. 

פגיעה באתר עתיקות היא עבירה שהעונש הקבוע בגינה בחוק הוא עד חמש שנות מאסר."


 • יריחו- הערבי השמידו את הישוב ארכיאליס מבית שני והאחוזה המלכותית של הורדוס.docx

  33.3K הורד

 • יריחו ערבים מחקו מערת קבורה מפוארת מימי בית שני.docx

  190.8K הורד

 • גליל עוד שוד עתיקות.docx

  577.5K הור
סת העתיק באשתמוע - הדלקת חנוכיה.
תאריך:
2017, דצמ׳ 18, 15:00

 סמוע הדלקת חנוכיה בבית-הכנסת העתיק.docx (1.3M)
לאחר שנים שרגל יהודי לא דרכה במקום - הדליקו נרות בבית הכנסת העתיק בעיירה סמוע שבהר חברון  

"לאחר שנים שרגל יהודי לא דרכה במקום אמש חודשה המסורת בכניסת מתיישבים וחיילים להדלקת נר שישי בבית הכנסת העתיק בעיירה סמוע שבהר חברון, בה נמצאו שרידי מנורות ותבליטים רבים של מנורת המקדש*

בית הכנסת בסמוע או אשתמוע בשמו המקראי נשתמר עוד מהתקופה שלאחר בית שני אז התיישבו במקום קהילות יהודית גדולות שעזבו את ירושלים לאחר החורבן והתיישבו בהר חברון, באזור כולו נמצאו שרידי ארבעה בתי כנסת: בסוסיא, אשתמוע, מעון וענים המעידים יותר מכל על נוכחות ברורה של יהודים, אשתמוע מוזכרת מספר פעמים בתנ"ך בנחלת שבט יהודה ולאחר מכן בתלמוד הירושלמי וכן על ידי היסטוריון נוצרי ובכולם עולה קיומו של יישוב יהודי גדול שהיה במקום.

ד"ר דורון שר אבי תושב סוסיא וראש החוג ללימודי ארץ ישראל במכללת הרצוג סיפר לקהל כי במוזיאון ישראל רוב המנורות שנמצאות שם מקורם בהר חברון, יהודי המקום בחרו את המנורה כסמל אותו חקקו במשקופי הבתים ובבתי הכנסת, "הרוצה להחכים ידרים" ומנורת המקדש עמדה בפאה הדרומית בבית המקדש וכך בחרו להם יהודי הר חברון לאפיין את עצמם.


בחפירות הראשונות שהתקיימו על ידי האונברסיטה העברית בשנת 1936 נמצאו פסיפסים עם כתובות בעברית דומות לאלה שנמצאו בבית הכנסת הסמוך בסוסיא וכן חוליות של חנוכיה שנמצאה גם בבית כנסת שנחפר בתל מעון המנורה שוחזרה ונחשבת למנורה האיכותית ביותר שנמצאה בארץ, גובהה מאה שלושים סנטימטר קרוב מאוד למידה ההלכתית של מנורת המשכן 18 טפחים, המנורה שוחזרה ונמצאת כיום במוזיאון ישראל. עוד נמצאו בחפירות מספר כדים מוטמנים מלאים זהב טהור המשוייכים לתקופת מלכי יהודה.

החפירות הבאות נעשו לאחר מלחמת ששת הימים בהובלת ד"ר זאב וילנאי ונוספים, בנו של החוקר זאב וילנאי הגיע לימים לסמוע כמ"פ בצנחנים בפעולת 'מגרסה' פעולת תגמול בסמוע בה כח של חטיבת צנחנים, שריון וסיירת מטכ"ל הרסו 120 בתים בכפר לאות אזהרה למלך חוסין על רצח שלושת הצנחנים בדרך הפטרולים הסמוכה, פעולת סמוע היא פעולת התגמול הגדולה והאחרונה לפני מלחמת ששת הימים והיסטוריונים רבים תולים את השתתפות הממלכה הירדנית במלחמה בעקבות פעולה זאת • סמוע הדלקת חנוכיה בבית-הכנסת העתיק.docx

  1.3M הורד

תאריך:
2017, דצמ׳ 14, 20:14

 מלחמות החשמונאים ביוונים.ppt (7.3M)
מיוחד לחג-האורים!

מצגת: מלחמות החשמונאים ביוונים - מנקודת מבט של הסטוריה ואסטרטגיה-צבאית.
מצורפת מצגת המתארת ומנתחת את מרד המכבים.
עיינו בה במצב 'הצגה' כדי לראות את ההנפשות.

ותודה לנמרוד על שליחת המצגת!

ואחולי חג-שמח לכל עם-ישראל!


 • מלחמות החשמונאים ביוונים.ppt

  7.3M הור


תאריך:
2017, דצמ׳ 12, 11:04

 עמק יזראל נר שמן מתקופת יהודה המכבי.docx (153.7K)
 אשדוד-ים פסיפס מהתקופה הביזנטית.docx (343.4K)
נר שמן מתקופת יהודה המכבי התגלה ע''י אם ובתה בעמק בית שאן

נר שמן מתקופת יהודה המכבי התגלה לפני כשבוע על ידי אם ובתה, תושבות קיבוץ בית אלפא.

במהלך טיול על אחד התלים שליד קיבוץ ניר דוד בעמק בית שאן, הבחינו הדס גולדברג-קידר בת ה- 7 ואמה איילת, בכלי חרס שלם המונח בפתח מאורת דורבנים.

"הנר אופייני לתקופה ההלניסטית, לתחילת המאה ה-2 לפני הספירה, בתקופה ההסטורית המוכרת לכולנו כמלחמות המכבים ביוונים".

''בתקופה זו, התחילו ליצר נרות חרס בתבניות: החלק העליון והחלק התחתון יוצרו בנפרד והם חוברו יחד. הטכניקה החדשה איפשרה ייצור המוני של נרות.

פסיפס צבעוני מהתקופה הביזנטית נחשף באשדוד עם כיתוב על פי השנה הגיאורגית  
רצפת פסיפס בת כ-1,500 שנים, שעליה כתובת בשפה היוונית המציינת את המניין הגיאורגי, נחשפה בחפירות ארכיאולוגיות באשדוד.  הרצפה הייתה שייכת לכנסייה או למנזר גיאורגי. החפירות בוצעו בתל הקדום באתר אשדוד-ים.

העיר העתיקה אשדוד-ים, ששכנה באזור החוף הדרומי של אשדוד של ימינו, הייתה בתקופה הביזנטית אחת מהערים החשובות בחוף הים הארץ-ישראלי. העיר, המכונה במקורות בני התקופה "אזוטוס פארליוס", השתרעה על פני שטח נרחב, ובמפת מידבא הנודעת מתוארים בה מבני ציבור, לרבות כנסיות ורחוב שעמודים בצדדיו. אשדוד-ים העתיקה, שנחבאת תחת דיונות החול, החלה לספק בעונת החפירות האחרונה הפתעות של ממש, השופכות אור על תושביה הקדומים של העיר

וגם לחנוכה: מבוכה בשמאל: חג החנוכה התרחש... ביהודה ושומרון 

בקרוב נחגוג את חנוכה. חנוכה מציין את ניצחון היהודים נגד הכיבוש היוני המדכא, והקמת הממלכה היהודית השניה. אירוע שהשמאלנים מתעלמים ממנו באופן קבוע, ומהעובדה שכולו התרחש ביהודה ושומרון-המרכז ההיסטורי של עם ישראל. הקרבות של היהודים נגד היונים התרחשו בירושלים כמובן, בבית חורון , באמאוס, בבית צור, בחברון, באלעשה, ועוד.

יש שמאלנים שהם כל כך טיפשים שהם חושבים שחנוכה זה רק ציון של איזה נס שקרה עם איזה כד, אבל הנס האמיתי היה הניצחון היהודי נגד היונים. • עמק יזראל נר שמן מתקופת יהודה המכבי.docx

  153.7K הורד

 • אשדוד-ים פסיפס מהתקופה הביזנטית.docx

  343.4K הור

תאריך:
2018, ינו׳ 1, 17:46

 ירושלים חותם עברי בן 2700 מרחבת-הכותל.docx (156.6K)

טביעת חותם מבית ראשון נחשפה בכותל  

תגלית ארכיאולוגית נדירה וחשובה נחשפה במהלך עבודות ארכיאולוגיות שעורכת רשות העתיקות ברחבת הכותל המערבי, בשיתוף הקרן למורשת הכותל המערבי.

מדובר בטביעת חותם מתקופת בית ראשון אשר הייתה שייכת ל"שר העיר" של ירושלים – נושא המשרה העירוני הבכיר ביותר בירושלים לפני כ-2700 שנה.  ."זו פעם ראשונה שמתגלה טביעת חותם כזו בחפירה ארכיאולוגית. מדובר בהוכחה ארכיאולוגית למסופר במקרא על קיומו של שר עיר בירושלים לפני כ 2700 שנה".


טביעת חותם זו היא פיסת טין יוצאת דופן, שהוטבעה בחותם ונצרפה מראש באש. גודלה 15 X 13 מ"מ, 2-3 מ"מ עובי. בחלק העליון של הטביעה נראות שתי דמויות, העומדות זו מול זו, ובחלק התחתון - הכתובת בכתב עברי קדום.  מציאתה של הטביעה נושאת התואר הרם, ומקבץ החותמות שהתגלו במבנה זה בעבר, מחזקים את הרושם שכאן, באזור רחבת הכותל הנוכחית על מורדות הגבעה המערבית של ירושלים הקדומה, ובמרחק של כ 100 מטרים ממערב להר הבית, התקיים אזור מגורים של מי שנשאו במשרות בכירות בירושלים בשלהי ימי הבית הראשון".

מומלץ מאד לצפות בוידאו (יוטיוב) בקישור:

https://www.youtube.com/watch?v=WxZuHh9Iz8w • ירושלים חותם עברי בן 2700 מרחבת-הכותל.docx

  156.6K הורד

תאריך:
2017, דצמ׳ 6, 17:25

 סמל המנורה נחשף על מטבעות וכלים מוסלמים עתיקים.docx (188.2K)
 ירושלים כיצד דוד המלך כבש את העיר.docx (45.8K)

נחשפו מטבעות מוסלמיים קדומים – ועליהם סמל המנורה  

על רקע ההכרזה הצפויה של ירושלים כבירת ישראל על ידי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, פורסמו היום (ד') עדויות מפתיעות לשימוש במוטיב המנורה על כלים ומטבעות מוסלמיים בני 1,300 שנה. הממצאים מתוארכים לתקופה האומיית, ראשית השלטון המוסלמי בארץ ישראל, במאה השביעית והשמינית לספירה.

הארכיאולוגים אסף אברהם ופרץ ראובן חשפו ממצאים שהתגלו באתרים שונים בארץ. לטענתם, אלו מהווים עדות להשפעות יהודיות מובהקות על השלטון המוסלמי בארץ ישראל בראשית ימי האסלאם, ומבטאים חלק מדיאלוג בין דתי שהתקיים בין יהודים ומוסלמים באותן שנים.

המוטיב היהודי בו עשו המוסלמים שימוש נפוץ הוא סמל המנורה, שנמצא על גבי מטבעות, כלי חרס וכלי נחושת

כיצד כבש דוד המלך את ירושלים

 

Megalim Institute  מכון מגלי"ם

 

וידיאו, 4.41 דקות, מומלץ מאד לצפות בסרטון זה, ולא לשכוח את הרמקולים!

 

בקישור: https://www.youtube.com/watch?v=jKjMy0OWiUg


 • סמל המנורה נחשף על מטבעות וכלים מוסלמים עתיקים.docx

  188.2K הורד

 • ירושלים כיצד דוד המלך כבש את העיר.docx

  45.8K 

תאריך:
2017, דצמ׳ 1, 11:00

 חבל-לכיש בעזרת רחפן נחשף מבנה בן 2200.docx (276.2K)
 נגב - שוד עתיקות.docx (24.7K)
 גליל - שוד עתיקות בכפר עילבון.docx (24.7K)
בעזרת רחפן: נחשף מבנה בן 2,200 שנה בלב שטח אש

מבנה מרשים בן 2,200 שנה (מהתקופה ההלניסטית) אשר יתכן כי שימש כמקדש או כארמון אדומי, נחשף במהלך חודש אוקטובר בחפירה שהתקיימה בחורבת עמודה, המצויה בשטח אימונים צבאי בחבל לכיש.

החוקרים מעריכים כי מדובר במקדש או ארמון. בשל המיקום בשטח אש נאלצו החוקרים להשתמש ברחפן כדי לחשוף את הממצא
״אם אכן מדובר בארמון או מקדש אדומי, הרי שמדובר בתגלית נדירה ומרגשת – מבנים דומים בארץ ניתן לספור על כף יד אחת. נראה שהמבנה פורק במכוון – יתכן שהאחראים לכך היו החשמונאים שכבשו את האזור״. 

חורבת עמודה הייתה בתקופה ההלניסטית אחת מיישובי הלוויין החקלאיים של מרשה (היום גן לאומי בית גוברין), עיר הבירה של האדומים בתקופה ההלניסטית. 

שודדי עתיקות נתפסו ''על חם'' בדרום הארץ  

בימים האחרונים הבחינו פקחי היחידה למניעת שוד עתיקות שבחורבת שמריה ישנן עדויות לחפירות לא חוקיות בניסיון ככל הנראה למצוא דברי ערך
העדויות שנאספו, הביאו הלילה לפעילות משותפת של פקחי הרשות וכוחות מג"ב באזור, פעילות במסגרתה ביצעו הכוחות תצפיות, מארב ומעצר של 5 חשודים שעסקו בחפירה במקום.

חורבת שמריה הנמצאת באזור היישוב גילת שבדרום ומשוייכת לתקופה הביזנטית, 

נעצרו לחקירה 5 חשודים תושבי רהט, בגילאים שונים, "בחודשים האחרונים חלה עליה בכמות אירועי שוד העתיקות בדרום. מחוללי השוד ניזונים משמועות ואגדות אודות הימצאות מטמונים שמקורם בצבא הטורקי ברחבי הנגב. 


חשד לשוד עתיקות בגליל: מערות בנות 2,000 שנה התגלו מתחת לבית  

תושבי הכפר עילבון שבגליל התחתון גילו מערכת מערות מהתקופה הרומית מתחת לבית פרטי. שני תושבים נתפסו במקום בחשד לביצוע חפירות לא חוקיות ומנעו את כניסת רשות העתיקות עד הגעת שוטרים. ע"פ המקורות הכפר עילבון היה בעברו יישוב יהודי בו התיישבה משמרת הכהונה ממשפחת הקוץ.  לפי המקורות ההיסטוריים והממצא הארכיאולוגי, היה הכפר עילבון יישוב יהודי בתקופת הרומית לפני כ-2000 שנה. ע"פ המקורות, התיישבה בכפר משמרת הכהונה ממשפחת הקוץ. בעבר זוהו בו פריטים אדריכליים המעידים על קיום בית כנסת באתר.
 • חבל-לכיש בעזרת רחפן נחשף מבנה בן 2200.docx

  276.2K הורד

 • נגב - שוד עתיקות.docx

  24.7K הורד

 • גליל - שוד עתיקות בכפר עילבון.docx

  24.7K 

תאריך:
2017, נוב׳ 23, 19:59

 קומראן- מי באמת כתב את המגילות.docx (31.6K)
 כנרת בעקבות האוצר.docx (108.5K)

השלדים של קומראן נחשפים: מי באמת כתב את מגילות ים המלח?  

33 שלדי אדם שנמצאו בקומראן שבמדבר יהודה יסייעו אולי לפתרון אחת התעלומות החשובות בהיסטוריה המקומית: מי באמת התגוררו במקום שבו נמצאו המגילות הגנוזות, והאם היו אלו בני כת האיסיים או אולי נוודים, רועים ואף חיילים רומאים?


מזה עשורים רבים מתנהלים ויכוחים ממושכים באשר לזהותם של תושבי קומראן, השוכן בצפון ים המלח, בסמוך למערות שבהן התגלו המגילות הגנוזות. כעת נראה כי מתחוללת תפנית קלה בעלילה: אתר המגזין האמריקני News Science מדווח כי בדיקה מעמיקה של 33 שלדים שנמצאו בחפירות ארכיאולוגיות באזור, תומכת בסברה שהמקום אויש על ידי גברים שפרשו מהחברה וניהלו חיי נזירות.


בעקבות האוצר בקרקעית הכנרת  

לפני 100 שנה הטביעו הבריטים ספינה טורקית בקרבות מלחמת העולם הראשונה • עכשיו מתחילים צוללנים בהכנות לחלץ אותה מהמים • אז תיפתר סוף־סוף התעלומה: האם היו בה מטבעות זהב?

מתחת למימי הכנרת נמצאת קרוב ל־100 שנים ספינה טורקית, "אל שריעה", שהוטבעה במלחמת העולם הראשונה. על פי תוכנית שמתגבשת, תועלה ממעמקי הימה הספינה הטבועה, שאולי אוצרת בתוכה אוצר מטבעות זהב של הטורקים.

לפני כחודש שחזרו צאצאי הפרשים האוסטרלים את הקרב של אבותיהם מול הטורקים במלחמת העולם הראשונה על תחנת הרכבת בצמח. השחזור וטקס הזיכרון לפרשים שנהרגו ציינו את תחילתה של שנת ה־100 לקרב על צמח, שהיה אחד מקרבות הפרשים האחרונים בהיסטוריה.  • קומראן- מי באמת כתב את המגילות.docx

  31.6K הורד

 • כנרת בעקבות האוצר.docx

  108.5K הור

תאריך:
2017, נוב׳ 17, 14:07

 עיר-דוד החציל הראשון בישראל.docx (26.5K)
 ארכיאולוגיה גיאולוגיה אגם הכינרת הקדום.docx (68.9K)

נחשפה העדות הקדומה ביותר להגעת החציל לארץ בעיר דוד בתוך בור אשפה בן כ-1,100 שנה  

מתי הגיע החציל לארץ ישראל? חקירתו של בור אשפה קדום בן כ-1,100 שנה, שנחשף בחפירות ארכיאולוגיות בעיר דוד שבגן לאומי סובב חומות ירושלים העתיקה, עשוי לספק תשובה לשאלה זו.

בבור, מהתקופה המוסלמית הקדומה (תקופת שלטונה של השושלת העבאסית, 940-750 לספה"נ), זוהו זרעי חציל – הקדומים ביותר המוכרים בארץ, בנוסף התגלו אלפי חרצני גפן, גלעיני זיתים, שיזף, תות עץ, עדשים, תאנים ועוד.

תכולת הבור נחפרה ונחקרה בחפירה ארכיאולוגית שמנהלת רשות העתיקות בעיר דוד, במימון וביוזמת עמותת אל עיר דוד (אלע"ד).


עצמות אייל קדום נמצאו במחשופים בני מיליוני שנים בעמק הירדן  

קבוצה של חוקרים מהאוניברסיטה העברית ומהמכון הגיאולוגי, חשפו באזור הכינרת עדות ראשונה לקיומו של מין יבשתי, סוג של אייל קדום, כבר לפני כ-9 מיליון שנים.

במהלך המחקר, שעסק בתכונות אגם הכנרת הקדום ובמיפוי ושחזור של סוגי הרכיכות שחיו בו ואפיון סביבת ההרבדה שלהם, מצאו החוקרים בתוך אחד המאספים עצם זרוע (humerus) של מה שנראה כמו אייל קדום. העצם הייתה שחוקה בחלקה ושקועה בתוך משקע חופי. ההשערה היא, שככל הנראה בעל-החיים מת לחופי האגם ונשחק על די גליו.

לדברי החוקרים, נוכחותו של האייל הקדום אמנם אינה נדירה במאספים בני אותו זמן, אך זוהי 

הפעם הראשונה ששרידים כאלו מתגלים בארץ. 

אגם הכנרת הוא אחד מהאגמים העתיקים ביותר בעולם וגוף המים המוכר לנו הוא למעשה שארית של 'אגם בירה', האב הקדמון של אגם כינרת שהתקיים באזור עמק יזרעאל, הגליל התחתון ובקעת כנרות לפני כתשעה מיליוני שנים. הוא השתרע מרמת הגולן במזרח ועד אזור טבעון במערב וכיסה את האזור המורם היום של הגליל התחתון.  • עיר-דוד החציל הראשון בישראל.docx

  26.5K הורד

 • ארכיאולוגיה גיאולוגיה אגם הכינרת הקדום.docx

  68.9K הור

תאריך:
2017, נוב׳ 2, 17:24

 מצרים התגלה חלל חבוי בפירמידה הגדולה.docx (892.6K)
 מצרים מקדש פרעה המקראי.docx (114.7K)
מצרים: התגלה תא חבוי בפירמידה הגדולה של גיזה  

התגלה תא חבוי בפירמידה הגדולה של גיזה

צוות בינלאומי של חוקרים טוען שחלל התא הינו בעומק של כ-30 מטרים בתוך הפירמידה. המדענים גילו את התא הסודי באמצעות שימוש בטומוגרפיית מיואון. הפירמידה היא העתיקה ביותר מבין שבעת פלאי תבל והיחידה ששרדה עד ימינו אנו.

מדענים גילו תא חבוי שלא היה ידוע בעבר, וממוקם בתוך הפירמידה הגדולה של גיזה. מדובר בתגלית משמעותית ראשונה במקום מאז המאה ה-19. הפירמידה הגדולה של גיזה היא העתיקה ביותר מבין שבעת פלאי תבל והיחידה ששרדה עד ימינו אנו.

גילוי מרעיש במצרים: נחשף מקדש של פרעה המקראי  

סוכנות העתיקות המצרית הודיעה כי צוות ארכיאולוגים מצא סמוך לקהיר מקדש פולחני שהשתייך לרעמסס השני, המזוהה לפי רוב החוקרים כפרעה שעליו מסופר בתנ"ך

סוכנות העתיקות המצרית אמרה היום (ב') כי ארכיאולוגים הצליחו לחשוף שרידים של מקדש עתיק שהיה שייך למלך רעמסס השני – מי שמזוהה לפי רוב המסורות ביהדות כפרעה המקראי ששעבד בתנ"ך את עם ישראל לפני כ-3,200 שנה.

מוסטפא וזירי, ראש הסוכנות, אמר שאת הגילוי יוצא הדופן ביצע צוות מצרי-צ'כי בכפר אבוסיר, שנמצא בקרבת הפירמידה סקארה, דרום-מערבית לקהיר. • מצרים התגלה חלל חבוי בפירמידה הגדולה.docx

  892.6K הורד

 • מצרים מקדש פרעה המקראי.docx

  114.7K הורד

תאריך:
2017, אוק׳ 17, 19:53

 ירושלים חפירות קשת-רובינזון.docx (45K)
 עזה - חמאס הורס עיר כנענית.docx (2.1M)
במנהרות הכותל נחשפים נדבכים חדשים 
לעומקו של הכותל המערבי וכן תיאטרון עתיק 

בחפירות רשות העתיקות בהשתתפות מתנדבים נחשפים חלקים גדולים מנדבכי הכותל המערבי שלא היו גלויים לעין מזה 1700 שנה * לראשונה נחשף מבנה תיאטרון רומי עתיק בירושלים*

התגליות הדרמטיות יוצגו לציבור לראשונה בכנס "חידושים בארכיאולוגיה של ירושלים וסביבותיה" שייערך השבוע בירושלים בסימן 50 שנה לאיחוד העיר.
שמונה נדבכים מהכותל המערבי, שהיו קבורים תחת שכבת עפר בעובי של כ-8 מ', נחשפו באחרונה בחפירות רשות העתיקות במנהרות הכותל שבירושלים. נדבכי אבן אלה, שהשתמרו בצורה מלאה, בנויים אבני ענק ומצטיינים באיכות בנייתם. אך בכך לא די: לאחר הסרתה של שכבת העפר, הופתעו הארכיאולוגים לגלות כי היא כיסתה, למעשה, שרידים של מבנה מיוחד במינו, דמוי תיאטרון. 
החשיפה הדרמטית מאששת את הכתבים ההיסטוריים שבהם ישנם תיאורים של תיאטרון המצוי בקרבת הר הבית. 

"https://www.dropbox.com/sh/keqs8f4j9e1hg7a/AABn4x0wZBJA8JIm-XmI_lSja?dl=0"                                        להורדת תמונות וסירטונים הקליקו כאן:

חמאס הרס עיר כנענית לטובת בסיסי צבא.  
למרות מחאות הארכיאולוגים, חמאס הורס שרידי עתיקות לטובת בניית מגורים והקמת בסיסים צבאיים, כך עפ"י דיווחים בסוכנויות הידיעות. מדובר בהריסה שיטתית מאז עלה חמאס לשלטון של היישוב הכנעני תל א-סקן (גבעת האפר) שהוקם בתקופת הברונזה לפני כ-4,500 שנה. בארגון הטרור טוענים שההרס נדרש בשל צפיפות אוכלוסין.
בסוף שנות ה-90 התגלה האתר ע"י ארכיאולוגים צרפתים ופלסטינים שהעריכו כי מדובר בעיר הכנענית הגדולה ביותר בין ארץ ישראל ומצרים וככל הנראה נשרפה באסון או במלחמה ומכאן שמה. עוד העריכו כי היישוב מוקף החומה הוקם כ-1,000 שנים לפני הפירמידות במצרים. החפירות שהחלו לפני 20 שנה באתר, הופסקו בשנת 2002 מסיבות ביטחוניות.


 • ירושלים חפירות קשת-רובינזון.docx

  45K הורד

 • עזה - חמאס הורס עיר כנענית.docx

  2.1M הורד

תאריך:
2017, אוק׳ 6, 11:28

 חלמיש- נמצא מטבע-כסף משנת 68 לספירה.docx (1.3M)
 ארכיאולוגיה שרידי החומה השלישית במגרש-הרוסים בירושלים.docx (681.8K)
 ירושלים - הסטוריה - נחלת-השבעה.docx (153.3K)
ילדה בת שמונה וחצי מצאה בנוה-צוף (חלמיש) מטבע מכסף טהור משנת 68 לספירה עם כיתוב  

הילדה הלל הלוי מהישוב חלמיש (נוה צוף), מצאה בחודש מאי השנה מטבע ורק בימים האחרונים התברר שהמדובר בממצא ארכיאולוגי.

המטבע עשויה מכסף טהור, מסוג המטבעות שהוטבעו בארץ ישראל בשנים 66-70 לספירה הספירה הגרגוריאנית.

מיקום מציאת המטבע בסמוך מאוד לאתר ארכיאלוגי המצוי במרכז הישוב ושזהות תושבי האתר הייתה נתונה באי וודאות בין חוקרים והיסטוריונים.

ביום שישי האחרון הועבר המטבע למומחה שבחן אותו ושקל אותו. המדובר במטבע העשויה מתכת כסף טהור.


שרידי חומה שהתגלו במגרש הרוסים מספרים את סיפור פריצת טיטוס לירושלים

בחפירה התגלו עשרות רבות של אבני בליסטראות ואבני קלע. לפי ההערכות מדובר בעדויות למכונות הלחימה הרומיות שהבקיעו את החומה השלישית, ימים ספורים לפני חורבן בית המקדש השני.


חפירה ארכיאולוגית שנעשתה בחורף האחרון במגרש הרוסים בירושלים מציעה פתרון לחידת תוואי החומה השלישית של העיר, שמעסיקה את הארכיאולוגים כבר לפחות מאה שנה. במקום התגלו שרידי חומה וכן סימנים לקרב גדול שהתרחש במקום. לפי ההערכות, מדובר בשרידים מקרב לפריצת חומות ירושלים בידי לגיונות טיטוס, ימים ספורים לפני כיבוש וחורבן בית המקדש השני.

החומה השלישית היא המאוחרת בחומות ירושלים בתקופה הרומית. היא הוקמה על ידי המלך אגריפס הראשון בשנות ה-40 של המאה הראשונה. ההיסטוריון יוספוס פלביוס מספר כי אגריפס הפסיק את בניית החומה כדי שלא לעורר את חשדו של הקיסר קלאודיוס כי ירושלים מתכוננת למרד. החומה נועדה להקיף פרוור של ירושלים שהתפתח מצפון לעיר וזכה לשם "בית זיתא", והיא הושלמה לבסוף בשנות ה-60, כחלק מההכנות למרד הגדול. 


נחשף מסמך רכישת 'נחלת שבעה' - ''אם השכונות בירושלים''  

המסמך הקדום ביותר על רכישת נחלת שבעה "אם השכונות בירושלים", בכתב ידו של מייסד השכונה, המקובל רבי יוסף ריבלין זצ"ל, מוצע למכירה.

החוזה כתוב כולו בכתב ידו של מייסד השכונה רבי יוסף ריבלין זצ"ל. ירושלים, ג' בתמוז תרכ"ו. פריט היסטורי ראשון במעלה.

המסמך פותח במילים: "להיות לראיה ביד השותפים שקנו השדה הידועה", ונזכרים בו ארבעה מהקונים: ר' אריה ליב לומזר הורביץ, ר' בנימין ביינש סלאנט, ר' מיכל הכהן ור' יואל משה סלומון, "וסיעתם". • חלמיש- נמצא מטבע-כסף משנת 68 לספירה.docx

  1.3M הורד

 • ארכיאולוגיה שרידי החומה השלישית במגרש-הרוסים בירושלים.docx

  681.8K הורד

 • ירושלים - הסטוריה - נחלת-השבעה.docx

  153.3K הורד

תאריך:
2017, ספט׳ 28, 19:54

 בית-אל נחשפה עיר יהודית בת 2700.docx (755.2K)
 ירושלים- קבר בן 4000 וקרפדות.docx (123.8K)
איחולי גמר-חתימה-טובה ובשורות-טובות לכל אחינו בעם-ישראל!

עיר יהודית סודית מזמן הבית התגלתה מתחת לבסיס הטירונות הגדול  

עיר סודית מתחת לבסיס הטירונים
עד 1995 שכן בבית־אל בה"ד 4 - בסיס הטירונות הגדול • בחפירות שנערכו לאחרונה במגרש המסדרים שלו התגלה יישוב יהודי בן 2,700 שנה

לפני כמה שבועות הגיעו אנשי מדור ארכיאולוגיה במנהל האזרחי אל האזור שבו שכן הבסיס, שפונה כבר ב־־ 1995 . כשחפרו בדיוק מתחת למקום שבו היה בעבר מגרש המסדרים, הם נדהמו. באתר נחשף יישוב יהודי גדול, שמנה על פי הערכות עשרות תושבים, והתגלו עדויות לכך שהיה קיים עוד בימי בית ראשון, היה מיושב בתקופה הפרסית, הלך וגדל בתקופה ההלניסטית והחשמונאית ונשאר בידיים יהודיות עד ימי הרומאים.


ירושלים: שרידי קרפדות ערופות ראש בקנקן התגלו בקבר מלפני 4,000 שנה  


למה הונחו קרפדות ערופות ראש בקנקן בתוך קבר בן 4,000 שנה בירושלים? ממצאים מסקרנים מחפירת רשות העתיקות באזור גן החיות התנ"כי שופכים אור על מנהגי הקבורה בתקופה הכנענית (הברונזה התיכונה).

בחפירה ארכיאולוגית, שהתקיימה בשנת 2014 כהכנה להרחבת שכונת מנחת ביוזמת משרד השיכון (חברת ערים), התגלו שרידים של לפחות תשע קרפדות, וכן עדויות לגידול תמרים והדסים באזור.


החמאס הורס אתר ארכאילוגי (מהתקופה הכנענית) שהיה בחסות צרפתית למרות מחאת ממשלת צרפת  

בשטח שפינתה ישראל ב 2005 ברצועת עזה ונשלט כיום בידי החמאס מצוי אתר ארכיאולוגי שעובר תהליכי הרס על ידי כלים כבדים.
על פי הדיווח של מרכז המידע הפלסתיני (לינק בסוף הידיעה ) האתר נוהל על ידי הארכיאולוג הצרפתי ג'ון בטיסט ועל פי הסכם רשמי של הרש"פ מול ממשלת צרפת היה אמור האתר להישמר לצורכי מחקר תחת חסות ממשלת צרפת.
על פי הדיווח הפלסתיני מדובר על אתר מהתקופה הכנענית ( תקופת הברונזה הקדומה ). על פי הערכת המשלחת הצרפתית מדובר באחת הערים הראשונות בדרום הארץ. • בית-אל נחשפה עיר יהודית בת 2700.docx

  755.2K הורד

 • ירושלים- קבר בן 4000 וקרפדות.docx

  123.8K הורד

תאריך:
2017, ספט׳ 17, 09:48


 ארכיאולוגיה פיענוח מגילת עין-גדי.docx (576K)
 המגילות הגנוזות פריצת דרך בפיענוח.docx (27.6K)
 ארכיאולוגיה חדשות מהמגילות הגנוזות.docx (136.2K)

פריצת-דרך: מדענים פיענחו את סודות מגילת עין-גדי השרופה (באנגלית):

הישג ארכיאולוגי משמעותי, מגילה עתיקה בעברית שנשרפה באש בעבר הרחוק ונראתה עד כה כבלתי ניתנת לפיענוח, סוף סוף (בעזרת טכנולוגיות מתקדמות) ניתן לקרוא אותה. המדענים גילו שמגילה זו מכילה טקסט מספר "ויקרא". המגילה נמצאה בחפירות עין-גדי בשנת 1970, וכנראה הייתה בבית-הכנסת המקומי, שנחרב בשנת 600 למינינם.


פריצת דרך בפיענוח המגילות הגנוזות פתחה צוהר לכתב עברי עתיק  

קהילת קומראן מציתה את דמיונם של חוקרים ושל הדיוטות זה עשרות שנים, ואורח חייה הוא נושא לוויכוחים מדעיים עזים. פיענוח של קטע מאחת המגילות שנחשב סתום עד כה עשוי לשחק לידי המחנה שטוען שאנשי קומראן לא חיו בבידוד מוחלט, אלא ניהלו דיאלוג תרבותי עם בני זמנם. 

המגילות הגנוזות המוכרות לקהל הן לרוב המגילות הגדולות והשלמות שמכילות טקסטים מקראיים או כיתתיים שלמים, המיוחסים לתושבי קומראן הקדומה. אבל באוסף המגילות ישנם גם עשרות אלפי קטעי מגילה שמכילים לעתים אותיות או מלים ספורות. המגילה שזכתה לכינוי 124 Q4 (הכוונה למגילה 124 מתוך מערה מספר 4 בקומראן) היא אחת האניגמטיות שבהן. היא כתובה בכתב עברי עתיק המכונה "דעץ", הנחשב נדיר מאוד. חוקרי המגילה בעבר הצליחו לפענח בה מלים ספורות וכן כמה רצפים של אותיות שמשמעותם לא הובנה. 

פרויקט המילון ההיסטורי הוא מיזם ענק לקטלוג וניתוח כל המלים העבריות שנכתבו בעשרות אלפי טקסטים מהעת העתיקה ועד ימינו. יודיצקי, שמקטלג את המלים מתוך המגילות הגנוזות, בוחן כחלק מעבודתו כל מגילה שיש בה יותר ממלה אחת. כך הוא הגיע למגילה 124. "מי שחקר את המגילה בעבר הצליח לפענח שלוש מלים", סיפר יודיצקי: "המלה 'אדמה', צורה כלשהי של הפועל ש.ל.ח והמלה 'גרשו'. חיפשתי במאגר של התנ"ך איפה יש את שלוש המלים האלו ביחד, אדמה, שלח וגרשו. התברר שזה בסיפור גירוש של אדם מגן עדן, פרק ג' בספר בראשית". 


מגילות-ים-המלח: נחשפו 25 מגילות חדשות (באנגלית)

למעלה מ -25 קטעי "מגילת מדבר יהודה" מלפני כ -2,000 שנה, ושלא פורסמו עד כה, הובאו לאור. המגילות  הללו מכילות טקסט מהמקרא, ותוכנם מפורט בשני ספרים חדשים. 25 קטעי המגילות הללו "זה רק קצה הקרחון". מאז 2002 הגיעו לשווקי-העתיקות כ-70 קטעי מגילות חדשות שהתגלו (לאחרונה?). השר הממונה בישראל על העתיקות, וגם מספר חוקרים העוסקים בנושא, טוענים שכנראה יש עוד מגילות שעדיין לא נתגלו ומוצאים אותן "שודדי-עתיקות" במערות מדבר-יהודה. רשות-העתיקות הישראלית יוזמת (ומממנת) סקרים וחפירות חדשות למציאת המגילות הללו, לפני שימצאו אותן "שודדי-עתיקות".


"מגילות-ים-המלח" התגלו  בתקופה 1947 – 1956, ב-11 מערות באזור קומראן שליד ים-המלח. בתקופה הזאת ארכיאולוגים ובדואים-מקומיים מצאו אלפי קטעי-מגילות הבן יש טקסט מכ-900 כתבים ומסמכים. • ארכיאולוגיה פיענוח מגילת עין-גדי.docx

  576K הורד

 • המגילות הגנוזות פריצת דרך בפיענוח.docx

  27.6K הורד

 • ארכיאולוגיה חדשות מהמגילות הגנוזות.docx

  136.2K הורד

תאריך:
2017, ספט׳ 5, 08:41

 עיר-דוד אוסף חותמות עם שמות עבריים.docx (70.9K)
 חירבת קאיפה- סערה בעולם הארכיאולוגי.docx (540.5K)
אוסף חותמות עם שמות עבריים מימי התנ''ך נחשף בעיר דוד  

אוסף של עשרות בולות המתוארכות לימי ממלכת יהודה לפני החורבן הבבלי, התגלה בחפירות שנוהלו בחודשים האחרונים על ידי רשות העתיקות בעיר דוד בגן לאומי סובב חומות ירושליםהבולות, (אשר מהן נגזרה המילה בול דואר) הן פיסות טין קטנות ששימשו בתקופות קדומות לחתימת מכתבים. מכתב שהגיע כשהבולה שלו שבורה, העיד שהמכתב נפתח לפני שהגיע ליעדומכתבים אמנם לא שרדו את השריפה האדירה שהתחוללה בירושלים עם חורבנה, אך הבולות שעשויות מחומר - בדומה לקרמיקה - דווקא השתמרו טוב יותר הודות לאש, והשאירו עדות על קיום המכתבים, ואף על האנשים שעמדו מאחורי המכתביםדרך ממצאים אלו, אנו לומדים לא רק על המנהל המפותח בעיר, אלא גם על האנשים שגרו ושירתו במגזר הציבורי.  

מכלול בולות נדיר זה מצטרף לאוצר הבולות שהתגלו בשנים האחרונות בעיר דוד ובתחומי ירושלים הקדומה האחרים, המחזקים את הכרתנו ואת הבנתנו בנוגע למעמדה המנהלי והכלכלי של ירושלים בימי בית ראשון, ויש בו כדי לתרום רבות לחקירתם של נושאים רבים וסוגיות שונות הקשורים בחברה ובתרבות של בני התקופה כגון: השפה העברית המקראית, הכתב העברי הקדום, אומנות, אוריינות מגדר ועוד.


סערה בעולם הארכיאולוגיה: האם בחירבת קייאפה נמצאה הוכחה לקיומה של ממלכת דוד?
האם אחת החידות ההיסטוריות הגדולות ביותר מתקרבת לפתרון באתר החפירות בחירבת קייאפה? הארכיאולוג פרופ' יוסי גרפינקל טוען כי הצליח לחשוף שם לראשונה הוכחות מובהקות לקיומה של ממלכת דוד. מולו מתייצבים ארכיאולוגים, הטוענים שמסקנותיו נמהרות ולא מבוססות. נאמני המקרא מול הקוראים הביקורתיים, שמרנים מול רדיקלים, ירושלים מול תל אביב .


 • עיר-דוד אוסף חותמות עם שמות עבריים.docx

  70.9K הורד

 • חירבת קאיפה- סערה בעולם הארכיאולוגי.docx

  540.5K הורד

תאריך:
2017, אוג׳ 25, 17:09

 ירושלים כתובת פסיפס נחשפה ליד שער-שכם.docx (919.6K)
 גליל- נחשפה מחצבה לייצור כלי אבן.docx (1.1M)
 גליל תגליות ממלחמת העולם הראשונה.docx (179.9K)
כתובת פסיפס עתיקה נחשפה בסמוך לשער שכם בירושלים  

קטע פסיפס בן כ-1500 שנה, הנושא כתובת חשובה ביוונית, נחשף בחודש יוני האחרון במהלך עבודות להנחת כבל תקשורת של חברת פרטנר בסמוך לשער שכם בעיר העתיקה בירושלים.

חשיפת הממצא בשלמותו הפתיעה והלהיבה את הארכיאולוגים. לדברי דוד גלמן, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות: "זה שהכתובת שרדה, ויחד איתה גם הסיפור ההיסטורי, זה פשוט נס ארכיאולוגי. 

הכתובת"בזמנו של שליטנו החסיד ביותר פלביוס יוסטיניאנוס, הכומר ואב המנזר אוהב האל קונסטנטין יסד והקים גם את כל המבנה הזה בשנה ה-14 לאינדיקציה".  "מדובר בכתובת המנציחה את ייסוד המבנה על ידי הכומר קונסטנטין. הכתובת מזכירה את הקיסר הביזאנטי פלביוס יוסטיניאנוס. נדמה כי המבנה עצמו שימש כאכסניה לעולי רגל. לדברי החוקרת, "אינדיקציה היא שיטה עתיקה לספירת שנים (לצורכי מס). בהתבסס על מקורות היסטוריים, ניתן לתארך את הפסיפס לשנת 550/51 לספירה".


נחשפה מחצבה לכלי אבן מתקופת בית שני  

בית מלאכה נדיר לייצור כלי אבן מקירטון, המתוארך לתקופת בית שני, נחשף בימים האחרונים בחפירה ארכיאולוגית בכפר ריינה שבגליל התחתון.

בחפירה התגלתה מחצבה ובה אלפי גרעינים (גושים) של אבן קירטון, שהיוו פסולת של בית היוצר, וכן ספלים וקערות בתהליכי ייצור שונים.


האתר העתיק נחשף במהלך עבודות פיתוח של המועצה המקומית ריינה לקראת הקמת אולם ספורט בכפר, כאשר גרעיני אבן הגיר החצובים צצו על פני השטח. זהו בית היוצר הרביעי מסוגו שנתגלה בארץ; בית מלאכה נוסף נחשף בימים אלה בעינות אמיתי, במרחק קילומטר אחד מבית המלאכה הנוכחי. שני בתי המלאכה הנוספים הידועים מתקופת בית שני, התגלו רחוק מכאן -באזור ירושלים, לפני עשרות שנים.


ארכיאולוגים גילו בגליל שחיילים בריטים היו שתיינים במהלך מלחמת העולם הראשונה בעת כיבוש פלסטינה מהתורכים (כתבה באנגלית)


תוך כדי חיפוש ממצאים עתיקים יותר, ארכיאולוגים חשפו בצפון-ישראל חורבת-בית מהתקופה העותומאנית. ליד הבית הם גילו בור אשפה מלא בממצאים מתקופת מלחמת העולם הראשונה, מהעת בה הבית שימש במשך כשנה לשהיית חיילים מצבא אנגליה. כ-70% מהממצאים בבור האשפה היו בקבוקים, בעיקר של משקאות אלכוהולים! החיילים הבריטיים הצליחו לכבוש את האזור מידי הצבא העותומני, כאשר לכאורה הם עשו זאת עם ריכוז גבוה של אלכוהול בדם הזורם בעורקיהם. (ראו תמונות של הבקבוקים בכתבה).


  • ירושלים כתובת פסיפס נחשפה ליד שער-שכם.docx

  919.6K הורד

 • גליל- נחשפה מחצבה לייצור כלי אבן.docx

  1.1M הורד

 • גליל תגליות ממלחמת העולם הראשונה.docx

  179.9K הורד


עלון "חוויית השבוע" חוויה משפחתית סביב שולחן השבת.
האתר נבנה במערכת 2all   בניית אתרים